delonix regia

happy

Well-Known Member
Gabiee cred ca are in poza cam 10 luni dar nu am lumina in apartament,este pe nord.In schimb jacaranda care are aceeasi varsta a crescut mult mai bine,i-am ciupit varful de 2 ori pana acum pentru ramificare :wink:
 

Aura

Member
:dans: m-am uitat si eu la paharutul meu cu Delonix...mi-a germinat si mie o semincioara!!!inca nu si-a scos capsorul afara ...e un lastarel ca un U culcat... nu am aplicat tehnica cu smirgheluitul...pt ca nu am priceput-o...le-am frecat eu putin cu pila de la o unghiera...dar f. f. putin...le-am tinut in apa vreo 2 zile...de abia astept sa vad o frunzulita! :D
...de ce trebuiesc neaparat ciupite plantele?chiar nu se ramifica daca nu fac aceasta operatiune?tehnica este preluat de la Pomicultura?
Happy, jos palaria! ai o mandrete de plantuta! sa ai parte de ea mult, mult timp.
Aura
 

happy

Well-Known Member
Arborii astia exotici cresc prea inalti pentru apartamentele noastre,de aceea prefer sa fie arbusti cu flori multe! :D
 

Floria

Active Member
Producatorii straini spun ca este foarte decorativ si in container, numai ca incaperea in care trebuie sa fie amplasat trebuie sa arate ca un hol de muzeu sau de banca. Am avut si eu acesta dorinta de a avea copaci cat mai exotici. Acum m-am lecuit , am vazut ca nu am spatiu pentru ei si mi-am risipit energia comandand prin strainatate tot felul de tropicale . Am doi copacei Delonix care acum sint in stadiul de doua bete, inca nu le-au dat frunzele noi si ma intreb ce mi-o fi trebuit ca ma chinui cu ei sa-i mut cand vara afara , cand iarna in interior, ocupa spatiul inutil.
 

Aura

Member
Multumesc, Happy. :D M-a bucurat tare mult...credeam ca nu va germina, v-am spus, prima data nu am reusit nimic cu semincioarele...
Mi se pare o plantuta viguroasa, puternica...asa imi da impresia lastarelul iesit...e groscior...promite multe...uite, azi am fotografiat-o din nou , la lumina zilei
http://libellule.sunphoto.ro/delonix/14658043

Aura
 

enya

Member
Vai Aura cit e de frumusel...voi primi si eu in curind semintze de delonix si sper din tot sufletul sa germineze...sa am macar o plantutza...abia astept...
 

happy

Well-Known Member
"Canoua" :wink: cauti pe net KPR Cehia si acolo comanzi.Banca lor de legatura cu Romania este Procredit daca ai in oras! :D
 

vuk

Member
nu se citeste canoua , se citeste in engleza canine (adica catel :p) , se pare ca nu mi-am ales bine username-ul :mrgreen:

si mersi mult happy pentru link !!!
 

fixpix

Active Member
pai si "ca noua" nu e bine?
esti..ca noua.
mie mi-ar place sa ma complimenteze lumea "esti ca nou, caline!"

poate si derutezi lumea cu un avatar cu o pisica.
pai se poate?

poate mai la tinta era "azorel" "ham-ham" "cutzu"...

:?:
 

Aura

Member
cum asa, Caline?
..nu pricep...eu nu-l vreau bonsai...eu vreau copacel Delonix adevarat... :D
...."flamandu' codrii viseaza" ar zice tatal meu....dar eu chiar sper sa am parte de un copacel....chiar daca asta inseamna muuulti ani...numai bine, creste o data cu mine.... 8)
Aura
 

fixpix

Active Member
nu ca sa te dezamagesc.... dar eu am stat la umbra lor prin taiwan si iti pot spune ca cresc mari ca si nucii la noi.
asa ca...
dar spre deosebire de nuci - au nevoie de altfel de climat decat le poti oferi.
dar tu incearca!
:mrgreen:
 

Aura

Member
multam de informatii...
lasa sa creasca ..pana se face el mare...cine stie ce clima o fi pe la noi....:wink:
incerc si eu...cat ma tin puterile....
Aura
 

happy

Well-Known Member
Caline ce idee buna mi-ai dat,bonsai il fac pe delonixul meu si-l numesc k9 :rofl: :rofl: :rofl: Nu glumesc!Mai am pe rol un stejar pt. bonsai!
 
Sus