Dracaena marginata

radu

Member
uscare varf frunze

Imi poate spune cineva daca varful frunzelor se usuca de la lipsa apei sau a a excesului de apa ? O ud la 7 zile acum si o stopesc la 2-3 zile !
Multumesc !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate ca atmosfera este totusi prea uscata. De obicei asa se intampla. Udare la 7 zile ... depinde cum?! Cat de mare e planta, cat de multa apa pui, cat retine pamantul? Sunt foarte multe variabile.
 

blueheart_d

Member
dracena mea o duce chiar foarte bine, avand in vedee ca o tin la umbra si o ud aproape o data la luna. acum cateva saptamani m-am speriat ca i se uscau frunzele in prostie, dar se pare ca era ceva normal pt. ca ii cresteau altele in varf.
 

radu

Member
Planta e mare : 3 tulpini . Pamantul e cel original (cumparat) ! O ud pana se scurge apa in tavita pe care apoi o arunc ! Umiditatea din acmera pe la 50 %
 

albela

Active Member
Ma bucur tare ca va placut dracena mea :hug: (si perdeaua). Poate sa imi spuna cineva daca e bine sa o scot afara pe terasa vara? Din experienta mea, vara trecuta a fost cam lesinata, dar am pus-o intr-un balcon pe vest si o cam batea soarele. Acum vreau sa o pun pe o terasa pe est. Ce credeti?
 

albela

Active Member
blueheart_d o uzi la o luna???? E normal sa i se usuce frunzele. Eu o ud sapatamanal si la 2 spatamani o stropesc pe frunze cu un ingrasamant foliar.
 

blueheart_d

Member
DA albela, o ud foarte rar si acele frunze i-au cazut in mod normal pt ca au crescut altele in varf. de vreo doua saptamani nu mai cade nici o frunza.
 

albela

Active Member
La dracena mea nu a cazut niciodata nici macar o frunza de asta m-am mirat. Eu cred ca orice planta care sta intr-o incapere incalzita unde aerul este in general uscat, trebuie udata putinel mai des.
 

AngelEyes

Member
Si eu stau la bloc...si chiar daca aerisesc zilnic,tot se usuca varful la frunze din cauza aerului uscat.Am si vase cu apa pe calorifere...destul de inutil :(
 

lili

Member
blueheart_d a spus:
la mine in casa nu se pune problema de caldura ezcesiva sau aer uscat :wink: . doar stau la bloc
Draga Blueheart!!!!!....tocmai ca stai la bloc...se pune problema de aer uscat. In spatii relativ mici, cu incalzire centrala si cu posibilitati reduse de aerisire (iarna)...este foarte greu de controlat umiditatea.
Si pentru a te convinge de acest lucru...poti face testul paharului.
Pune peste noapte in frigider, un pahar. Dimineata amplaseaza paharul in camera in care doresti sa verifici umiditatea , nu trebuie sa fie aproape de o sursa de caldura sau aburi.
Priveste suprafata paharului dupa 5 minute.
a) paharul aburit la inceput, peste 5 minute transparent - aer uscat
b) pahar aburit la inceput, pahar aburit peste 5 minute - aer cu umiditate normala
c) pahar aburit la inceput, pahar aburit prste 5 minute dar pe care se preling fire de apa - aer umed
 

kriss

Member
dracaena mea desi e mica a trecut prin multe "peripetii":
a fost cumparata de mama mea (zicea ca asta e a ei si imi cumpara mie alta) si adusa acasa - la bloc (unde stateam inainte). in cea mai luminoasa camera din casa tot nu era lumina suficienta pentru ea, asa ca in 4 luni nu a crescut deloc. dupa 4 luni ne-am mutat la casa, dar nu am putut sa luam si planta cu noi de la inceput ca sa nu o rupem la transport.
cand in sfarsit mama mea a adus-o acasa dracaena era aproape moarta (uscate toate frnzele pe jumatate). s-a incapatanat sa o tina la ea in camera, dar situatia frunzelor doar s-a agravat pana cand mama mea era convinsa ca planta nu mai are nici o sansa. atunci i-am spus ca daca tot e moarta macar s-o duc la mine in camera ca oricum nu avem ce pierde si ca daca o salvez e a mea. i-am taiat cu foarfeca toate partile uscate, am pus-o in cel mai luminos loc, i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare dupa o luna a inceput sa creasca. asa m-am ales eu cu dracaena pe care la bloc doar visam sa o am.
 

blueheart_d

Member
am testat si eu umiditatea de dimineata, si dupa parerea mea era normala pt ca la zece minute paharul mai era transpirat doar in jumatetea de jos, si apa nu se prelingea pe pahar :wink:
 

radu

Member
Imi poate spune cineva daca e normal ca varful frunzelor sa se usuce ? In conditiile in care giveciul e mare-3 tulpini, o ud la 1 saptamana(avand pamantul foarte drenat-pamant original al plantei ) si o stropesc zilnic fiind o temperatura ziua de 23 si nopatea de 21 grade. Si apoi , in afara de partea estetica, e bine ca rup varful uscat al frunzelor fara sa daunez plantei ?
 

radu

Member
Apropo de testul umiditatii cu ajutorul paharului, care este valoarea unei umiditati normale, sau intre ce limite ar trebui sa se situeze ?
 

lili

Member
In cazul testului umiditatii cu ajutorul paharului , valoarea normala este atunci cand toata suprafata paharului ramane aburita si dupa 5 minute.
Valoriile umiditatii masurate pe o scala a umiditatii stau astfel:
40-70 % - valoarea normala
70-90% - valoare ridicata... este aerul care se regaseste in sere, jungla etc
10- 40% - valoare mica....este aerul care se regaseste intr-o camere cu incalzire centrala, aer desertic
 
Sus