Florile din Gradina 2014

bradut

Well-Known Member
Roxana, in poza 2 este Viburnum Carlesii.

Clau, l-am gasit la Baumax, acum vreo 2 ani. Era amarat si mi s-a facut mila. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Au inceput, timid, sa infloreasca trandafirii:Mary Rose, Astronomia, Winchester Cathedral, Lady Emma Hamilton (am pierdut eticheta dar eu zic ca ea e dar orice confirmare ar ajuta) Ferdinand Pichard si ultimul nu stiu ce e )))



In rest, frumoasa mea Piilu (manca-o-ar mama!!) si alte cateva chestiute...printre care si doua weigela, ocazie cu care am remarcat ca aia cu foliaj inchis tine muuuult mai putin florile comparativ cu cea clasica.



Mai stau vreo cateva zile si ma uit cu jind la trandafiri, poate s-or milostivi si ei sa infloreasca. Dupa vijelia de acu doua zile, vreo cativa lastari noi mai maricei au fost facuti una cu pamantul...tare rau mi-a parut :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna dimineata! Hortensia mea a fost plantata in gradina gata inflorita, Elianna :D :D. Drept e ca a supravietuit si a inceput sa aiba si lastari si flori noi. Asa ca ea e pacaleala de sfarsit de mai :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate florile tale,Mada!
Imi place mult si trandafirul Astronomia.Stiu ca l-am admirat mult anul trecut si la Carmen.
Iar despre restul florilor...sunt foarte frumoase!Si la mine ploaia si vantul au retezat niste lastari noi la niste trandafiri mai firavi.
:roll:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc fetelor!
Arselia, iti trimit butasi de Astronomia daca vrei, gasesc eu de unde sa tai un pic ;-) . Numai sa-mi zici daca-i vrei acum dupa ce o inflori prima tura sau la toamna. Eu am mai prins vara in ghiveci si apoi i-am mutat primavara urmatoare in gradina, mai ales daca nu stiam pe unde o sa le gasesc loc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc din suflet,Mada!
Pai daca zici ca se poate incerca si in ghiveci, te-as ruga sa imi trimiti si mie cand poti taia.Si sa te uiti si tu pe la mine, poate vezi ceva ce ti-ar placea.
:* :* :* :*
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am fost in concediu cam 10 zile... iata s-a strans in aceste zile...:

Saptamina 7-11 Mai

Sezonul ajunge la apogeu la bujori, maci si irisi... delfiniumii incep sa se deschida....

Clematis:








Alte flori: Philadelphus & Eremurus



Bujori:











Irisi:









Maci Orientali:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Saptamina 12-18 ...Au mai inflorit:

Buchete:


Alte flori si aspecte:






Delfiniumi:







Bujori: - 13-18 Mai

















Irisi:





 

Roxana Peled

Active Member
Mai am si eu poze pe care nu am apucat sa la postez :D

Aquilegia


Digitalis


.. O primula de vara ................ Alcea .................. Mere :D


Irisi


Ultimul e variegatul de la Miki :D , multumesc Miki :*
 
Sus