Delfinium

lelia

Well-Known Member
Au apreciat si dumnealor aceasta toamna superba si s-au gindit ca poate o mituesc ,inflorind :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( nu mai stiu nici eu.............Dimineata pamintul e inghetat iar la prinz cind e soare mai vad inflorind timid cite ceva :rofl:
 

iraira

Member
Am si eu cateva nelamuriri...din discutiile voastre am inteles ca delphinium e peren, dar in cartile de specialitate e trecut ca planta anuala , care se inmulteste prin seminte direct in gradina primavara devreme, nu se fac rasaduri pt ca nu suporta transplantarea.
Eu am cumparat seminte , pe plic scrie delphinium consolida.
Daca ce am luat eu e anual, aveti idee de unde pot cumpara peren?
M-am indragostit de florile lui popgeo si as vrea sa am si eu asa ceva in gradina...
Multumesc
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
iraira a spus:
Am si eu cateva nelamuriri...din discutiile voastre am inteles ca delphinium e peren, dar in cartile de specialitate e trecut ca planta anuala , care se inmulteste prin seminte direct in gradina primavara devreme, nu se fac rasaduri pt ca nu suporta transplantarea.
Eu am cumparat seminte , pe plic scrie delphinium consolida.
Daca ce am luat eu e anual, aveti idee de unde pot cumpara peren?
M-am indragostit de florile lui popgeo si as vrea sa am si eu asa ceva in gradina...
Multumesc
Practic e un grup de plante foarte apropiate ca dpdv al caracteristicilor generale unde gasesti plante anuale (delphinium consolida), bianuale si perene (delphinium elatum). Din cei elatum sint unii care nu traiesc prea mult(3-4 ani),seria Pacific Giants, si unii care traiesc 6+ ani sau mai mult.
Dupa mine cei pereni sint cei mai reusiti .Transplantarea se poate face fara prea multe probleme, exista riscuri la transplantare dar in majoritatea cazurilor reuseste fara probleme. Ideea e sa gasesti semintze sau plante de delphinium elatum (elatum sigur sint pereni)
Daca nu gasesti semintze sau plante altundeva poti sa cumperi in toamna de la parintzii mei, ideea e sa iti faci rezervare din timp pt ca se cam dau repede.
Aici e anuntzul din toamna trecuta..
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=5403
 

iraira

Member
multumesc frumos,am vazut ca este si un email de contact, o sa-i scriu mamei tale sa ma puna pe lista :)
 

iraira

Member
Mi s-a prins un singur delphinium din cei luati de la mama ta(albastru cu mijloc alb)...dar inca nu a facut flori, probabil anul viitor.Deocamdata creste :D
 
Sus