Dracaena marginata

nelu_4u

New Member
Salutari

Frumos si interesant forum. L-am citit d la cap la coada si e foarte interesant deoarece sunt multi cunascatoti. Tocmai mi-am cumparat si eu o superba "floare" si am o intrebare: e OK ghiveciul in care am mutat-o? Nu e prea mare??


 

michaela

Active Member
Hmm, cam mare, de fapt cam larg faptul ca este inalt nu e deloc rau. Acum sa ai mare grija cu udarea. Fiind o planta cu trunchi prefera solul mai mult uscat;sa nu o privezi de lumina, le place.

--------------------------------------------------------------------------------

karmenutza a scris:
Dracaenei mele i-am schimbat pamantul, i-am pus unul universal. Dar tot nu e bine. De udat o ud la o saptamana, zece zile. Si o stropesc pe frunze cu pulverizator. Pun cateva poze, poate stiti depsre ce e vorba.

Cateva frunze sunt asa. Mi-e teama sa nu se intinda si la altele. Cand am cumparat-o era bine. La cateva zile dupa ce am adus-o acasa a inceput sa se usuce asa. Interesant este ca uscarea nu incepe de la varful frunzei spre mijloc ci invers: de la mijloc spre varf, cum se vede in poza a doua. Sa tai frunzele astea?

Karmenutza planta ta nu este bolnava, practic in zona respectiva e posibil sa fii suferit o actiune fizica (lovire, ) dupa parerea mea nu este bolnava sau... a suferit o perioada de lipsa luminii si atunci o parte din frunzele care trebuiau sa se deschida nu s-au putut maturiza.
N-o mai pulveriza pe frunze, iar de udat lasa sa i se usuce substratul intre doua udari.
P.S: Poti taia cu o forfecuta partea respectiva din frunza...
 

sorina

Active Member
aranjament dracaena

sper sa va placa : Aveam in Mag vreo citeva Dracaene la ghiveci care nu interesau pe nimeni asa singurele , asa ca am facut acest aranjament cu un phoenx in mijloc si sa vedem .....
 

sorina

Active Member
a

Daca ar fi fost dupa mine l-as fi cumparat eu , dar ...... ma limitez la plantele de interior pe care le am ca daca nu nu stiu pe unde sa le mai pun. :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
 

angela draganoiu

Active Member
am o intrebare. am pus la prins un lastar de dracaena marginata. a facut radacini, care sint inca mici, insa linga radacini a aparut un pui al puiului. ce sa fac sa mai las sa creasca si puiul cel nou sau sa pun in pamint planta ?
 

angela draganoiu

Active Member
Roxana dracaena inaradineaza greu daca nu nimeresti perioada optima pt ea. butasul de care vorbesc a fost tuns spre sfarsitul lui ianuarie si acum are radacinute dar si un puisor mic-mic.
 
interesant....e prima oara cand aud ca poate sa iasa un pui de la radacina.ieri am "executat" o marginata de vreo cca 50cm inaltime...ma enerva,crescuse un bat, e adevarat ca sus frunzele erau dezvoltate....dar mai incolo cred ca arata mai urat.....l-am taiat de la jumatate (o sa revin cu poze)....partea cu frunze e in apa...pana acum nu am avut probleme cu inradacinarea dracaenei...
 

Dea

Active Member
pentru Dracena marginata ce tip de substrat este cel mai recomandat?
Am un pui, care a dat radacini, sunt destul de lungi acum si e momentul sa-l pun in ghiveci!
 
si

si eu am tuns dracena.varful l-am pus direct in pamant iar batul cu radacina l-am lasat in pamant si l-am dat pe casa scarii.in varful batului ies acum 3 puisori.deja au scos capul afara.iar varful cred ca s-a prins ca arata tare bine.
 

nelu_4u

New Member
Intrebare

Are ceva daca puiul ramane langa mama? Sincer eu nu l-as scoate, dar daca trebuie asa o sa fac. Sau sa il scot de langa ea si sa il mut mai spre margina.
Va rog sa imi spuneti. Mersi mult
 
D

dyayzh

Guest
nelu_4u a spus:
Am si eu o intrebare: puiul ce il am afecteaza cu ceva dezvoltarea plantei mama??? N-as vrea sa-l scot, dar daca trebuie asa o sa fac. Astept pareri de la voi :idea:
Va multumesc

ruxitzika a spus:
eu spun ca nu.
chiar se practica plantarea mai multor exemplare de dracena marginata de inaltimi diferite in acelasi ghiveci, pe considerente estetice.
Roxana a spus:
da, eu zic ca poti sa-l lasi cu mama lui, in acelasi ghiveci.
nelu_4u a spus:
Va multumesc de sfaturi
 

angela draganoiu

Active Member
poate fi datorita aerului prea uscat si atunci ar trbui sa pulverizezi apa pe frunze. paote fi datorita unei deregalri de udare. dracaena e o planta careia nu prea ii place apa.
 

Hemlock

New Member
Eu am o dracaena marginata si deja nu stiu ce sa-i mai fac. O am deja de vreo 5-6 ani si n-a crescut decat ff putin. Vad ca lumea zice ca nu e pretentioasa, dar a mea se pare ca e! Nu-i place nicaieri, nici la soare nici la umbra. Sta pleostita si ma deprima cand o vad. O tin acum in camera orientata spre sud, ca spre est nu am, dar tot se curbeaza spre lumina. I-am pus si ingrasamant, ii pulverizez frunzele sa nu se usuce dar tot bleaga e. Mentionez ca a locuit pana acum in camera cu orientare nordica. Asta sa nu-i fi placut?
Aici e poza cu minunatia piticoata http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... lbK_ph.jpg
 
Sus