Dracaena marginata

vali

Active Member
Moderator
Aceasta interventie vine ca un raspuns datorat Simonei D.
Dracaena mea a fost cumparata asa cu trei trunchiuri, din pacate. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu informatii... inafara de a o uda si a o feri de Gheru, care se mai serveste cu cate-o frunza, nu i-am facut nimic :oops: .
Nu sunt un fan al plantelor masive :) , dar sotia mea isi dorea mult asa ceva, deci - am vazut-o intr-o florarie si-am adus-o acasa.
 

Simona D.

Member
Vali, multumesc de raspuns ! :D

Gabiuta, Dracaenele mele sunt ramificate dar imi place mult cum arata a lui Vali cu 3 trunchiuri SEPARATE si ramificate. Ale mele ( am 2 ) au un singur trunchi in ghiveci si are 4 ramificatii fiecare. A lui Vali imi place pentru ca dimensiunea trunchiurilor difera.
 

Simona D.

Member
:? Imi tot storc si eu mintea cum sa fac. Am la cele 2 Dracaena cate un lastar care nu a crescut deloc de cand le am. Sunt foarte mici. Ma gandeam sa ii tai si sa ii inradacinez lasand noile plantute sa creasca fara sa fac nici o taietura ( pentru ramificatii ) pana nu cresc suficient de inalte. Cand sunt suficient de inalte le pot aplica taietura pentru ramificare si le pun in acelasi ghiveci. E vorba de cativa ani dupa cum am vazut eu ca cresc. :roll: :astept:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Corect!Dureaza foarte mult.Exact cum vrei tu sa faci am procedat cu una tricolor.Si am doua; una mare una mica in acelasi ghiveci dar inca neramificate fiind mici.Acum am taiat o sanderiana si o massangeana in acelasi scop.
 
D

dyayzh

Guest
O sa fac poza si la dracaena mea...are trei brate, cum ii place Gabiutei
 

Simona D.

Member
Pai asteptam Gabiuta ca altceva nu avem ce face :)
As putea sa-mi iau si eu una din aia ca a lui Vali :rofl: dar satisfactia nu ar fi aceeasi. Dar tare-mi place :rofl:
Pe de alta parte nu stiu cat timp se paote mentine asa, avand in vedere ca totusi creste. Cand se lungesc ramificatiile, probabil le putem taia in fiecare primavara, facand din ramificatii o noua planta iar planta veche va ramifica din nou :?
Nici nu am planta si deja fac planuri :rofl:
 

Simona D.

Member
Ale mele asa arata. Au 2 ani si jumatate. Au crescut destul de bine dar, chiar fiind in acelasi loc si beneficiind de aceleasi conditii vedeti diferenta de inaltime. Cand le-am cumparat erau identice ca marime.

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si???Vroiai sa fie amindoua la fel? :? Una a papat mai mult probabil :rofl: :rofl: :rofl: si a crescut mai mare.
Acum serios,nu stiu ce sa spun! :(
 

Simona D.

Member
Nu a papat mai mult, sunt la regim ambele :rofl: .
Au crescut asa pentru ca, la cea inalta un lastar a crescut in defavoarea celorlati pe cand la cea mica au crescut 3 lastari in aproximativ acelasi ritm.
 

radu

Member
Cerinta lumina Dracena !

v-as ruga o sugestie:
Mi-am cumparat o Dracena Marginata in trei etaje si am doar doua solutii de a o aseza: in dreptul si la nivelul geamului, sau in coltul opus al camerei la 5 m de geam. Precizez ca am geamul orientat spre vest !
Unde ma sfatuiti sa o asez ?
 
D

dyayzh

Guest
Dracaena nu necesita foarte multa lumina. Deci poti sa o pui unde ti se pare mai estetic sau comod
 

radu

Member
In primul rand : MULTUMESC !
Deci o pot pune si la 5 m de geam fara sa sufere de lipsa unei lumini nu prea puternice ? Fiindca in carti se scrie ca se pune la max. 3-4 m de un geam !
 
D

dyayzh

Guest
Deacaena mea nu prea are lumina dar nu pare deloc suparata...oricum...fiecare planta se adapteaza sau nu..o sa-ti dai seama..sa ai grija cu udarile
 

Luciana35

Member
Si eu am o dracaena pe care nu o tin prea la lumina....initial a pierdut niste frunze dar acum vad ca are frunzulite noi...nu mi se pare prea pretentioasa.
 

Simona D.

Member
Vorbeam intr-o zi de faptul ca dracaenele mele au radacini care au infundat gaurile ghiveciului. Am schimbat azi pamantul celei mici dintre ele si pentru ca avea ceva umblatori din aia albi datorati excesului de apa probabil, m-am hotarat sa-i spal radacinile. Le-am pozat sa le vedeti.

 

attila

Member
Ei Draga Simona vad ca si tu te-ai apucat serios de lucru :D
Eu inca astept ca lenea e mare domn si prima data ar trebui sa desfac sera dar mai poate vine un inghet si se duce totul ca la toamna :(
 

lili

Member
Draga Simona!!!!!
Niciodata sa nu mai efectuezi aceasta operatiune.....adica spalatul radacinilor. :!: :!: Este un soc mare pentru planta....iar perioada de acomodare va fi mai anevoioasa, deoarece radacinile plantei mai trebuie sa munceasca si pentru o aderenta buna in sol.
Din cate stiu eu....doar cactusii suporta un astfel de tratament.
 

Simona D.

Member
1) Attila, eu am inceput de 2 saptamani :rofl:
Doar ca le iau pe rand ca sunt multeee :)
Tu cu sera, poate e mai bine sa astepti putin. :? Oricum, spor la treaba cand te hotarasti :)

2) Stiu draga Lili :( dar ma oripileaza de-a dreptul umblatorii aia albi de pe suprafata ghiveciului iar cand am scos balotul de pamant si am inceput sa dau jos din el, de pe margini si de la suprafata ... era totul atat de mocirlos :cry: Solul ala nu era drenat deloc si daca as mai fi lasat asa totul in jurul radacinilor, pana la urma ar fi putrezit :(
Oare in cat timp imi dau seama daca planta sufera? :(
 

Simona D.

Member
VioletaB a spus:
SimonaD, sa nu te prind ca esti suparata ! :) La cit esti de frumusica si de dragalasa, Dracaena ta isi revine instantaneu :!: :mrgreen:
:rofl: Nah, sunt doar fotogenica :rofl:
Dar totusi, sper sa ma ierte draga de ea si sa nu ma pedepseasca prea aspru :oops:

@ Lili : Uitasem sa mentionez ca pamantul era si plin de rame :bolnav: Nu am vazut nici una pana nu am scos balotul afara. Toate astea m-au facut sa-i spal radacinile.
 

lili

Member
Draga Simona!!!...planta va reactiona in cateva zile...in cazul unui soc puternic. Daca are doar o perioada de stagnare....nu trebuie sa te ingrijorezi...e spre bine!!!! :wink:
 
Sus