Dracaena marginata

D

dyayzh

Guest
Sanatoase radacini si rapizi :D Daca ar creste si planta la fel de repede....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se taie numai virful bratelor iar ce ramine se ramifica.Ar trebui sa se ramifice in trei sau doua.Mie mi s-a ramificat in doua.In timp un mugure s-a dezvoltat iar celalalt s-a uscat.
 

Simona D.

Member
@ Dya: sunt sanatoase si la pipait sunt tari, deloc fragile ..

@ Leanna: restul plantei eu l-am lasat in ghiveciul in care era si cum a zis Gabiuta, a inceput sa aiba mugurasi. Din cate am vazut eu ( inca sunt micuti ) sunt 3-4 pe fiecare brat. Sa vedem cati din ei vor rezista...
 

Simona D.

Member
Taie fara frica :)
Sa nu pui varfurile in apa foarte multa ca poate face radacini pe toata lungimea tulpinii pana unde are apa. Mai completezi cand vezi ca s-a evaporat prea multa.
 

albela

Active Member
Eu am scos-o anul trecut intr-un balcon pe vest si a cam tanjit. Anul asta nu cred ca am sa o mai scot afara.
 

angela draganoiu

Active Member
am vazut dracaene la o banca, le scosesera afara si le mergea bine pt erau puse astfel incit aveau soare numai citeva ore dimineata si erau adapostite de vint.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut a fost prima oara cind m-am incumetat sa le scot la umbra pe terasa.Le-a mers exceptional,au crescut mult mai mult decit daca le-as fi tinut in casa.Trebuie insa de avut grija sa fie stropite pe frunze macar odata pe saptamina.
 

simionana_2104

New Member
am citit si eu ce ati scris aici cu totii...

am si eu una nascuta dintr-o ramura furata din copacelul sefei...
:wink: ... nu de mine, ci de o colega binevoitoare :| si apoi pus in pahar, nu mai tin minte daca a stat mult timp, dar inclin sa zic ca da, pentru ca ma plictisisem, ca nu dacea nici un semn de viata... apoi in pamant, in final si in ghiveci de lut, ca m-am gandit ca trebuie sa ii placa mai mult asa, si pot zice si eu ca inainteaza incet si sigur :|
si am mutat-o din geam (e drept ca la mine nu prea bate soarele, decat vreo doua ore vara si de dimineata ca apoi trece de coltul blocului si adio) pe un colt de sifonier din dormitor, din considerente de spatiu, nu de alta, si ii este mai bine, dupa toate aparentzele :roll:
asa ca secretele ei astea sunt, nu ii place intr-adevar prea mult apa :|, ci doara asa cum ziceti si voi " stropirea pe frunze"
si de cand e acolo sus, nu prea i-am dat atentie si nu pare sa sufere prea tare :x :x :x
dar e inca mica nu pot vorbi ca voi despre taiere, are doar 10 - 15 centimetri...............
 

Carmen

New Member
am si eu o problema cu dracaena mea, pana saptamana trecuta avea cam o jumatate de metru, dar ,din nefericire, a batut prea tare vantul intr-o zi si mi-a dat-o jos de pe suportul ei de pe balcon, si s-a rupt! acum nu mai are decat 2 varfuri din cele 4, si acelea de jumatate! ce sa ii fac sa o ajut sa nu moara? :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu are cum sa moara daca radacinile sunt bune.Chiar daca au fost retezate ramurile,de acolo va da din nou asa ca nu le face nimic.Lasa-le asa pur si simplu.Netezeste-le insa cu un cutit bine ascutit.Peste citva timp(chiar nu stiu sa-ti precizez )vei vedea intre unul sau trei puisori pe fiecare ramura.Depinde cit de vrednica este :rofl: .Lastarii care s-au rupt ii poti pune in apa sau pamint direct si vor faca radacini.
Succes!


Ahhhhhh.................nu stiu daca te consoleaza cu ceva draga Anka dar si a mea de cind am scos-o pe terasa se comporta la fel.Creste dar e pleostita.
Acum..............drept sa-ti spun m-am gindit sa trec pe "Radio 21 " poate o sa-i placa mai mult decit ce asculta pina acum :mrgreen: :rofl: :mrgreen:
 

byby_anka_w

Member
am si eu problema cu dracaena mea.pana acum cateva zile era fericita si voioasa.acum toate frunzele i s-au "culcat",sunt verzi dar orientate in jos.i-am schimbat pamantul si vasul crezand ca aceasta e cauza dar spre dezamagirea mea tot asa e.ce sa fac?

si eu o ud tot cam odata pe saptamana.
dar nu cred ca a devenit asa dintr-o data cu frunzele asa.pana acum nu i-au stat asa,de aceea ma disper.ce ma consoleaza este faptul ca frunzele nu sunt galbene,moi sau altceva.sper sa fi obosit sa si le tina ridicate :rofl: si doar atat.vom vedea
 
D

dyayzh

Guest
Ups..dar dracaena mea mereu a avut asa frunzele. Asa e ea. Ale dracaenei tale erau in sus? :?
 

angela draganoiu

Active Member
daca nu sint ingalbenite sau sa aibe vreo boala evindenta (te-ai uitat la radacini ?) las-o in pace ca poate o ............. dor minile si pe ea :rofl:
 

albela

Active Member
Draga byby_anka_w exact la fel arata si dracena mea. Nu iti mai face probleme nu are absolut nimic.
 
Sus