Florile din Gradina 2014

elianna

Well-Known Member
E sezonul crinilor si sunt superbi. Si iarba este de invidiat. Este o vreme placuta si pentru plante si pentru noi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bradut, ca de obicei gradina ta arata nemaipomenit...e splendid, o incantare, ai o gradina cum mi-as dori sa am si eu dar n-am fost in stare sa fac :(
 

MASCHA

Active Member
Taia ai o gradina de vis, si eu cred ca este o gradina romantica prin tot aspectul ei :clap: daca prietenele tale ar vrea sa le postezi imagini cu gradinile lor,cred ca ar fi o incantare pentru noi ...
In una din poze ai un suport suspendat minunat,in care ai un impatiens, unde le gasesti ?

Bradut ai o gradina minunata,de altfel ca si zona in care locuiesti,nu se compara cu sudul arid, pentru noi a fost un noroc cu vremea racoroasa si ploioasa din anul acesta.
 

bradut

Well-Known Member
Da, Mascha, intr-adevar aici este o zona placuta in ceea ce priveste vremea, cu toate ca in ultimii ani s-a mai dat peste cap, din cand in cand.

Clau, intotdeauna este loc de mai bine, asa ca nu stiu daca o sa fim multumite pe deplin de gradinile noastre. Sa vezi ce varza am facut in gradina mea, exterioara... . In toamna le pun altfel. Noroc ca sunt plantate recent, ca sa zic asa. M-a ajutat atat de mult Tudor... . Am facut un plan, am facut masuratori impreuna. Acum plimb plantele pe tableta, incercand sa gasesc combinatia perfecta. Si tot este greu, chiar daca numai dintr-un singur click schimb locul respectiv. Sper ca pana in toamna sa fac ceva care sa-mi placa. Oricum, parca de data asta lucrez mai organizat.

Cam asa "ma joc":




Sper sa revin cu poze din gradina... reala (anul viitor).
 
Ultima editare:

elianna

Well-Known Member
Asa se proiecteaza gradina, felicitari:clap:
M-am jucat si eu anul trecut cu trandafirii prin gradina. Dar fara un program special m-am descurcat greu la calculator si am preferat varianta pe hartie. Nici pe aia n-am aplicat-o 100% ca toamna a fost lunga, trandafirii in vegetatie si ceilalti deja sosisera:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bradut si gradina ta e o incantare indiferent de anotimp.Ador acele grupuri de crini.Ce mai...SUPERB!
Va admir fiindca ati organizat sau organizati meticulos amenajarea gradinii voastre.La mine e o mare vraiste fiindca de 15 ani incoace schimb cate ceva in ea.In fiecare an gradina mea arata altfel.Ba pun ceva,ba scot, ba plantez un pom, ba scot un pom ,etc.Anul acesta e singurul an in care in proportie de 70% sunt incantata de cum arata insa mai am multe de facut si evident de schimbat.....In concluzie munca unui adevarat gradinar nu se termina niciodata...:D:D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
bradut, e spectaculos colajul de imagini... fiecare arata o mica comoara de culoare si frumusete.
 

taia

Active Member
Bradut, gradina ta este de vis, iar florile...are dreptate Geo : o comoara de culoare si frumusete !

Mascha, suportul este de la Belle epoque din Timisoara, care aduce din Franta tot felul de frumuseti pentru gradini, terase, interioare...Noi avem foarte multe obiecte cumparate de la ei.
 

elianna

Well-Known Member
Niste frumuseti si trandafirii dar si celelalte flori. Hortensia cati ani are si cat a crescut de inalta?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Emilia.
Hortensia am luat-o asta primavara de la Miki (multumesc mult, Mikisor), e inca micuta, are vreo 50 de cm dar e plina de buchetele de flori. Am mai cumparat una de la Dyadiana, foarte frumoasa si aia, nu stiu cum am ratat sa o pozez.
Toata gradina mea este in primul an, trandafirii i-am plantat in decembrie anul trecut si au fost primele plante poposite aici.
Belisima, multumesc, semintele de in rosu de la tine au inflorit dupa cum vezi ca si margaretele. Aleynad, cred ca solidago si ceva coada soricelului le am de la tine, multumesc frumos! Iar echinaceea mi-a iesit din niste seminte primite la o promotie acum vreo doi ani, m-am si mirat ca mai sunt viabile.

Cativa trandafiri i-am luat de la Claudia (multam fain!) si tare rezistenti au fost, au zacut pe la posta ceva timp ca eu eram tare prinsa cu mutarea. Asta primavara, cand toti trandafirii erau infrunziti, astia doi erau maronii de nu mai aveam nicio speranta ca mai scapa si sa-i vezi acum ce frumusete sunt, de ti-e mai mare dragul, i-au intrecut pe multi.
Gabiuta mi-a daruit caldaruse ca plangeam dupa ele...primavara sa vina sa ma bucur de ele!!
Multumesc fetelor de la care am luat plante, toate au fost super!:*

Usor, usor, prinde si gradina contur dar mai e tare mult de munca la ea. Zile senine sa avem...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superb... mai ales ultima imagine.... totusi parca e ceva in prim plan care incetzoseaza imaginea...

Clematis Juuli, plantata langa Physocarpus Diabolo, in primavara:



Trandafirul Apache este batut de flori de un rosu intens. M-am straduit sa surprind cat mai bine culoarea:

 

bradut

Well-Known Member
Multumesc, Mascha.

Geo, in ultima poza, acel ceva care incetoseaza imaginea este crenguta unui molid. De fapt sunt doua, una mai mare si una mai mica. Am incercat sa ma plimb cu aparatul, pana intr-o zona unde rosul trandafirului (de altfel si greu de prins in poza) este cat mai aproape de realitate. Printre crengutele acelea s-a nimerit a fi perfect.
 

bradut

Well-Known Member
A inceput sa-si deschida florile crinul Leichtlinii (sau Citronella, nu stiu exact, fiindca n-am mai apucat sa fac etichete in primavara, atunci cand i-am plantat). Sunt superbe: culoarea este de un galben viu, dar nu strident, iar dispunerea lor atat de eleganta!





Cu ceva timp in urma, am cumparat de la Anthesis Hemerocallisul Siloam Stinnett's Delight. Cred ca vreo 2-3 ani nu mi-a spus mare lucru. Insa sezonul asta m-a incantat:



Ploaia poate avea cateodata si farmec. Dupa ce si-a facut treaba, cerul s-a impartit in doua:

 
Sus