delonix regia

Edelweiss

Active Member
Am mai pus 5 seminte :evil:
Am facut ca la carte: pilite si oparite 3 minute si apoi in apa 24 ore. S-au scorojit, in rest nimic. Sunt de otel suedez semintele alea :evil: :x
 

happy

Well-Known Member
Eu am patit-o si mai rau,am primit 10 samburi de delonix din Egipt,le-am pilit la polizor moatele si le-am fiert ,apoi le-am lasat in apa 48 ore.Le-am pus in pamant cu o folie deasupra ,dupa o saptamana,erau toate stricate,cred ca le-am fiert prea mult! :?
Asa ca am ramas tot cu al meu de anul trecut care vad ca-i merge bine la curte! :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu stau si ma intreb, desi nu cunosc modul natural de inmultire a delonixului, acolo, la mama lor, in natura, sta cineva sa pileasca, opareasca, fiarba :eek: semintele? :?
 

andreiacamelia

Active Member
irinabv a spus:
Eu stau si ma intreb, desi nu cunosc modul natural de inmultire a delonixului, acolo, la mama lor, in natura, sta cineva sa pileasca, opareasca, fiarba :eek: semintele? :?
Irina, stai linistita ca eu nici pilit, nici fiert, nici oparit si am mai gasit 2 in ghiveci, desi erau mai multe, iar ca dezvoltare, tot in acelasi stadiu cum le-am plantat!
 

fixpix

Active Member
pai povestea mea zice ca langa liceul din taiwan unde am predat erau cativa delonix intre trotuar si sosea, erau uriasi plini de flori.
si toamna sute (mii??) de seminte ajungeau pe pamant.
adevarul e ca erau si d-astia platiti sa mature, si banuiesc ca majoritatea ajungeau la gunoi, si totusi nu am gasit nici un pui pe langa.
asa ca... habar n-am cum se inmulteste copacul asta!
in taiwan erau 3 copaci ornamentali pe lista mea de preferati.
asta, delonix regia
apoi bombax ceiba si bauhinia.
 

pork

Member
Am si eu cateva seminte de delonix regiea.
Am inteles ca trebuiesc razuite, in apa fierbinte 3 minute si pe urma 24 ore apa rece.
Intrebari:

1. Cum le razuiesc?
2. Ce sa folosesc ca substrat?
3. E tarziu sa le plantez acum? Tinand cont ca au alt mediu, banuiesc ca se tin doar in casa, unde nu "cunosc" iarna, deci n-ar trebui sa le intereseze anotimpurile noastre. Gresesc?
 

andreiacamelia

Active Member
Din ce am inteles eu pe plic, se pileste cu smirghel, ceva, se oparest cateva minute, (eu le-am lasat cateva minute in apa fierbinte), apoi o zi si o noapte in apa rece. Din ce spunea Gabiee, ar trebui sa isi mareasca volumul, apoi le plantezi. Eu una le-am pus in pamant. Cred ca nu trebuie puse foarte adanc in substrat. Cam atat. Si bafta!
 

pork

Member
Am plantat in sfarsit cateva seminte. Le-am tinut 3 minute in apa fierbinte, dar in apa rece le-am tinut o zi jumatate, pt ca ieri seara pur si simplu am uitat de ele :oops:

Cele 3 le-am plantat in felul urmator: una in pamant normal, dar afanat, luat dintr-un ghiveci din casa;-)) , una am pus-o intr-un banut de turba si am completat cu acelasi pamant, iar ultima am pus-o in muschi sphagnum cu putin pamant.

Acum astept sa vedem ce iese...
 

Aura

Member
Sa fie intr-un ceas bun! :D mie doar o semincioara mi-a germinat.Am incercat toate metodele posibile: semincioarele slefuite, fierte, nefierte, neslefuite...nu stiu care metoda a functionat..nu mai conteaza ..important e ca am un copacel Delonix. :D
Aura
 

Aura

Member
Salut, Pork!
pai..ce sa-ti zic ? copacelul meu creste...rasare un rand de frunzulite..o ramurica..si din ramurica aceea pleaca lateral..alte ramurici cu frunze...
uite cateva imagini...ele spun destule

http://libellule.sunphoto.ro/delonix

acum e mai mare, o sa-l mai fotografiez cat de curand .
Sper sa iti germineze semincioarele! Bafta! :D
Aura
 
Sus