Flox / Phlox

kerkyra

Well-Known Member
A inceput sa-mi infloreasca phloxul subulata. Primul a fost cel bleu, de la plantshop:

Cel roz e imbobocit, asteptam si pe cel alb-roz de la Victoria :D

E mai bleu in realitate, in poza a iesit mai decolorat.
 

daisy111

Active Member
Superb!!! :visator:
Am cumparat si eu 2 plicuri cu seminte,scrie pe el scanteiuta phlox.Cum sa le pun,afara sau in casa in ghiveci?si oare rezista in fiecare an,sau trbuie sa pun mereu seminte in pamant primavara?
Multumesc anticipat! :hug:
 

Luciana35

Member
Din cate stiu eu cel din seminte e anual. Am pus si eu in vreo doi ani dar nu prea le-a mers bine la mine. Eu le-am semanat direct afara, au rasarit doar ca dupa nu le-a mers prea bine, au ramas destul de mici si pricajite.
 

Luciana35

Member
Nu cred ca e prea devreme, mai ales ca la voi e mai cald. La mine e destul de frig si tot am semanat ceva seminte.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am luat seminte, am pus in casa dar nimic deocamdata, si e de ceva timp. Am sa incerc sa pun restul afara. Am luat intr-un an rasad, a fost frumos, dar anual. Si nu e din acesta pitic.
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumos! Poate l-au ajutat ploile din vara asta sa arate asa frumos. Cred ca este o planta iubitoare de apa si umezeala.
Eu nu am avut succes cu phloxul pana acum, nu mi-a rezistat nici unul- nici cei pitici, nici cei inalti!
 

Rose

Active Member
Am cumparat si eu un plic primavara asta si...surpriza! Acum este inflorit si e superb!
 

daisy111

Active Member
Din semintele mele la plic nu a vrut sub nici o forma sa imi rasara ceva. :( Mai incerc la anul,poate poate...
 
Sus