Delfinium

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai avansat putzin, se pregateste cel albstru mai inchis...




Anul asta au fost 20 de lujeri pe tufa, si tufa necesita o gramada de apa si ceva micare, dar se pare ca se merita. Mie imi plac in mod deosebit.


Am reusit sa gasesc rosii, roz, galbeni si violet, sint curios daca o sa infloreasca anul asta si cit de rosii or sa fie cei rosii .
 

v.cristina

Active Member
al meu nu a inflorit inca :cry: :cry: :cry:
probabil datorita faptului ca l-am sadit in aceasta primavara :?
abia astept sa vad ce culoare are
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inceput sa infloreasca si cei albastru mai inchis. Urmeaza unii albastru deschis dubli care sint o tufa mai mica.

 

ghia_don

Active Member
popgeo a spus:
Cred ca astea sint niste plante care se merita propagate cit mai mult. Germineaza destul de dificil, dar odata ce sint mature nu prea mai au probleme decit cu melcii si fainarea.

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... /FullAlbum

Au aparut citeva poze noi:






popgeo a spus:
Gabiuta a spus:
La mine a avut probleme si cu musculita alba anul trecut.Anul asta vad ca nu a mai rasarit?Oare de ce?Chiar am si uitat ca am avut asa ceva in gradina!!!! :roll:

Se pare ca au probleme daca au parte de multa caldura. Daca poti sa ii pui intr-o parte mai racaoroasa a gradinii, la umbra unui zid sau sa aiba niste umbra. cind soarele e cel mai puternic ar fi mai bine.
dorinas a spus:
Gabiuta uite aici gasesti seminte de delphinium:
http://www.millefolium.ro/
Eu am cumparat anul trecut de la ei o gramada de seminte si numai cobaea nu a germinat, restul au fost bune. Daca dai telefon iti spun unde au in Bucuresti distribuitor.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Practic delfiniumul are o gramada de varietate genetica si se gaseste din africa (etiopia), iran, pina in zonele mai nordice ale europei, asiei si americii. Unii africani sint si cu un parfum deosebit.
Hibrizii de delfinium elatum pot ajunge si la 3m inaltime dar de obicei sint pe la 0.8-1.8 m.
Multi insa au o viatza scurta, 2-3 ani, trebuie divizati si inmutziti prin butasi. Cei care sint Elatum insa au viatza mai lunga pina la 10-15 ani, mai ales hibrizii selectionati in NZ. Ai mei sint din cei din NZ pt ca iti dau mai putina bataie de cap si sint mai rezistenti la boli.

Si ce sa ii zicem nemtzisor... asta e ditamai nemtzoiul..;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cam 3 ani, si problema e ca pot deveni si mai mari dar cred ca totusi e de ajuns.

Au mai inflorit 2 feluri se pregateste cel rosu...probabil mai dureaza citeva saptamini...am si unul mai violet...dar cel rosu si cel violet sint mici ca sint in primul an si s-au cam chinuit.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Delfinium Rosu

A inflorit delfiniumul rosu care teoretic ar trebui sa fie Red Caroline, zice-se ca culoarea se inchide pe masura ce florile se maturizeaza. Acum arata mai degraba roz-rosu. Sint curios cum o sa arate cu toate florile deschise pe inflorescentza.


 
Sus