Florile din Gradina 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

bradut

Well-Known Member
Cornelia, am vizionat! :D Ce pacat ca acum e iarna din nou. In cateva ore totul s-a acoperit de zapada. Ninge viscolit. Rezultatul:

 

bradut

Well-Known Member
Si mie, Geo! :) E o zapada apoasa, un vant de nu-i adevarat, ninge in toate directiile, intr-un cuvant: o nebunie de vreme... . :aoleu:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:( ce pacat Bradut. Nici mie nu-mi place iarna la final de martie. Acum trebuia sa trecem la pantofi, decolteuri si flori frumoase.
 

geodezia

Well-Known Member
nu ma gindesc decit la saracele lalele narcise zambile si clematite nu mai zic de rose
nu stiu cum vor rezista :suparat: :suparat:
 

elianna

Well-Known Member
Capricioasa vreme anul asta. Mai bine anul trecut. ger mare, zapada pana in martie dar cand a venit caldura, a ramas, nu ne-a pacalit. Dupa amiaza am sa ies sa infofolesc niste plante ca nu se stie ce va fi pana luni.
 

Roxana Peled

Active Member
Doamne sfinte!
Mi se face rau cand ma uit ce e pe la voi :eek:
In continuare sper ca la noi sa nu vina asa ceva. In Bucuresti nu e chiar atat de frig, ploua doar.
Mi-au iesit si mie in sfarsit crocusii :D . Sunt la ghiveci bine inteles, ca intreaga mea gradina :)


Salcia (tot la ghiveci ... si nu e mica)


si se mai pregateste o zambila care e in al treilea an la mine



A fost cumparata la ghivecel din acela mic de 5 lei si si-a petrecut primele doua ierni scoasa din pamant uitata pe cuptorul cu microunde. Cu toate astea a inflorit in fiecare primavara. Anul asta am decis s-o pun in pamant in toamna si s-o las afara. Vad ca nu s-a suparat :D .
 

elianna

Well-Known Member
Citisem undeva ca zambilele la ghiveci anul urmator infloresc doar daca le pui in gradina. Vad ca la tine a mers tot la ghiveci. Ai trecere la flori :)
 

Roxana Peled

Active Member
He, he si e in al treilea an :D
In primul an am scos bulbul prin august si mi-am mai adus aminte sa-l plantez, tot in casa, tot in ghiveci :) , abea prin decembrie cand deja ii crescuse muguras de un centimetru :oops: A inflorit in primavara urmatoare cu doua flori si a format si un puiut de bulb. :D
Cat despre plantatul in gradina ma indoiesc ca zambila aceea si-ar putea da seama ca e plantata intr-un ghiveci nu foarte mic afara sau in gradina. Cred ca nu a avut cine sa o informeze :rofl: .
 

happy

Well-Known Member
M-a terminat gradina ta,Taia :clap: In tara din pacate este iarna doar prin sud ce mai infloresc brandusele Roxanei si al meu abeliophyllum distichum ce degaja un parfum deosebit chiar daca afara ploua incontinuu! ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Mai sa fie! Nu-mi vine sa cred ca exista o ruda a forsythiei care sa aiba si parfum :gandit:
De unde ai asemenea minunatie ca parca as mai avea un pic de loc in gradina pe care n-o am inca :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca are dianadia de pe sunphoto...imi sta si mie mintea la ea, dar cand scot nasul afara din casa in iarna cu visol ce e la mine si ma gandesc la floricelele alea ma doare inima :roll:
 

happy

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Mai sa fie! Nu-mi vine sa cred ca exista o ruda a forsythiei care sa aiba si parfum :gandit:
De unde ai asemenea minunatie ca parca as mai avea un pic de loc in gradina pe care n-o am inca :rofl:
Sa stii ca din cauza ca forsytia nu miroase am cumparat abeliophyllum de la polonezi,eClematis.Daca si la albine le va place nectarul florilor atunci am facut o investitie buna!Azi ploua puternic si harnicutele nu au iesit la zbor! :D
Uite are aici http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detali ... 732_130945
 

victoria222

Active Member
Da ce frumoasa a crescut, Happy! :visator: S-o pui la inmultit anul asta...nu am mai vazut decat in reviste forsythia alba. E foarte frumoasa. Ale mele cele galbene au inceput sa se desfaca. Mi-am adus in casa niste crengi si au inflorit.
 

Roxana Peled

Active Member
happy a spus:
Roxana Peled a spus:
Mai sa fie! Nu-mi vine sa cred ca exista o ruda a forsythiei care sa aiba si parfum :gandit:
De unde ai asemenea minunatie ca parca as mai avea un pic de loc in gradina pe care n-o am inca :rofl:
Sa stii ca din cauza ca forsytia nu miroase am cumparat abeliophyllum de la polonezi,eClematis.Daca si la albine le va place nectarul florilor atunci am facut o investitie buna!Azi ploua puternic si harnicutele nu au iesit la zbor! :D
Uite are aici http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detali ... 732_130945
Of, despre starkl toata lumea are o impresie proasta mai ales cand vine vorba despre alte plante decat trandafirii :(
 

nick1971

Active Member
Roxana Peled a spus:
happy a spus:
Roxana Peled a spus:
Mai sa fie! Nu-mi vine sa cred ca exista o ruda a forsythiei care sa aiba si parfum :gandit:
De unde ai asemenea minunatie ca parca as mai avea un pic de loc in gradina pe care n-o am inca :rofl:
Sa stii ca din cauza ca forsytia nu miroase am cumparat abeliophyllum de la polonezi,eClematis.Daca si la albine le va place nectarul florilor atunci am facut o investitie buna!Azi ploua puternic si harnicutele nu au iesit la zbor! :D
Uite are aici http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detali ... 732_130945
Of, despre starkl toata lumea are o impresie proasta mai ales cand vine vorba despre alte plante decat trandafirii :(
eu am ceva plante de la ei si nu am o impresie proasta, am luat arborele lalea care avea 1 metru la 19 lei si e in al treilea an, prunus serrulata care anul trecut a inflorit, tot 1 metru avea la livrare. anul trecut am avut niste pierderi, dar din cauza ca au trimis marfa in perioada Pastelui si a stat coletul prea mult pe drum. nu cred ca exista furnizor perfect :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus