delonix regia

gabiee

Active Member
in 4 martie am smirgluit 5 seminte de delonix , le-am tinut in apa fierbinte 3 minute si apoi 24 ore in apa rece si ieri am pozat deja aceste 3 plantute
:D

http://gabiee.sunphoto.ro/delonix/12180143

pe cea cu samanta in cap :) , azi am " operat-o " , ca nu vroia nicicum sa-i cada caciulita si am pus-o inapoi in sera - sper sa reziste
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce dragute sunt!Sa ai parte de ele!
Si eu am seminte de Delonix numai ca inca nu am apucat sa le aranjez.
Vad ca au germinat relativ repede.
Le-ai tinut acoperite?
 

Floria

Active Member
Am deja 2 copacei de Delonix regia, le-au cazut frunzele in iarna aceasta de au ramas doua bete. Nu stiu de ce mi-am dorit acesti copacei care nu pot creste decat in givece la clima care este la noi, iarna sunt foarte urati.
 

gabiee

Active Member
da , au germinat foarte repe - nu ma asteptam.......
le-am tinut acoperite cu o folie , si erau pe pervazul de la geam - nu le-am pus pe calorifer , ca am patit-o cu cateva seminte - ca le-am prajit cred ....
Floria - lasa ca vine primavara si se fac iarasi frumosi :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super!
Trebuie sa ma apuc si eu de treaba.Si cred ca ii avem amandoua de la aceiasi sursa asa ca am si eu sperante ca vor iesi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da tot de la seminte.de
Din cauza smirgluitului nu le-am pus pana acum ca mi-a fost lene.
Dar ma apuc si eu de treaba cat de curand.
:wink:
Si tie spor la rasarit si la crescut.
 

gabiee

Active Member
pe site la seminte.de asa scria pe instructiunile de semanare ca se pilesc si dupa aceea se tin in apa la 90 grade 3 minute , apoi in apa rece 24 ore
 

Edelweiss

Active Member
Scrie pe plic la ale mele...intrebam cu smirgheluitul....ce si cum...sa nu pilesc mult, ca nu stiu cat si unde
 

gabiee

Active Member
si eu am intrebat aici pe forum , cred ca pe dana_rusu , daca nu ma insel , ea mi-a spus sa pilesc asa.... de jur - imprejur , nu foarte mult - cat sa zgarai coaja de la samanta , sa se poata inmuia
intradevar a doua zi s-au umflat in apa , s-au facut mai mult de dublu ...
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super Gabiee!Momentan seamana cu Albizzia dupa frunze ba chiar si cu Mimoza pudica.
Sa ai parte de ei!
Numai 2 au supravietuit?
 

gabiee

Active Member
multumesc Sarselia
au rasarit 3 , dar una nu a supravietuit , dar mai am seminte , ca am pus numai 5
da seamana cu albitia , dar are crengutele mult mai viguroase , si frunzele mai mari , si parca stau altfel pe greanga
tu ai pus semintele ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa iti creasca mari Gabiee si sa te bucuri de frumusetea lor!
Eu nu am apucat sa le pun pe ale mele dar acum dupa sarbatori trebuie sa le pun ca deja nu mai merge asa...
:wink: :)
 

Aura

Member
am si eu doua semincioare de Delonix. :D o sa fac ca voi , desi n-am priceput treaba cu polizatul.Persoana de la care le am..mi-a zis ca doar se tin in apa fiarta...si ca nu se curata...dar o sa fac si asa ca voi...
..am mai avut o semincioara si am ucis-o brutal..nu am tinut-o in apa fiarta 3 minute..ci am lasat-o acolo...pana s-a racit apa....n-a rasarit nimic din ea...a "chilarit-o " nestiinta mea... :(
Aura
 

happy

Well-Known Member
Acum 2 ani am cumparat si eu 5 seminte de delonix de la KPR Cehia,au germinat toate (dupa smirgheluire si apa calda),momentan mai am 1 buc,celelalte decedate fara motiv!

Acum insa ,vorba Floriei ,este chel i-au cazut frunzele! :(
 

gabiee

Active Member
da ..... si la mine au cazut cateva frunzulite din ramurile de jos

happy , cat timp are in poza delonixul tau ?
ca al meu la cateva luni , cam tot asa arata .....
 
Sus