Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

taia

Active Member
ghia_don a spus:
Si eu am covor :)



Chiar daca vara au niste frunze foarte mari si ma cam enerveaza, acum sint de toata lauda..
Viorelele astea sunt splendide ! Cred ca am sa fac si eu o incursiune in padure. :D
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Da de ce? :eek: Si eu am foarte multi, asa e, ies peste tot, dar mie imi plac foarte mult, sunt scunzi si acopera bine pamantul, eu ii las in pace, chiar si cand nu au flori sunt frumosi, asa covor
eu n-am loc de asa distractii..ies de-aiurea printre trandafiri, printre flori...in gazon nu a iesit nici unul, ca acolo i-as lasa in pace :rofl:
 

miki70

Active Member
Muta=l in gazon. Si eu arunc o gramada dar de acum inainte il mut in gradina de N unde nu creste mai nimc.
 

taia

Active Member
Oare seminte nu se gasesc ? Eu am o portiune destul de mare, cu pomi,arbusti, tare bine mi-ar prinde ceva care sa se intinda repede sa nu mai lase loc de buruieni.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
miki70 a spus:
Muta=l in gazon. Si eu arunc o gramada dar de acum inainte il mut in gradina de N unde nu creste mai nimc.
Dată viitoare, te rog arunca si pe la mine cativa :D
 

gabrielais

Active Member
taia a spus:
Oare seminte nu se gasesc ? Eu am o portiune destul de mare, cu pomi,arbusti, tare bine mi-ar prinde ceva care sa se intinda repede sa nu mai lase loc de buruieni.
dupa inflorire planta face niste bace cu seminte; alea plesnesc si semintele se imprastie cat vezi cu ochii :rofl: nu mai scapi de toporasi nici daca vrei, cum e cazul meu :) cred ca, desi am smuls la greu acum, sigur au mai scapat unii care la vara imi vor umple iar straturile de plantute...asa ca stai linistita, macar una-doua plante sa gasesti ca apoi ai sa ai cati toporasi vrei ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Toporasii sunt pereni, adica fac flori si cei ramasi din anul anterior sau numai cei iesiti din seminte? Daca frunzele se taie vara mai sunt sanse sa infloreasca anul viitor?
 

Roxana Peled

Active Member
elianna a spus:
Toporasii sunt pereni, adica fac flori si cei ramasi din anul anterior sau numai cei iesiti din seminte? Daca frunzele se taie vara mai sunt sanse sa infloreasca anul viitor?
elianna a spus:
Si pana cand infloresc? fac flori si vara? E minunat atunci :)
Toporasii sunt plante perene, infloresc primavara si din cate stiu eu si toamna. De ce le-ai taia frunzele vara? :eek: In primul rand arata bine, in al doilea rand cam nici o planta de pe lumea asta nu suporta tratamente din astea. Cum sa supravietuiasca o planta careia ii tai frunzele in sezonul de maxima activitate? Cand si cum sa creasca si sa acumuleze energie si substante nutritive daca n-are frunze?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
De ce le-ai taia frunzele vara? :eek:
Poate vrea sa le puna in gazon, atunci se taie cad se tunde si iarba. Daca au suficienta umiditate supravietuiesc, dau frunze noi

Eu in fiecare zi ma lungesc pe burta sa miros toporasii, ca-mi place de mor parfumul lor. Iar primulele astea simple, salbatice, sunt cele mai grozave, la mine nu a supravietuit nici una din varietatile ale mai fitoase





 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
Roxana Peled a spus:
De ce le-ai taia frunzele vara? :eek:
Poate vrea sa le puna in gazon, atunci se taie cad se tunde si iarba. Daca au suficienta umiditate supravietuiesc, dau frunze noi

Eu in fiecare zi ma lungesc pe burta sa miros toporasii, ca-mi place de mor parfumul lor. Iar primulele astea simple, salbatice, sunt cele mai grozave, la mine nu a supravietuit nici una din varietatile ale mai fitoase
Aha, inteleg acum :D
Oricum, daca le tunzi odata cu gazonul practic doar le scurtezi si le ciumpavesti un pic dar nu le tai complet. Mai ramane acolo o urma de frunza si pentru biata planta :)

Sunt complet de acord cu tine, primulele salbatice sunt cele mai frumose, si banutii si margaretele si mai sunt si alte balarii din astea de camp care mie mi se par fascinante ...
 

elianna

Well-Known Member
Da, la asta ma gandeam. Vreau sa le pun in gazon si atunci le voi mai taia din cand in cand pana renunt de tot la portiunea respectiva de gazon. Asta am in plan dar nu se poate din prima :)
 

Roxana Peled

Active Member
taia a spus:
:D Ma gandeam ca te referi la Sagina Subulata,deci cu totul altceva.
Multumesc !
Am si sagina subulata, o ador! :D
Nu stiu cand infloreste si cum dar arata ca un muschi de padure de un verde crud, e foarte draguta :indragostit:
Din pacate si asta arata destul de fragil, nu cred ca tavalitul cainilor pe ea o sa-i priasca in mod special :gandit: De asemenea nu stiu daca vrei sa o pui intr-o pozitie insorita pentru ca am impresia ca e mai mult o planta de umbra-semiumbra. Ale mele au stat mai degraba la umbra anul trecut si s-au extins foarte frumos. Si peste iarna au trecut cu brio.


Elianna, de ce vrei sa renunti de tot la gazon?
 

elianna

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Elianna, de ce vrei sa renunti de tot la gazon?
Nu renunt la tot gazonul. Am o portiune in care m-a invadat pirul si n-am chef sa mai muncesc sa scap de el ca asta fac de 2 ani. Vreau sa las zona mai "salbatica" dar pana se inmultesc florile de camp si de padure va mai trebui sa tund "gazonul de pir". Sper sa-mi reuseasca :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus