Florile din Gradina 2014

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca nu era de exterior, nu rezista, indiferent cat de usoara a fost iarna. Deci poti sta linistita, mai ales ca dupa aspect, si mie mi s-a parut a fi de exterior.
 

Roxana Peled

Active Member
Evolutia floricelelor mele din gradina este dupa cum urmeaza :D
a inflorit Wisteria pe care am pus-o sa se urce pe scara spre terasa


a inflorit Clematis montana


spre marea mea surprindere si incantare este in continuare inflorit supravietuitorul de la Cebule (in principiu trebuia sa fie Iris pumila dar mi se pare cam mare :) )


Rocaria o duce foarte bine cu Lithodora, Aq. flabellata, Arenaria montana si Erodium


In plus se pregateste de inflorire Weigela
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Evolutia floricelelor mele din gradina este dupa cum urmeaza :D
a inflorit Wisteria pe care am pus-o sa se urce pe scara spre terasa
Tu tu tu...enervanto :suparat: Adica tu ai pus acum 5 minute wisteria si deja iti infloreste si a mea plantata de 3 ani de-abia isi duce zilele, ce sa mai zic de flori! :cry:
 

happy

Well-Known Member
Roxana ,wisteria este bestiala.Ce soi este?Cum crezi ca vor evolua plantele de pe terasa suspendata pe caldurile de 40grade de la vara?
Claudia eu mai am de asteptat sa infloreasca wisteriile cumparate din Polonia in 2012!Da sa vezi atunci cine sta in fata? :rofl:
 

miki70

Active Member
Claudia si wisteria mea are 4 ani si inca nu s-a apucat de facut flori.

Roxi sunt superbe florile. Cand a crescut asa repoede montana ta??

Happy sigur vor fi 40 in vara? Cu frigul asta le duc lipsa. :) Roxi o sa stea cu furtunul in mana si cu Tilt-ul in buzunar :)
 

Roxana Peled

Active Member
Uite, cine stie cunoaste!!! :)
Mai ales cu Tilt-ul in mana! Am Tilt, Topas si Score, cate o cutie de 5 fiole din fiecare :rofl:

Happy, plantele astea au fost pe terasa si vara trecuta si pe vremea aceea saracele erau in ghivece :aoleu: . Nu poate decat sa le fie mai bine anul acesta :D . In plus, intr-adevar, am sursa de apa "la botul calului".

Clau, Wisteria asta e luata tot de la Romstal Garden. Ma dusesem pentru cu totul altceva si plimbandu-ma eu printre randuri ce vad? Un ghiveci cu o Wisterie inflorita ... in IULIE :eek: (este o wisteria floribunda - remontanta :) ). Si pentru ca stiam si eu ca wisteriile sunt dificile la inflorit (mama are pe strada principala unele care sunt plantate de primarie de mai bine de 10 ani si nu au inflorit nici in ziua de astazi) am lasat totul balta, nu m-a mai interesat nimic, mi-am luat Wisteria :rofl:
Este a doua primavara in care infloreste la mine. In prima o plantasem si pe ea tot intr-un ghiveci dar in unul mai mare. Ne-am chinuit ca nebunii sa o mutam vara trecuta in mega-jardiniera in care este plantata acum (ghiveci urias de beton cu acces la solul patriei :) )

Mikisor, asa era Cl. Montana anul trecut si asa e anul acesta
Doar un lucru am de spus: SOLUL :)
 

Dixisor

Member
Mai fetelor, voi m-ati inebunit :hipnotizat:, nu mai pot de invidie :mrgreen:
M-a indragostit de Arenaria montana si de solul si Montana Roxanei
Roxana, reteta solului ai calculat-o la mp sau ati aproximat cantitatile? Si cum ai amestecat cantitati asa de mari? Mi se pare o munca herculiana.

Roxana Peled a spus:
Gradina mea care nu are pusa cap la cap mai mult de 120-150mp contine aproximativ 20 metrii cubi de pamant negru de padure de calitate adus la basculanta, 50 de baloti din aceia mari (cred ca au 100l) de turba, 5 paleti intregi (in jur de 450-500 de saci de 50l) de pamant universal, vreo 50 de saci de perlit pe baza de turba si inca cativa metrii cubi de nisip. Nu am nici un cm patrat in care sa se mai vada solul original al gradinii iar sus pe terasa evident e doar sol in amestec controlat :D
 

Roxana Peled

Active Member
Am facut un calcul aproximativ a cati metrii cubi de sol am nevoie si am facut o reteta de tip: 2 galeti pamant negru de padure, 1 galeata pamant universal, 1 galetusa mai mica de perlit, doua de turba bruna, o jumatate de nisip ... ceva de genul asta. Le-am bagat in betoniera si le-am lasat sa se invarta cateva minute :D . A fost o munca titanica chiar si cu betoniera dar fara nu as fi reusit.
Cand am spus ca mi-a luat toata vara trecuta nu am glumit, vorbim de 8-10 ore pe zi timp de 3-4 luni cu mici pauze (cand am mai avut treaba in firma), impreuna cu un om angajat care m-a ajutat la carat si cu un prieten care m-a ajutat la tehnicale.

In poza cu pamantul universal apar doar 2 paleti din cei 5 cumparati in total :)
 

Dixisor

Member
E uite ca nu mi-a dat prin cap de betoniera...ma gandeam ca ai amendat solul existent, insa pe terasa o luai de la zero deci betoniera era cheia. Foooaaaarte frumoasa terasa, pe timp de vara poti sa te intinzi pe spate si sa te uiti la stele.
 

taia

Active Member
Roxana, nu ma satur de privit frumusetile tale. Felicitari ,cu toata sinceritatea, pentru tot ce vad acolo la tine !
 

Roxana Peled

Active Member
Uau, ce avansate sunt la tine!!!
La mine abea se intrevad bobocii. Ador planta asta! :indragostit:
Foarte frumoase Clau! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai deocamdata doar astea au inflorit si la mine dar am cateva cu bobocii mari, in 2-3 zile se deschid. Si mie imi plac,sunt frumoase tot timpul, si cu flori si fara flori, tufa arata bine mereu - sigur, la mine daca nu le zmotocesc gainile :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Un cocos si doua gaini ,rasa pitica ar fi stas in gradina ta suspendata!!!Nu ai mai avea nevoie de cocos in casa :rofl:
 
Sus