Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
Popgeo, ca in fiecare sezon, narcisele tale sunt incantatoare!! Le admir frumusetea in pozele postate de tine! :visator: Superbe!!!

Claude, dar de unde ai primulele salbatice? Sunt foarte frumoase, compacte!!
Toporasii imi plac si mie, am cativa micuti, probabil se vor inmulti cu siguranta in anii ce urmeaza!

La mine in gradina, au inceput zambilele spectacolul :D
Delft blue Carnegie Woodstock
City of Haarlem
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt splendide, Doina! Si mie imi plac mult zambilele. Au un parfum minunat!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Poti sa faci ceai de pir. Se pare ca este un medicament fenomenal.


elianna a spus:
Roxana Peled a spus:
Elianna, de ce vrei sa renunti de tot la gazon?
Nu renunt la tot gazonul. Am o portiune in care m-a invadat pirul si n-am chef sa mai muncesc sa scap de el ca asta fac de 2 ani. Vreau sa las zona mai "salbatica" dar pana se inmultesc florile de camp si de padure va mai trebui sa tund "gazonul de pir". Sper sa-mi reuseasca :)
 

gabrielais

Active Member
popgeo a spus:
Poti sa faci ceai de pir. Se pare ca este un medicament fenomenal.


elianna a spus:
Roxana Peled a spus:
Elianna, de ce vrei sa renunti de tot la gazon?
Nu renunt la tot gazonul. Am o portiune in care m-a invadat pirul si n-am chef sa mai muncesc sa scap de el ca asta fac de 2 ani. Vreau sa las zona mai "salbatica" dar pana se inmultesc florile de camp si de padure va mai trebui sa tund "gazonul de pir". Sper sa-mi reuseasca :)

Elianna, te asigur ca oricat te-ai chinui nu prea scapi de pir...poti doar sa il tii cat de cat din scurt in perimetrul lui...si eu scot de cand m-am mutat dintr-un colt...daca sap gropi pentru trandafiri cu siguranta va mai iesi la suprafata vreo radacina ...si iar se intinde...eu cu erbicid nu am dat, mi-a fost frica sa nu moara si plante "bune" :) ...poate asa sa scapi
 

Roxana Peled

Active Member
gabrielais a spus:
iata si unicele zambile care au scapat de sapa si harlet in gradina mea :rofl: la anul trebuie sa investesc serios in modele noi :)
Absolut de acord cu investitul in zambile :D . Astazi ii spuneam sotului ca la anul imi umplu curtea cu zambile. De doua saptamani tot infloresc mai mult sau mai putin pe rand cele 4 zambile ale mele si toata curtea mea e cu parfum de primavara :indragostit:



Albastrica e in al treilea an, luata la ghivecel mic si replantata in fiecare an. Rozalia e in al doilea an, frunzele i-au iesit in toamna, florile in primavara. Iar cele galbene sunt luate in toamna de la Penny.

Se mai pregateste Fritillaria


si plantuta mea preferata, phlox subulata :D

 

elianna

Well-Known Member
Mi-au inflorit si mie narcisele pitice (nu stiu de unde dar sunt foarte multe), tot mai multe lalele pitice si, in sfarsit, forsythia :D
Azi mi-au inflorit si toporasii :rofl: - mi-a dat Doina si i-am plantat gata infloriti.
Chestia cu pirul e treaba serioasa. Nu oricine poate sa il cultive si daca are nevoie de sfaturi, cu placere :rofl: Mai ales daca e bun si de ceai :evil:
Eu am erbicidat dar a intervenit sotul care, la insistentele unui binevoitor, a pus mranita care era plina de pir :rofl: Am sa erbicidez din nou desi n-as fi vrut ca alta solutie n-am. Roundup actioneaza numai prin frunze deci daca sunt ferite celelalte plante, nu sufera. Am folosit de cateva ori fara efecte secundare. Si oricum am sa reduc zona de gazon pentru ca este o suprafata foarte insorita unde am sa mai pun cativa trandafiri :D Cred ca la toamna am sa vreau si eu delphinium :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
si plantuta mea preferata, phlox subulata :D

Frumos!
E mai cald la voi :rofl:, phloxul meu albastru abia maine se va arata ca al tau, azi avea doar cateva floricele deschise.
 

gabrielais

Active Member
elianna a spus:
Si oricum am sa reduc zona de gazon pentru ca este o suprafata foarte insorita unde am sa mai pun cativa trandafiri :D Cred ca la toamna am sa vreau si eu delphinium :)
ai sa ajungi ca mine :giggle: am sa caut poze cum era si cat a mai ramas, tot trandafirii luand locul ierbii :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabrielais a spus:
ai sa ajungi ca mine :giggle: am sa caut poze cum era si cat a mai ramas, tot trandafirii luand locul ierbii :rofl:
Eu nu stiu zau de ce va mai obositi sa puneti gazon, mai dati si bani, ca pana la urma sa-l scoateti sa faceti loc florilor :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Mintea omului cea de pe urma :rofl: :D De unde sa stiu eu acum 3 ani cate probleme poate crea gazonul si mai ales cat de frumosi sunt trandafirii
 

popescu gp

Well-Known Member
Au inceput la mai toti varietatile de forme si culori de flori de gradina;sincere felicitari si la cat mai multe frumuseti si varietati.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt senzationale primulele! Dar nici celelalte plantute nu se lasa mai prejos! Ma bucur ca a sosit si la voi primavara! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus