Delfinium

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
iraira a spus:
Mi s-a prins un singur delphinium din cei luati de la mama ta(albastru cu mijloc alb)...dar inca nu a facut flori, probabil anul viitor.Deocamdata creste :D

Daca s-a prins, atunci la anul va fi o tufa maricica. Treaba e sa ii dai apa din plin peste vara si eventual sa ii ciupesti virful cind sint mai maricei...in asa fel incit sa dea lastari noi din radacina. Nu le place sa fie transplantati, dar odata prinsi se dezvolta frumusel.
 
Geo, cum pot procura de la tine delfinium colectia NZ? Felicitari pentru gradina. Este intr-adevar fermecata. Cand se pot planta in gradina? Am vazut din discutii ca trebuie sa ne inscriem pe lista pentru la tomana? Si pana atunci..nimic? Sa fiu sincera nu mai auzisem pana la tine de aceste flori, dar acum ca le-am si vazut chiar le vreau la mine in gradina.

Anaina
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au fost de vinzare si in primavara asta ceva... se transplanteaza un pic mai greu. Avind in vedere ca am epuizat surplusul in toamna dureaza ceva pina se reface. Cred ca vor fi in toamna...
Intre timp s-ar putea sa fie semintze odata ce se coc semintzele anul asta, dar semintzele sint mai greu de germinat si necesita bibilire.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Alte aspecte.... dupa cum se vede anul asta tufele sint foarte mici comparartv cu anul trecut.

Delfinium din NZ
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Delphiniumul meu are o floare foarte mare.Nu siu cu ce sa o compar fiindca nu se vede prea bine in aceasta poza



si fiindca a rupt-o blancoasa cu coada a in timp ce latra la un gard :x a fost vrednic si a facut si pui. :rofl:
Ce soi este,habar nu am :? ......dar e frumos :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pozi sa pui o minge de ping-pong linga floare cind faci fotografia. Exista asa numitul Delphinium Grandiflorum care are floarea foarte mare si probabil sint si hibrizi de elatum cu grandiflorum.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Delfinium... pui de anul trecut... la sfirsit de iulie 2009.


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Primii infloriti anul asta sint cei albi dublii... e primul an in care infloresc cei albi si inflorescenta e micutza..

 
Sus