Flox / Phlox

gianinaf

Member
buna seara, si ale mele..desi inca sunt micute tot de la plantshop sunt...cele mai mari sunt de anul trecut ..sper sa ma prind cum se insereaza imagini..si sa le atasez...iar cele mici is de anul asta...sunt niste flori super frumoase care se acomodeaza destul de usor[/url]
 

Dea

Active Member
ce frumuseti nick!! :eek:
ghia_don, daca atat de mult creste intr-un an, atunci chiar merita sa existe in gradina! Minunat coltul tau cu phlox!
aleynad, frumosi foc!
:visator:
 

alfa

Active Member
N-am apucat sa fotografiez inca tufele. Oricum, se vede ca e seceta mare si ca nu au fost udate. :(

Pana una alta, bine ca traiesc. Am urmatoarele inflorite acum :

 

bradut

Well-Known Member
Frumoase floricele, Alfa! Phloxul este o planta foarte setoasa. Pe arsita asta, e tare greu cu ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: aici sunt de acord cu tine Bradut :D .In ultimele saptamini tot am vrut sa va intreb cum ii merge acestei plante la voi fiindca eu ud mereu si mereu ca sa mentin florile frumoase.Dar ...cele luate anul trecut de la Anthesis( 3 buc) nu au mai rasarit si doua tufe nu au mai facut florile culorile din anii trecuti :? .N-am inteles ce s-a intimplat....de loc,de loc....Asa ca am ramas doar cu patru tufe din vreo 9 cite aveam in toamna.Ce s-o fi intimplat oare? :gandit: Phloxul e totusi o planta care nu piere chiar asa usor iar in primavara cind a fost sa rasara au fost ploi suficiente care sa ii dea startul :(
 

bradut

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
:rofl: aici sunt de acord cu tine Bradut :D .In ultimele saptamini tot am vrut sa va intreb cum ii merge acestei plante la voi fiindca eu ud mereu si mereu ca sa mentin florile frumoase.Dar ...cele luate anul trecut de la Anthesis( 3 buc) nu au mai rasarit si doua tufe nu au mai facut florile culorile din anii trecuti :? .N-am inteles ce s-a intimplat....de loc,de loc....Asa ca am ramas doar cu patru tufe din vreo 9 cite aveam in toamna.Ce s-o fi intimplat oare? :gandit: Phloxul e totusi o planta care nu piere chiar asa usor iar in primavara cind a fost sa rasara au fost ploi suficiente care sa ii dea startul :(
Din pacate! :rofl: Papa la apa planta asta... :roll: Totusi, o iert, fiindca da culoare gradinii, in aceasta perioada imposibila. :D
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca soiurile deosebite ,nu prea rezista la clima noastra ,nebuna,din ultimi ani :(
Si la mine au disparut cateva .....
 

ghia_don

Active Member
Si eu am pierdut vreo trei tufe, chiar daca le-am mai udat..au ramas pipernicite si pina la urma au murit de tot. Doar cel alb e frumos, poate pentru ca l-am mutat in primavara si a dat de pamint mai "bun"
 
Sus