Dracaena marginata

adana

Member
multumesc pt sfat sicora fabian.dar a venit prea tarziu,deja e la gunoi de 2 zile.doar o cracuta fara frunze am reusit sa iau de la ea.am asezat-o in pamant,si nu am udat deloc ci doar am pulverizat apa.sper sa reusesc asa.
 

Hemlock

New Member
Sonia, exact asa procedez si eu. O pulverizez zilnic si i se scurge din apa de pe frunze si-n pamant si chiar nu consider necesar s-o ud si-n ghiveci. Cand o udam era bleaga si trista, si acu s-a inveselit. Deci e o metoda buna pentru unele Dracaene Marg.:wink:
In schimb am si o Dracaena Janet Craig pe care o si pulverizez dar o si ud in pamant ca e mai insetata si-i place mai multa apa.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Se spune ca florile furate merg mai bine si m-am tot gandit DE CE? In general ,"florile furate" sunt butasi, si in grija noastra de a nu fi descoperiti, le ascundem pe unde putem, dureaza pana ajungem acasa sa le punem la inradacinat, timp in care butasul se deshidrateaza un pic si se usuca sectiunea, ceea ce favorizeaza prinderea (cicatrizarea si emiterea radacinilor).
Intotdeauna cand butasesc, las butasii sa se usuce un pic - de la o jumatate de ora la o saptamana (suculente) si abea apoi ii plantez in substrat.
Rondelele de dracena le las o zi(tratate mai intai macar cu praf de carbune, daca nu cu stimulator rizogen amestecat cu un pic de praf fungicid) si le plantez a doua zi, in pamant reavan, fara sa le ud 1 - 2 saptamani, doar pulverizez substratul sa nu se usuce. Dupa ce apar mugurii (uneori dureaza si 2 luni, depinde cat de "dorminzi" erau), incep sa le ud regulat, dar fara excese - sunt foarte sensibile la apa stagnanta!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu dracena o ud in pamant, cam la 3 zile, cate putin. O mai stropesc si pe frunze cad trec cu pufariciul pe acolo. La un moment dat, la inceputul verii, incepusera sa se usuce frunzele si sa pice. Am crezut ca am udat-o prea mult, ca m-am speriat de caldura. Dar i-am schimbta ghiveciul ca deja de vedeau radacinile, si acum ii merge bine. Nu i-au mai cazut frunze. Mie nu mi se pare deloc pretentioasa, cel putin aceasta cu frunze verde inchis.
Aceasta este, cu ghiveciul vechi http://picasaweb.google.ro/irissbv/Flor ... 9663071538
Am luat-o de mica si nu am avut probleme mari cu ea.
 

albela

Active Member
Problema. Grava. In 3 zile au cazut 3/4 din frunzele dracenei mele. E pacat sa o pierd o am de 5 ani si e mare. Help :nu-mi_place:
 

danya

Active Member
Are niste pete galbene pe frunze si niste bobite albe si unele maronii, parca sunt lipite pe frunze. Alea albe sunt ca o pudra.
Poate sa vad aici mai bine:
 

Roxana

Active Member
Inainte sa stropesti planta cu vreo solutie este bine sa o cureti pe cat posibil de daunatori.
 

albela

Active Member
albela a spus:
Problema. Grava. In 3 zile au cazut 3/4 din frunzele dracenei mele. E pacat sa o pierd o am de 5 ani si e mare. Help :nu-mi_place:
Din pacate cu tot sprijinul primit dracena mea a ajuns azi la gunoi. I-au cazut toate frunzele si tulpina s-a innegrit oarecum.

Nu inteleg de ce s-a intamplat asta.
 

stelia13

Member
si eu am patit asa cu dracaena mea.Au inceput frunzele sa se deschida la culoare,se ingalbeneau,se uscau si picau :cry: :cry:
dar am avut noroc cu ea si si-a revenit :) :)
 

Roxana

Active Member
albela, daca tulpina s-a innegrit, eu zic ca a fost din cauza excesului de apa.

stelia, daca s-au ingalbenit doar frunzele bazale, nu trebuie sa te ingrijorezi, pentru ca este un proces normal.
 

albela

Active Member
Roxana, doar putin parca s-a inchis la culoare tulpina. Eu am (aveam) planata aia de 5 ani si am udat-o la fel tot timpul asta. De ce s-a intamplat asta, si asa brusc nu pot sa inteleg :? .
 

helisananca

Member
dracaenei mele i se usuca varfurile,dar in rest ea a foarte sanatoasa.e cresc multe frunzulite.e posobil sa fie de la aerul uscat ?
multumesc
 

sonia_i

Active Member
In 3 zile dracenei mele i-au picat toate frunzele si a dat coltul :(
Mi-am cumparat alta si am observat ca frunzele de la baza se ingalbenesc :cry: si cad.
Am udat-o in pamant si e pe duca ...
 

Chiquitita

Member
ud-o foarte rar, nu prea ii place apa, daca sunt frunzele bazale nu e bai, poate incearca sa se acomodeze la tine, o sa isi revina!
 

sarselia

Active Member
Moderator
si eu am una si precum zicea si Chiquitta nu o uda foarte des mai ales acum iarna.
vei vedea ca isi va da drumul.
ii trebuie si lumina multa si chair si soare.
a mea sta in fata geamuli de la balcon si ii merge foarte bine.
vara sta afara in gradina cu soarele in cap si creste vazand cu ochii.
tinem pumnii sa ii mearga bine!
 
Sus