Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elipopa

Active Member
gradinile incep sa prinda culoare......foarte frumos...
si la mine :

http://elipopa.sunphoto.ro/GRADINA_DE_L ... 3/pagina10 si urmatoarele....

http://elipopa.sunphoto.ro/GRADINA_DE_LA_TARA_2013

In gradina de la tara predomina galbenul..... am fost ieri sa scot leandrii si ne-am bucurat de o zi superba, cu soare frumos..... astazi este din nou nor si sta sa ploua......
La tara am foarte putine flori si sunt mai intarziate, soarecii mi-au terminat lalelele :cry: :cry: nu mai am decat cateva tufe, mi-au ros radacinile de la cateva tufe de aquilegia, toata curtea si gradina numai gauri.....m-am horatat si nu mai investesc in plante pentru gradina de la tara :( :(
 

elianna

Well-Known Member
Felicitari fetelor :clap: Sa fiti sanatoase si sa va bucurati de floricele :D La mine inca mai intarzie dar am rabdare.
 

elipopa

Active Member
Roxana Peled a spus:
elipopa a spus:
m-am horatat si nu mai investesc in plante pentru gradina de la tara :( :(
Si eu care am crezut ca te-ai hotarat sa investesti in otrava de soareci ... :rofl:
n-am cum sa-i razbesc, vecinii mei au animale si clai cu fan si se inmultesc teribil, in fiecare saptamana anul trecut, cand plecam duminica puneam otrava....cand veneam vinerea gaseam toata otrava mancata, m-am saturat.....am bagat milioane si in flori si in otrava...... florile dispar si ei nu...... ma predau......
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl:
Nasol! Imi pare rau pentru tine :( .
Sincer iti spun, inainte de a deveni membru al acestui forum visam la o gradina mare, la tara in care sa-mi pot eu pune in practica toate ideile de design si dorintele de plante.
Astazi, dupa cate am citit de la voi sunt absolut fericita cu gradinita mea mica in Bucuresti.
La mine in gradina pierderile iarna din cauza gerului sunt minime daca nu zero, vara seceta nu ma deranjeaza (am apa curenta si curtea mica), soareci nu am si daca as avea i-as capitula usor ... sunt o fericita.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superbe Gabiuta....

Simfonia narciselor e in plina desfasurare.......Au mai inflorit:



























 

elipopa

Active Member
Roxana Peled a spus:
:rofl:
Nasol! Imi pare rau pentru tine :( .
Sincer iti spun, inainte de a deveni membru al acestui forum visam la o gradina mare, la tara in care sa-mi pot eu pune in practica toate ideile de design si dorintele de plante.
Astazi, dupa cate am citit de la voi sunt absolut fericita cu gradinita mea mica in Bucuresti.
La mine in gradina pierderile iarna din cauza gerului sunt minime daca nu zero, vara seceta nu ma deranjeaza (am apa curenta si curtea mica), soareci nu am si daca as avea i-as capitula usor ... sunt o fericita.

in primii ani dupa ce am luat casa nu am avut aceasta problema, vecinii aveau pisici si se mai ocupau ele de soareci, pe urma au renuntat la pisici si au luat pechiezi care alungau si alte pisici care-si mai gaseau de lucru prin gradina mea!!! Acum toti vecinii au pechinezi si nu mai vezi un picior de pisica in tot satul!! Bucuria soarecilor.......
Si eu mi-am dorit tare mult aceasta casuta si nu as da pentru nimic timpul petrecut acolo la sfarsit de saptamana, acolo imi incarc bateriile.......asta este, deocamdata am hotarat sa nu mai cumpar plante mai ales bulbi care iarna sunt o sursa de hrana pentru soareci...... imi pare rau insa pentru calaruse, erau deosebite, pana anul acesta nu mi-au mancat radacini, numai bulbi......
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmmm, ma cam mira sa fi mancat soarecii radacinile caldaruselor! Esti sigura ca soareci au fost si la ele? Si chiar si la bulbi, sa stii ca o mare belea sunt nematodele, de exemplu viermii sarma, mie anul trecut peste vara mi-au mancat 90% din bulbii de lalele
 

elipopa

Active Member
claude a spus:
Hmmmm, ma cam mira sa fi mancat soarecii radacinile caldaruselor! Esti sigura ca soareci au fost si la ele? Si chiar si la bulbi, sa stii ca o mare belea sunt nematodele, de exemplu viermii sarma, mie anul trecut peste vara mi-au mancat 90% din bulbii de lalele
viermii sarma fac gauri? langa tufele de caldaruse am gasit gauri si galerii, toata curtea si gradina sunt pline de gauri..... am zis ca ei sunt vinovatii... ultimele lalele pe care le-am plantat le-am pus in ghivece doar acelea au mai iesit, ma gandesc ca viermii puteau intra prin gaurile ghivecelor care sunt destul de largi......
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eli... eu zic ca sunt coropisnite.

Waw Geo :eek: ...dar voi va detrabalati in miros de roze ...ia mai pune niscava pozici sa vedem ansamblul tot. ;-)
 

geodezia

Well-Known Member
sa nu dati dupa mine va zisei nu e de la mine incercai si eu sa pun imagini direct si imi reusi
uite mai pun citeva poze









pe mine ma interesa cum se numeste rosa aia grena de se urca pe casa si este in fata chioscului ca e super fain
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cine a facut pozele ca sunt facute in 2 Mai :D
Si eu care credeam ca e la tine in curte asa splendoare :giggle:
 

maxie

Member
E o pensiune din 2 Mai.Eu am vazut florile "live" in 2011.Curtea arata splendid cu toate plantele inflorite.
Mai ales seara ; era o placere !!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta a spus:




citeva in frigul de aprilie....
Gabiuta sunt minunate!
Nu stiam ca vinca infloreste atat de devreme. Cat dureaza florile? Mai infloreste pana in toamna?
Ce flori sunt cele din ultimele 2 poze? :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus