Delfinium

bebe Iris

Active Member
Scuza-ma ca te intreb dar astia cum ii inmultesti, din seminte?
Divizare de tufe, radacini? La toamna ai de vanzare? Sunt spectaculosi din cale-afara!!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In general fac rasad din semintze si apoi ii inmultzesc prin divizare. Probabil la toamna ar trebui sa fie ceva de vinzare, cred ca vor fi de vinzare si ceva semintze..

bebe Iris a spus:
Scuza-ma ca te intreb dar astia cum ii inmultesti, din seminte?
Divizare de tufe, radacini? La toamna ai de vanzare? Sunt spectaculosi din cale-afara!!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:


Cel care are tenta galbuie -verzuie este delphinium zalil .. si face rizom...

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Delphinium Zalil aparent din Afganistan-Iran (unele surse il dau din Siberia). Unul din delfinii specii care poate fi de culoare galbena...sau mai bine de la crem la galben intens. Mie imi trebuia unul galben.. dar e foarte frumos si asta. Foarte diferit de cei elatum.. are multe ramificatii de la tulpina principala si pare ca nu are tulpina goala pe dinauntru. Poate fi folosit la hibridizare cu delphinium nudicaule pt a obtine culoarea rosie si portocalie.
Face un rizom in loc de radacina si se pare ca ii place la mine in gradina... e cel mai inalt dintre toti anul asta..... peste 2m. Eu inca mai caut unul galben.... Asta a fost crescut din semintze ...3ani pina sa ajunga la dimensiunea asta.




 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Alte citeva detalii a celor inflriti in August, se pare ca le-a placut ploaia.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A mai fost caldura...cel alb s-a deschis complet.. cel roz-lila incepe:

 
Sus