Florile din Gradina 2014

laural

Well-Known Member
Oioioi ce frumos e! In pozele de pe net nu pare asa fain.
M-am uitat... il au cei de la Lotttum, dar eu nu mai am putirinta financiara pentru el anul asta. Hmmm...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, foarte frumoase - ce e in penultima imagine? Si crizantemele sunt foarte frumoase...
Laura, sa stii ca Maxi Vita chiar merita. E un trandafir cu flori mici ca diametru dar foarte infloritor, remonteaza foarte bine. Si e important sa ai trandafiri care chiar tin.
 

cristinaf

Well-Known Member
Geranium Rozanne. :inlove: Am avut (sper ca mai am:sweating:) 2 tufe, numai ca una s-a uscat brusc acum vreo 2 saptamani in urma. Sper sa mai dea ceva din pamant. Asta ramasa infloreste de zor. E de departe cea mai buna varietate de geranium. Iar in ultima poza e heliopsis Loraine sunshine.
Crizantemele le am de cativa ani, cumparate de la Laura. Din 4 varietati, astea sunt singurele care nu doar ca au supravietuit, dar s-au si inmultit.
 

laural

Well-Known Member
De la mine ? Ce vremuri.....cand avem sute de ghivece.
Am renuntat la ele , pentru ca deja era prea mult pt. soacra mea sa le ude zilnic. Visez la ziua in care o sa am curtea mea ( 24 ore din 24 )
 

MASCHA

Active Member
Cristina geranium Rozanne acum a inflorit sau asa a stat toata vara?Am luat si eu unu in primavara de la polonezi,a inflorit in iunie si de atunci a stat o tufita frumoasa, ca saptamana trecuta cand m-am uitat la el avea frunzele arse,am crezut ca o sa moara,dar vad ca-i dau frunze verzi din mijloc.
 

laural

Well-Known Member
Gata i-am facut loc lui Maxi Vita in lista de la Lottum :dans:.
Merci Cristinaf si Gradinar 1 pentru inspiratie :hug:
 

laural

Well-Known Member
Azi ma astepta la Bran un frumos trandafir inflorit - Scentimental:h::dans:
L-am achizitionat in toamna 2013 de la Pepiniera Pierre Gaujard din Franta

Sa vedem cum evolueaza....
 

cristinaf

Well-Known Member
Imi cer scuze, eu n-am putut sa mai intru zilele astea.
Geranium Rozanne infloreste ceva mai tarziu fata de celelalte varietati, cam o luna mai tarziu, in schimb infloreste dupa aceea pana toamna tarziu.Da, asta asa a stat inflorit toata vara.

Astazi, de prin gradina.
 
Ultima editare:

zi_inflorata

Member
Moderator
Veronica peduncularis : s-a extins si imi place mult, dar nu stiu daca trebuie sa o tai acum toamna ca sa infloreasca bogat si compact la primavara sau sa o las in pace. Voi ce ziceti?
 
Sus