Dracaena marginata

radu

Member
Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema ! Detin o Dracaena in trei etaje de aproape un an. Dar de un timp, ultimul "etaj " a pierdut majoritatea frunzelor si continua sa-i cada mai toate frunzele, desi celelelte doua "etaje" nu au nimic si se dezvolta normal.
Ce e de facut ?
 

Roxana

Active Member
acum vad ca la mine ii merge bine si sper sa o tina tot asa. am mai avut un tricolora, dar a murit.
caderea frunzelor poate fi cauza excesului sau lipsei de apa.
 

diana

New Member
O tin pe balcon langa geam dar nu bate soarele decat dimineata f devreme. O si pulverizez din cand in cand, ii mai fac si cate un dush... poate de la caldura totusi
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Taie varfurile uscate si incearca s-o pulverizezi mai des (doar pulverizare, nu si udare la radacina).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu sa nu ma las mai prejos.Anul trecut initiasem o colectie dar am renuntat. Cresc asa de greeeeeeeeeeeeu iar rabdare eu am cumparat numai de citiva lei si e pe terminate :
.
O mai am pe cea clasica dar pe aceea nu am pozat-o acum fiindca e in convalescenta dupa o "decapitare" :) .Altadata cind se vor vedea si puii :D
 

angela draganoiu

Active Member
am la birou o dracaena marginata pe care acum citiva ani am salvat-o de la innec. are 3 brate dintre care unul a crescut mai mult si din cauza greutatii frunzelor s-a indoit. de ceva timp am observat ca la indoitura a aparut un mot care parca ar fi o noua ramura. ati mai avut asa ceva. incerc sa oun miine poze.
 

karmenutza

Member
Ce fel de pamant ii trebuie dracaenei? A mea are asa: jumatate turbatip A (acida) si jumatate pamant de flori universal cu perlit. Cred ca totusi nu-i e bine, ca vad ca unele frunze par a fi usor "parlite" iar unele au cate un "pistrui" galben pe ele. Eu banuiesc pamantul. Stiam ca se pune turba la ea dar nu stiam ca e de mai multe feluri. Ce sa-i fac? Ii schimb pamantul? Cu ce? Ii pot pune doar din acela cu perlit?
 

angela draganoiu

Active Member
dracaena nu e o planta mofturoasa eu i-am pus pamint de la florarie si l-am amestecat cu putin nisip ca n-am avut perlit.
frunzele parlite la virfuri este de la lipsa umiditatii si a aerului uscat.
 

valentyna

Member
foarte frumoase dracenele deremensis.sa va traiasca!am cautat si eu pe la mine la florarii dar acu sunt pline de poinsetia si craciunel(flori de sezon).imi plac tare mult.tre sa-mi achizitionez un pui neaparat :wink:
 

karmenutza

Member
Dracaenei mele i-am schimbat pamantul, i-am pus unul universal. Dar tot nu e bine. De udat o ud la o saptamana, zece zile. Si o stropesc pe frunze cu pulverizator. Pun cateva poze, poate stiti depsre ce e vorba.

Cateva frunze sunt asa. Mi-e teama sa nu se intinda si la altele. Cand am cumparat-o era bine. La cateva zile dupa ce am adus-o acasa a inceput sa se usuce asa. Interesant este ca uscarea nu incepe de la varful frunzei spre mijloc ci invers: de la mijloc spre varf, cum se vede in poza a doua. Sa tai frunzele astea?
 

Chiquitita

Member
Acestea sunt plantutele mele:
Pe dansa am primit-o, sper sa faca radacinute




Referitor la dracenuta ta, cred ca udarea ii dauneaza, eu le ud mai rar de 10 zile, daca observi si eu am la o dracena problema asta(cea de pe suport), cand am fost in vacanta socrul meu le-a udat foarte des si au aparut niste pete maronii la mijlocul frunzelor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are dreptate Chiquitita.Eu dracenele le ud iarna cam o data pe luna nu mai des.Si le tin la temperaturi mai joase(cred ca am mai spus asta de citeva ori :oops: ).Chiar daca nu ai unde sa le tii la temperatura scazuta tot nu trebuie udata doar este o planta ce apartine familiei "agavaceae"............... :)
 

valentyna

Member
mai dai ragaz.poate face mai greu.eu am acu 2 craci gasiti si i-am pus in apa si sunt foarte multumita de ei.au facut radacinute.sunt super faini. :wink:
 
Sus