Florile din Gradina 2014

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Grozave poze Bradut...mai ales delfiniumii...... ce e in poza aia cu tufa cu flori albe ? Philadelphus ? Deutzia ? Altceva ?

Iata ce a mai inflorit si la mine saptamina asta:15-19Iunie (IN LUCRU)

Rodiu:


Hemerocallis, Maci Anuali, Eremurus:



Gipsophila



Delfiniumi:







Crini:












 

bradut

Well-Known Member
Ca de obicei, superbe plante!

Geo, n-am atati delphinium cati ai tu :D , insa ma bucur si eu de ai mei, de fiecare data cand infloresc. Au o culoare electrizanta, care nu se mai regaseste la alte plante.

In poza cu tufa alba este un Philadelphus. Nu stiu specia, fiindca l-am luat fara eticheta. Imi place ca se umple de flori, iar toamna se coloreaza frumos.
 

clematite

Well-Known Member
Oooh, pai eu nu am fost pe aici, ii multumesc Roxanei pentru indrumare. Pai sunt numai frumuseti pe aici, atat colectiile de flori cat si aranjamentele din gradini.
 

clematite

Well-Known Member
Inainte de a veni ploile, am apucat sa fac niste poze generale, dar la mine este totul cam fara cap si fara coada, in privinta aranjamentelor :oops:
 

MASCHA

Active Member
In gradina mea este o nebunie de parfumuri de la datura iasomie care are mai multe flori decat frunze ,de la epiphylum ,caprifoi si crini ,regale si orientali
 

oanaiulia

Member
Îmi plac mult crinii tai, mascha!!! Bulbul in lași in pământ iarna, se înmultesc de la un an la altul? Acummi am luat si eu niște crini Orientali si nu stiu cum sa i îngrijesc , pt ca pe eticheta scria " de interior" ...
 

lelia

Well-Known Member
Mascha,toate parfumatele tale sunt minunate,dar iasomia e de vis !!! :visator: imi place foarte mult ! te felicit pentru asa un exemplar superb ! :clap: sa te bucuri de parfumul lor !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Masha, m-ai dat gata! Asa frumusete de iasomie n-am vazut pana acum...si datura e spectaculoasa...de cati ani le ai? Felicitari!!
 

MASCHA

Active Member
Multumesc fetelor :D

oanaiulia am plantat crini si toamna si primavara,iar bulbul ramane in pamant,dupa ce trec florile le scurtez putin tija pe care o las pina se usuca.

lelia si gradinar1 datura este in al doilea an ,o am si pe maica-sa insa caut sa le intineresc parca infloresc mai mult,iar iasomia este la mine din 2012 si arata asa cand am primit-o
 

clematite

Well-Known Member
Am avut si eu 2 iasomia, din acestea, si mi-au murit iarna (erau asa mari si frumoase); ce faci cu ele, Mascha, iarna, le protejezi?
 

belisima

Well-Known Member
maria, pot sa te intreb de unde ai luat hortensiile si le ingrijire le aplici?vreau si eu pentru toamna
 

clematite

Well-Known Member
Sa stii ca le-am cumparat dintr-un Supermarket din Italia, :rofl: , cand le-am vazut , am crezut ca mor :salivat:
Aveau niste flori cat capul meu :rofl: ,nu am putut sa ma abtin :rofl:
Hortensia are nevoie de multa umiditate, in aer, si sa aiba protectie de vant, Iar in zona noastra, si niste semiumbra.
Le am de 2 ani
 

taia

Active Member
Mascha, asa o imensitate de iasomie, n-am mai vazut ! Felicitari, nu numai pentru ea, ci si pentru celelalte frumuseti !
La mine au inceput sa treaca trandafirii, dar incep : crinii, hemerocalisii, daliile.











 

lelia

Well-Known Member
Taia ,sunt frumoase ,colorate ,gingase :visator: tufa de astilbe e superba ! imi place mult de tot aceasta planta ,iar draguta ta e de vis ! si dalia portocalie e deosebita !sa te bucuri de frumusetea lor ! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Clematite & Mascha..... sint grozave pozele.


Am avut o surpriza placuta, rodiul are flori de doua varietati, una dintre crengi are flori rosu-portocaliu, restul sint rosu-portocaliu cu alb.

 

clematite

Well-Known Member
Multumesc, geo
Rodiul acesta, se cumpara cum?
Eu am avut un rodiu, cu o ciudata serie de pripetii, printre care si-a pierdut partea de deasupra altoiului si i-a dat de sub. Acuma am o tufa dar nu vad vre-o floare, si tare imi plac. :visator: :gandit: :nu stiu:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca vrei sa cumperi.... poti sa ii scrii la mama pe email... si iti face butasi.....

Cam de citi ani ai rodiul ? Il protejezi peste iarna ?

clematite a spus:
Multumesc, geo
Rodiul acesta, se cumpara cum?
Eu am avut un rodiu, cu o ciudata serie de pripetii, printre care si-a pierdut partea de deasupra altoiului si i-a dat de sub. Acuma am o tufa dar nu vad vre-o floare, si tare imi plac. :visator: :gandit: :nu stiu:
 
Sus