Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana Peled

Active Member
Sunt foarte frumosi desi infloresc o perioada destul de scurta. Pot fi achizitionati din padure :D . Eu aveam in plan pentru weekendul asta o astfel de incursiune dar planurile mi-au fost date peste cap. Aveam pe lista brebenei, albastrele si toporasi :) .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen, vinca infloreste destul de devreme .Trebuia prin martie dar a fost prea frig.Ii place soarele tare mult iar daca e cald florile sunt mult mai mari.Infloresc pe masura ce apar din pamint noi si noi lastari cu frunze.
Brebeneii au sosit odata cu pamintul de padure pus in gradi.Ca si toporasii care ii am.Se inmultesc foarte repede .Eu scot an de an din ei .
Roxana florile de la brebenei tin destul de mult sa stii .Eu pe acestia ii am infloriti de vreo doua saptamini si nu au de gind sa arate a se ofili.Pacat ca nu am decit albi si movulii.
 

gabrielais

Active Member
Roxana, o sa plangi peste vreo 2 ani ca ai vrut toporasi :) n-ai idee cum se inmultesc si pe unde ii gasesti anii urmatori...eu scot cate 2 galeti in fiecare primavara; daca stiam ca vrei saptamana trecuta iti pastram si iti trimiteam...acum deja sunt scosi si aruncati :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Gabi, eu vreau toporasi. Chiar daca se inmultesc sper ca nu ies dintr-un teritoriu ingradit :?
 

Roxana Peled

Active Member
Gabiuta a spus:
Roxana florile de la brebenei tin destul de mult sa stii .Eu pe acestia ii am infloriti de vreo doua saptamini si nu au de gind sa arate a se ofili.Pacat ca nu am decit albi si movulii.
Inseamna ca e o chestiune personala cu brebeneii. In fiecare primavara planuiesc sa merg in padure sa vad si eu brebeneii infloriti si nu reusesc sa ajung la timp. Cred ca de aici concluzia ca nu stau infloriti prea mult cand probabil ca de fapt ma invart eu in jurul cozii prea mult :rofl:

Gabrielais, multumesc frumos dar nu-i problema, reusesc eu sa jumulesc vreo padure pana la urma. Preferam acum pentru ca sunt infloriti si vezi ce alegi, bleu, mov, albi ... Am avut in curte, ai dreptate, se inmultesc fara noima. Din ce am vazut eu le explodeaza capsulele cu seminte si fac covoare de puiuti :D . Eu insa ma bucur de asemenea plante pentru ca am o obsesie sa nu vad pamantul gol. Vreau o gradina cu acoperire 100% :rofl:
 

gabrielais

Active Member
elianna a spus:
Gabi, eu vreau toporasi. Chiar daca se inmultesc sper ca nu ies dintr-un teritoriu ingradit :?
din pacate cum am zis mai sus i-am smuls saptamana trecuta; daca mai iese ceva ii scot si te anunt..la mine au rasarit probabil din seminte aduse de vant, nu i-am dorit eu in gradina; asa cum spune Roxana le explodeaza capsulele cu seminte si in primavara urmatoare ies puzderie, asta dupa ce toata vara smulg la puiuti :)

si ies din teritoriul ingradit...semintele sunt duse de vant sau apa in zone ale gradinii in care nu te astepti si in primavara urmatare vei jumuli la toporasi prin toata curtea :D
 

elianna

Well-Known Member
In partea din fata a gradinii am si asa destui bulbi de primavara ramasi ca urmare a interventiei neautorizate a sotului :) In final am decis ca va fi ca o pajiste cu flori, asa ca imi prind bine. Daca nu mai gasesti acum, nicio problema, ramane pentru viitor.
 

ghia_don

Active Member
Emilia, iti dau eu toporasi...si la mine au cam sarit pirleazul si trebuie sa mai scot din ei... Hai sa vedem cum facem sa ne vedem.. :D
 

elianna

Well-Known Member
Sigur ca da, multumesc. Cu ocazia asta am sa-ti aduc fragile remontante. Le-am mutat in ghivece asta toamna si au rezistat. Saptamana asta ce program ai? sau ai vreo trecere prin zona?
 

Roxana Peled

Active Member
Noi floricele in gradina de ghivece :D
Un leucojum ... acum 3 ani am luat o punga cu 5 bulbi, a iesit numai unul care iese si infloreste in fiecare primavara de atunci.


o aubrieta, tare mi-s drage :indragostit:


si un deditel, primul din viata mea :D
 

Roxana Peled

Active Member
Sunt foarte incantata de ele :D
Imi place la nebunie primavara. Subulata mea cea mai veche se pregateste si ea sa infloreasca, aceea e un adevarat spectacol! O astept la cotitura sa-i fac poze ca anul trecut nu am catadicsit :pumni:
 

taia

Active Member
Roxana,spune-mi te rog daca Subulata rezista intr-adevar daca este calcata.Cat de inalta se face si daca este verde si iarna.
Ma bate gandul sa scot gazonul dintr-o portiune pe unde sare si face tumbe cateluta mea, si citisem pe undeva ca Subulata ar rezista la asemenea tratament.
Multumesc !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
[quote="gabrielais"eu scot cate 2 galeti in fiecare primavara; daca stiam ca vrei saptamana trecuta iti pastram si iti trimiteam...acum deja sunt scosi si aruncati :rofl:[/quote]

Da de ce? :eek: Si eu am foarte multi, asa e, ies peste tot, dar mie imi plac foarte mult, sunt scunzi si acopera bine pamantul, eu ii las in pace, chiar si cand nu au flori sunt frumosi, asa covor
 

Roxana Peled

Active Member
taia a spus:
Roxana,spune-mi te rog daca Subulata rezista intr-adevar daca este calcata.Cat de inalta se face si daca este verde si iarna.
Ma bate gandul sa scot gazonul dintr-o portiune pe unde sare si face tumbe cateluta mea, si citisem pe undeva ca Subulata ar rezista la asemenea tratament.
Multumesc !
Prea inalta nu creste, 10 cm maxim. Cand infloreste este fabuloasa dar de calcat nu cred ca poti sa o calci. Pare destul de fragila. Eu ma refer la phlox, vorbim despre acelasi lucru?
Iarna este verde intr-adevar dar nu e neaparat printre cele mai decorative plante vesnic verzi, se vede un pic ca e chinuita de frig.
 

ghia_don

Active Member
Si eu am covor :)



Chiar daca vara au niste frunze foarte mari si ma cam enerveaza, acum sint de toata lauda..
 

taia

Active Member
Prea inalta nu creste, 10 cm maxim. Cand infloreste este fabuloasa dar de calcat nu cred ca poti sa o calci. Pare destul de fragila. Eu ma refer la phlox, vorbim despre acelasi lucru?
Iarna este verde intr-adevar dar nu e neaparat printre cele mai decorative plante vesnic verzi, se vede un pic ca e chinuita de frig.[/quote]

:D Ma gandeam ca te referi la Sagina Subulata,deci cu totul altceva.
Multumesc !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus