delonix regia

Aura

Member
...si totusi..poate vor face si floricele.. Persoana de la care am cumparat eu semincioarele, mi-a zis ca acest copac rezista pana la 0 grade Celisius...asa ca cei din vestul tarii...au sanse putin mai mari cu el..daca vor dori sa-l planteze in gradina...in Banat fiind putin mai blanuta clima in timpul iernii...din cate am inteles, in partea aceasta tarii multi oameni planteaza cu succes rodieri..si la multi le reizista bananii....
..eu imi pun toate sperantele in micul puisor..si deja ma gandesc...ca va veni un timp cand el va fi mare...si eu o sa-mi amintresc cu placere de clipele acestea"vaii, ce-l mai giugiuleam, vai ce griji mai imi faceam pentru el..vaii ce mic si cret era..vai...cat de mare s-a facut dintr-o semincioara"..."vise, tata, vise...."...parca va vad zicand... :oops: ei bine, sunt visele mele....legate de plantute...
...si daca un pui de salcam infloreste cand e mic..de ce n-ar inflori si un puisor de Delonix? chiar trebuie sa asteptam sa creasca mare, mare..ca sa faca o floricea? poate ca nu....stiu..nu trebuie sa scap din vedere factorul climatic...si nu il pierd din vedere....doar sper :mrgreen:
Aura
 

happy

Well-Known Member
Aura iti propun sa te orientezi spre lagerstroemia indica ,tot exotic ,si se aclimatizeaza la noi :D
 

Aura

Member
....sa vedem..sa vedem..ce o sa iasa :oops:
...sa creasca el marisor...si o sa ma gandesc mai bine..poate ca atunci o sa ma calauzesc dupa "ratiuniile mintii" 8) pt binele lui... si pt binele casutei mele..totusi..nu-mi daram "sweet home-ul" pt copacelul acesta...
Gabiee, tu ce ai de gand cu Delonixul tau?:D
Aura
 

Aura

Member
Multumesc .
stiti ceva?m-ati convins cu bonsaiul...iar argumentul cu muritul de doua ori a fost foarte concludent...
serios, chiar vreau sa aflu mai multe despre bonsai. Asa ca te rog sa ne tii la curent cu bonsaiul tau Delonix. :D
Aura
 

andreiacamelia

Active Member
Le-am tinut in apa calda cateva minute, apoi in apa rece o zi si o noapte si apoi le-am plantat. De pilit, nu. Ca m-am gandit sa nu sparg carcasa!Desi erau destul de tari!
 

gabiee

Active Member
s-au umflat , dupa ce le-ai tinut in apa ?
ale mele s-au dublat , dar le-am si pilit inainte de a le opari .....
 

andreiacamelia

Active Member
Stai ca mi-am notat.
...........................................................................


Nu mai gasesc. Oricum cred ca au o luna.

Si mai cred ca nu prea o sa mai ma bucur de ele! Daca tu zici ca ti-au iesit dupa 10 zile.
 

gabiee

Active Member
pai ... daca a trecut o luna .... nu stiu ce sa zic .... la mine au iesit in maximum 10 zile
eu zic sa scormonesti un pic pamantul sa vezi .....
 

andreiacamelia

Active Member
Am rasturnat ghiveciul, cam mare, si am gasit deocamdata 2 seminte, exact in acelasi stadiu cum le-am plantat.
Surprize, am gasit si un rizon de achi cazut la fundul ghiveciului. Cred ca inventiile sotului sau ale copilului! :rofl:
 

gabiee

Active Member
:rofl:
ai noroc ca nu au putrezit :D , probabil din cauza ca nu le-ai pilit , scoarta aceea de la samanta fiind foarte tare
acum mi-am adus aminte ca si eu am oparit numai 3 seminte acu cateva saptamani, m-am dus sa vad , ca am si uitat de ele , mai puneam apa in cana , dar de vreo saptamana nu m-am uitat la ele , si tot asa arata ca si initial - nu s-au umflat deloc ... si stau in apa de atata vreme....
 

andreiacamelia

Active Member
Au fost mai multe, dar numai 2 am mai gasit. Marac sa vad daca iese ceva din cele 2! Plus bonus, rizomul de Achimenes! :rofl:
 
Sus