Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
:cry: Isi bate joc de noi primavara asta. sper sa n-ai -17, asa cum sper sa n-am nici eu alea -12 prognozate :(
 

bradut

Well-Known Member
Am vazut ca valul de frig intra prin nord. In plus, s-a specificat ca in Nordul Moldovei si in depresiuni va fi cel mai frig. Cred ca nu prea am cum sa scap.

Oricum, in alta ordine de idei, m-am obisnuit sa aud fraza asta: "vremea va fi frumoasa in intreaga tara, cu exceptia zonei de nord a Moldovei, si la munte, unde... bla bla". :fluierat:
 

camic

Member
Of, la noi au anuntat pe sambata pana la -19 grade ... nu ma mira ca doar we trecut am avut -14, dar in unele sate sub padure s-a dus la -17.
Acum ma bucur ca mai avem zapada si nu a dat nimic din pamant :oops: .
 

lelia

Well-Known Member
Dalia ,sunt ....minunati !!! :visator:
Multi ,colorati ,iar pozele superbe !!!
Sa te bucuri de ei !
 

taia

Active Member
Ieri fiindca a fost soare si foarte cald ( in ultimele luni cam rar asemenea zi pe la noi ), am pozat spanzul, care este la apogeu si primele lalele inflorite :


Azi, am stat afara in ploaie 2 ore jumatate si am acoperit din nou tot ce risca sa inghete.Am intrat in casa uda si la dedesubturi. :rofl: :rofl: :rofl: , si plina toata de noroi pe spate,de la labele catelutei care a avut pofta de joaca si de cate ori ma lasam jos,sarea calare pe mine.Cand am intrat in casa a aparut si barbatu-meu, care cand m-a vazut in ce hal eram, mi-a propus sa merg la un colt de strada,poate castig un ban cinstit. :)
 

geodezia

Well-Known Member
Nu ride ca si la noi ploua frig urit rau ..nu apuc sa pun curind ceapa .. nici nu am cumparat-o .oricum mai stau ca nu pot intra cu cariciu acum in gradina nici batuta .. ma innamolesc cu el acolo
 

miki70

Active Member
Geo, Doamne fereste, nu radeam de necazul lui Taia. Radeam de catelusa, ea cu chef de joaca si Taia pe jos sa-si infofoleasca plantutele mult iubite si la final de aspectul capatat . :hug:
Nici mie nu-mi e bine, am boboci la Miss Bateman, un ger de -3 cum se anunta sigur o va afecta. Utopia are lastari de 10 cm :nu-mi_place: Nici nu stiu dc sa mai imbrac hortensiile, m-am saturat de infofolit si dezinfofolit.
 

lelia

Well-Known Member
Lalele sunt superbe ,iar spanzul ,o minunatie ! :visator:
Taia ,,paza buna trece primejdia rea''cat despre banul cinstit :gandit: :rofl:
Sa speram ca nu va fi chiar asa rau ,si vom vedea toate florile de primavara, inflorite :rugaciune:
 

taia

Active Member
Apai de aia m-am si apucat de infofolit la ele, cu toata ploaia de afara.M-am gandit ca daca da frigul si le termina,voi plange de necaz ca n-am facut-o.Cat despre cateluta mea : m-a vazut cand am iesit cu bratele pline de saci si folii,cu cizme de cauciuc,cu gluga trasa pe ochi...parca eram "Iula" ( asa se zice pe la noi despre una care arata ca 'ala negru" ), si bombanind de zor, spunand niste cuvinte nu prea ortodoxe.In prima faza s-a oprit si s-a uitat la mine, cu capul aplecat intr-o parte, de parca zicea : vai saraca, dupa care a inceput joaca si a reusit sa ma bine dispuna.
Acum, sa vedem ce-o fi - maine si poimaine noapte se anunta temperaturile cele mai scazute, dupa aceea incet,incet se incalzeste, dar ploaia tot nu se opreste, inca o saptamana.
 

geodezia

Well-Known Member
Miki draga mea asa sotie de catelusa am si eu mica mica si la mine sare sa ma muste de picior cind plec de acasa ca ramine singura pe batataura impreuna cu d-l Fritzi iar cind ajung acasa sare tot pe mine impreuna cu tovul de suferinta si ma cauta in poseta daca le aduc ceva de haleala ..sunt mai rau decit copii mici ..rizi sa te sdropsesti cum isi vira fritzosu capatina prin toate plasele mele cum da cu labuta sa vada ce si cum catelusa aia mica sare in sus sa se suie si ea pe bancheta ca ce numai fritzosu sa caute prin plase .. e o nebunie ...cind plec pe coasta la defrisari sau la pus pomi nu poate urca zidu si nici eu nu o car dupa mine ca se duce la gainile matusi prin gard de le sare fulgii sa o vezi cum topaie ca mingea sa ma zareasca pe coasta .. e de coma rau .... brrrrrr deja incepu frigul sa scoata coltii
 

taia

Active Member
Eu le-am imbracat pe toate.Saptamana trecuta am lasat doua descoperite,gandindu-ma ca sunt langa zid,sub un pom ,deci mai ferite, si li-i s-au parlit si innegrit toate frunzulitele la margini.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
Gabiuta sunt infrunzite bine, acum e riscul cel mai mare.
Poate la tine e mai frig :? .Nu comentez de ce e la Taia ca acolo ei sunt pe alta paralela :rofl: dar la mine nu e de invelit nimic :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus