Florile din Gradina 2014

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu prea e mult spatziu nici putere... ... dar mama e la pensie si dedica destul de multa vreme gradinii.

popescu gp a spus:
Geo ,spatiu mult ,multa munca,putere si rezultate pe masura;felicitari.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Concerte de Mai:

Concertul delfiniumilor - unul din cele mai spectaculoase din gradina :






Concertul de Maci Orientali







Concertul de bujori







Concertul de irisi:


 

laural

Well-Known Member
Geo sper ca ii transmiti si mamei tale entuziasmul nostru si felicitarile pt. florile frumoase de care ingrijeste nu ? :hug:
 

laural

Well-Known Member
Irisii ii am in gradina din camp si mi-a fost teama ca acum infloriti o sa fie vizibili si cine ii vede o sa ii ia cu tot cu radacina. Cand vin si cei din actuala comanda o sa-i mut pe toti la Bran. An mai negociat cu soacra un loc din curte :marfa:
In plus stiam ca urmeaza zilele astea cu muuulta ploaie si pana saptamana viitoare cand mai ajung la gradina nu ii mai gaseam asa frumosi :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit: Mai 30-Iunie 2 - a cam plouat...

Eremurus roz, grup de crini roz si un mac peren roz:



Crini:



Bujori tarzii:







Delfiniumi:



 

lelia

Well-Known Member
Soiuri de colectie ,culori de vis ,plante minunate ! :visator: sunt ireal de frumoase !
Multumim pentru poze !
 

cristinaf

Well-Known Member
Campanulele persicifolia ale polonezilor sunt de fapt campanule medium toata ziua buna ziua. Am o multime imprastiate prin gradina si imi plac tare mult, dar daca sunt bianule chiar e nasol, as fi vrut sa fie perene. :roll:
Si delphinium am din semintele de la polonezi. Au iesit cu floare simpla si foarte inalti, au 1,7 sigur, ca-s cat mine.

 

laural

Well-Known Member
Vai si eu am descoperit campanulele , cei drept doar anul asta :oops: :oops: :oops: si imi sunt tare dragi. Ca sa am sigur si anul viitoar inflorite mi-am luat seminte de campanula medium si le-am pus la germinat, dar tare greu mai cresc :gandit:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
I-am cumparat sora-mii ghiocei din astia. Au fost frumosi

acum au facut seminte cred. Sa ii lase pana se usuca si apoi sa planteze semintele dinauntru? Aveti experienta cu asa ceva?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, mai trebuie cercetata treaba cu campanulele... sint cu sigurantza si din cele perene. Eu cred ca din alea am . Am vazut si unele duble care sint spectaculoase.

laural a spus:
Vai si eu am descoperit campanulele , cei drept doar anul asta :oops: :oops: :oops: si imi sunt tare dragi. Ca sa am sigur si anul viitoar inflorite mi-am luat seminte de campanula medium si le-am pus la germinat, dar tare greu mai cresc :gandit:
Iunie 4-6

Continua sa fie racorare si ploios... azi e prima zi fara ploaie .... Au mai inflorit:

Clematis Arctic Queen & Campanule - anul asta sint foarte pline florile de la acest clematis.



Delfinium mai noi







Bujori tarzii




Eremurus



Crini



 

Roxana Peled

Active Member
zi_inflorata a spus:
I-am cumparat sora-mii ghiocei din astia. Au fost frumosi

acum au facut seminte cred. Sa ii lase pana se usuca si apoi sa planteze semintele dinauntru? Aveti experienta cu asa ceva?
Eu le-as lasa sa se coaca si as incerca, doar nu costa nimic :D
Ghioceii mei normali (Galanthus nu Leucojum ca ai tai) au facut si ei fructute si le-am lasat acolo. O sa vad la anul daca iese vre-un pui mic pe langa ei.
 

cristinaf

Well-Known Member
Multi crini albi, miros demential seara si diminerata. :)
Si Stella de oro ( a inceput inflorirea mult inaintea celorlalti henerocalisi).

 
Sus