Florile din Gradina 2014

taia

Active Member
Doina, ce-mi place aranjamentul acela de la tine ! Si primulele sunt minunate ! Imi plac mult si floricelele din prima poza, dar nu stiu ce sunt.

Gabiuta, Roxana,Sarselia, Wada's Primrose este una dintre clematitele cu florile cele mai mari. Anul acesta este primul in care nu am taiat-o la sfarsitul iernii, asa ca si-a facut de cap, a crescut aproape 2 m si e plina de flori.Mi-e draga, mai ales ca e prima la inflorit, in fiecare an. Acum o astept la inflorire pe Multi Blue, care are niste boboci ca porcusorii. Nici pe ea nu am mai retezat-o atat de mult, si e incarcata de boboci.
 

LadyBug

Well-Known Member
Mi-au inflorit si mie o parte din lalelele si o frezie si le-am facut buchet:

Am chiar si un boboc mic la un bujor de anul trecut, cred ca a fost primit de la o fata de aici de pe forum, e primul meu bujor care va inflori :D
 

bebe Iris

Active Member
Vai ce de frumuseti am vazut pe aici!!! Felicitari pentru gradinile voastre de vis, terestre sau suspendate :D !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Roxana, clopotelul galben nu cred ca e primula, nu stiu ce e si nici nu mai stiu cum a ajuns la mine in gradina :rofl:
Ba e primula, e Primula officinalis ;-) Am avut si eu o tufitza in gradina, a aparut spontan dar cum peste vara frunzele se usuca si dispar am uitat de ea si am sapat in locul unde era si am pus altceva :cry:
Se gaseste berechet pe dealuri, e spontana pe pasuni si fanete in zonele de deal si munte, acum dupa paste o sa dau o tura pe deal si in padure sa vad ce aduc acasa :rofl:
 

ghia_don

Active Member
:rofl: Mai fetelor, nu ma luati prea repede, ca la virsta mea nu mai stiu nici care mai e ciubotica cucului :rofl: . O incurcai cu clopoteii din ultima poza :oops: ..
Acum citiva ani, am umblat cu hirletul in spate pe niste dealuri dupa ciubotica, de se minunau niste oameni din satul din apropiere care pazeau niste vaci si sigur ziceau ca nu-s in toate mintile :rofl: . Mai ales ca urcasem si coborisem niste hirtoape cu dacioara mea, doar ca sa ajung in zona in care imi spusese cineva ca "as putea gasi"...deci nici macar n-am mers la sigur :rofl: .
 

elianna

Well-Known Member
Eu asa o stiu, ciubotica cucului. Claude i-a dat o denumire mai pompoasa, a ridicat-o in rang :) Si eu tot de pe niste dealuri am luat-o dar nu stiam ce e ca nu mai avea flori.
 

Roxana Peled

Active Member
Florile Cornului Florida s-au dublat in ultima saptamana :indragostit:


Sunt incantata la maxim de lalelele achizitionate in toamna


Armeria pare fericita :D si mi-a inflorit si azaleea plantata in gradina desi nu stiu daca e de exterior :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai de mine, lalelele alea franjurate sunt bestiale :eek: Si cornul...sunt verde de invidie, na :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Si eu sunt verde iar dc lalele sunt si parfumate ma fac mov :) Am avut si eu una batuta care anul asta nu a mai iesit sau nu mi-a infloiriut. Astea batute tin mult, nu se scutura repede.
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este!!! Si eu am fost socata :hipnotizat: . Am unele care erau deja inflorite pe 5 aprilie cand m-am intors in tara si inca arata bine si acum! Am crezut ca mi se pare dar daca si tu zici e clar ca asa trebuie sa fie :marfa:

Apropo Mikisor, cred ca plantuta pe care o pandesc de atata timp este intr-adevar frumoasa Arabella de la tine. Cred ca a supravietuit!!! :dans:
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu una batuta mov, care vad ca a rezistat si al doilea an in gradina si intr-adevar, a trecut destul de mult de cand a inflorit si inca era frumoasa luni cand m-am dus la gradina!
Dar al tale, Roxana, si involte si franjurate, sunt bestiale! :D
Iar de corn ce sa zic, ma uit pe net sa vad de unde sa cumpar si eu, ca pe la noi nu am vazut de cumparat! :D
 

miki70

Active Member
Roxi ma bucur tare mult, sa se faca mare-mare si infloricioasa.
La toamna imi iau si eu ciufulite batute ca ale tale.
 

Roxana Peled

Active Member
Pai asa am patit si eu! :rofl:
Am vazut la Nick si la Caramell si a trebuit sa-mi iau si eu in toamna ca altfel nu as mai fi dormit noptile.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana, azaleea aceea imi pare a fi de exterior. Dar vei vedea la primavara :rofl:
Terasa este de vis, imi amintesc cum arata anul trecut, si cat de repede ai reusit sa o transformi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Toate florile si gradinile postate aici sunt minunate. Nu am mai intrat demult, dar m-a relaxat sa va admir frumusetile si sa va vizitez gradinile! :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
Roxana, azaleea aceea imi pare a fi de exterior. Dar vei vedea la primavara :rofl:
Terasa este de vis, imi amintesc cum arata anul trecut, si cat de repede ai reusit sa o transformi.
Multumesc Caramellutzo!!! :* Toata vara trecuta nu am facut altceva decat sa muncesc la terasa dar si eu sunt multumita de rezultat. Ma socheaza doar trandafirii, cat de repede si cat de mari cresc :hipnotizat: . Incep sa cam acopere tot ce-i inconjoara si sunt doar in al doilea an.

Azaleea a petrecut deja o iarna in gradina, am plantat-o in toamna :D . E adevarat insa ca nu a fost o iarna grea.
 
Sus