Florile din Gradina 2014

claude

Well-Known Member
Moderator
Fetele, frumoase flori aveti! :hipnotizat:

elianna ce madama e aia din pozele 7,,8 si 9 ca nu se vede tot numele pe minunea asta de postimage :roll: Si ma abonez de pe acum la un butas de Route 66, bineinteles doar cand va fi suficient de mare incat sa poata fi jumulit :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
"Minunea" e Mme Gregoire Staechelin sau La belle Espagnole. Infloreste din anul 2 asa ca acum i-am vazut florile prima data.
Cum Claude, nu ai Routte 66 :eek: :? Sa vad cat de repede creste si sigur iti trimit
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit... saptamina asta:19-25 Mai.. perioada 19-22 (IN LUCRU)

Eremurus & Soc roz (cu frunze inchise la culoare verde-roscate):


Clematis:




Buchete









Maci Orientali:




Bujori














Irisi:





Delfinium:



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit: 23-25 Mai (IN LUCRU)

Crini & Clematis (Arctic Queen):





Maci Orientali:















Trandafiri - Urcatori si ne-urcatori:









Bujori:








 

laural

Well-Known Member
Popgeo si al meu cel galben are 2 boboci. E plantat in toamna trecuta....o mare surpriza placuta :dans: :dans: :dans:
 

laural

Well-Known Member
Da normal , am primit super plante de la dansa :hug: , e din aceea care zicei ca e cea mai galbena dintre galbene, cred ca e arbustiv dupa boboci :marfa:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E hibrid intre arbustiv si ierbos... se manifest in general ca si ierbos, iar in anii cu ierni foarte blande, mai aproape de cel arbustiv.... nu e garantat ca o sa reuseasca sa infloreasca in primul an, chiar daca are boboci..... dar shanse sint.

laural a spus:
Da normal , am primit super plante de la dansa :hug: , e din aceea care zicei ca e cea mai galbena dintre galbene, cred ca e arbustiv dupa boboci :marfa:
 

laural

Well-Known Member
Popgeo eu am bujorul la Bran si la noi a fost destul de rece in primavara asta si multa ploaie, tufa arata foarte bine, eu cred ca va putea duce pana la capat inflorirea, asa sper cel putin :visator:
 

Roxana Peled

Active Member
O duce nu-ti fa griji! :D
Si eu am avut bujor de la mama lui Geo care a fost plantat in toamna si a inflorit in primavara urmatoare! :marfa:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elianna a spus:
Cum Claude, nu ai Routte 66 :eek: :?
Pai nu am, tu ce crezi ca eu ii am pe toti? :rofl: A fost de vreo 2 ani pe liste si ba nu era, ba il stergeam ca sa pun altceva, si tot asa, sunt cativa pe care ii tot trec pe liste de 2-3 ani si inca nu au ajuns in gradina :rofl:
Nici o graba cu butasul, cand creste destul, eu nu suport sa jumulesc de butasi trandafiri micuti si nici altii nu vreau sa-si jumuleasca trandafirii ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Nu-i poti avea pe toti dar ai muuulti. Iar de Routte 66 ai tot vorbit de eram sigura ca-l ai :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mai 26-27-28 Sezonul bujorilor si macilor a trecut de apogeu..... in timp ce sezonul delfiniumilor ajunge la apogeu

Au mai inflorit:

Buchete




Bujori




Delfinium - un inventar a can tot ce e inflorit in gradina acum.















 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mai 29

Clematis + campanula


Rodiu ornamental, Soc roz ornamental, & campanule



Bujori:




Delfinium si un mac :



Trandafiri:





Crini - mai timpurii decit in alti ani...





Maci Orientali:






 

taia

Active Member
Geo,ce sarbatoare a culorilor este acolo la tine !
Spune-mi te rog, rodiul il protejezi peste iarna, inclusiv coroana ?
 
Sus