Florile din Gradina 2014

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce fain e bujorul :indragostit: Ce tufa e in poza 3, aia cu floricele albe? In stancarie mai trage un pic pietricelele de la baza plantelor, sa se poata extinde, ca daca le merge bine peste 1 an doi va trebui sa dai jos cu totul pietricelele care ascund pamantul ca va fi ascuns de plante ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Floricelele albe sunt Arenaria montana :D
Oricum ma cam uit la stancarie si ma gandesc ca int-un an doi n-o sa se mai vada nici urma de piatra :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superbe flori Roxana.... felicitari.

Iata ce a mai inflorit si la mine (Apr 17 - Apr 20)

Dicentra, irisi,aquilegia, lalele, camassia, rodiu in plin avint





Bujori Arbustivi si 2 ierbosi (17-20 Aprilie - a inceput festivalul)

Bujori ierbosi: Clair de lune -prima floare, Red Spider sta sa se deschida


Arbustivi:








Aprilie 20:








Narcise.- cele foarte tarzii inca rezista







Buchete - o combinatzie de narcise cu lalele



Amaryllis


 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Popgeo, bujoriii sunt de vis :visator:
dicentra mea roz a disparut , acum ca-l vad la tine in poza mi-am adus aminte ca si eu am avut :(
 

cristinaf

Well-Known Member

Pup Violeta pentru lalele, le iubesc atat de mult... :* Si multumesc Corneliei pentru anemone, an de an imi aduc bucurie in suflet in fiecare primavara. :hug:
Iar viburnum carlesii miroase... ceva de vis. :visator:
 

elianna

Well-Known Member
Am lipsit cateva zile si acum am ramas uimita de ce aveti in gradinile voastre. Foarte frumoase floricelele, fetelor. Felicitari pentru munca si pentru ideile de amenajare. Terasa Roxanei e de vis.
Eu sunt tot in faza de lalele, muscari, dicentra si lacramioare. Am facut poze dar inca n-am avut timp sa le descarc.
 

laural

Well-Known Member
Frumoasa primavara in gradini anul asta :clap: :clap: :clap: De crocus vroiam sa va intreb, daca s-au inmultit foarte tare mai infloresc ? La cimitir la bunici am pus acum 4 ani, ajung rar si nu i-am prins infloriti nici anul asta, dar vad ca acum sunt pe o rasa de 30 cmp ca un covoras verde...oare sa separ bulbii la toamna ?
 

elianna

Well-Known Member
Nu cred ca e nevoie sa-i separi. Cei dezvoltati vor inflori anul urmator, ceilalti atunci cand se vor dezvolta suficient.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, floricelele mici, albastre din prima imagine de pe al doilea rand ce sunt? Foarte frumoase...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi Elianna - am vazut pe urma ca am ales gresit imaginea, e prima de pe al doilea rand. Cred ca-s vre-un soi de anemone...ceva...
 

cristinaf

Well-Known Member
Anemone blanda Blue Shades, le-am cumparate de la Cornelia. :hug: Sunt foarte frumoase, dar acum sunt deja spre final si de asta au mai ramas doar cateva floricele. Mi-s tare dragi, si le-a mers chiar bine celor plantate intr-un loc unde, practic, "apa fuge".
Myosotisul il am din comanda de seminte din Polonia. L-am semanat si am uitat de el, iar anul asta m-am trezit cu un manunchi de floricele. :D
Si dicentra mi-e foarte draga, e primul an in care o am in gradina. E un soi mai de fitze - "Valentine"- si din ce-am citit pe aici, sper sa nu-mi faca vreo surpriza neplacuta si sa dipara la anul. :suparat:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca ti se inmultzeste Valentine.... as f interesat de un posibil schimb.... ;-)
 
Sus