Cyclamen

IULIA

Active Member
dap. insa tare, nu pacaleala, da?
ca poate sa fie tare in aparenta. adica mucegait inauntru sau pe cale...doamne fere. sa ai grija cu apa.
 

v.cristina

Active Member
cu toate ca eram cam sceptica in ceea ce priveste compatibilitatea dintre mine si cyclame se parca ca chiar ma place.... :rofl: :rofl: :rofl:

dupa ce i-au cazut florile mi-a facut o surpriza deosebita si este pe cale sa infloreasca iara ....deci chiar ma place :oops: :oops: :oops: :oops:
 

Roxana

Active Member
:clap: bravo!! sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!
am vazut astazi, la Metro Cyclamen mic (10lei) si mediu (13). aveau niste culori superbe!!
 

tinaM

Member
Sunt nevoita sa nunt cu durere ca cel care a fost , ce s-a dus intr-o lume mai buna. Partea buna e ca a avut o agonie scurta, in trei zile dusu-s-a!
Promit solemn inlocuirea lui cu altul la fel, eventual cu doua, asa, ca sa nu se simta lipsa cumva. N-o sa-l pot uita pana nu vad noi franjuri pe noile mele (viitoare!) cyclame.
:fluierat: :fluierat: a paguba, de!
 

mimish

Active Member
Tina, astia albi clar au un bazdac iarna asta, ca si unul din cei doi ai mei tot intr-o lume placuta lui s-a dus..... ca sa nu mai spun ca mie nici macar unul nu mi-a iesit din cei trei luati de la Kertimag! Mai am unul singur, alb, care sper sa aiba o viata lunga.
 

karmenutza

Member
Sambata trecuta mi l-am cumparat pe dragalasul asta:

Sper sa aiba viata lunga la mine si sa ne acomodam unul cu altul. Am citit cam tot ce s-a scris pe aici si daca o sa am nelamuriri va mai intreb. :oops:
 

kriss

Member
e superb karmenutza!
sa-ti traiasca multi ani si sa te bucuri de el!
e identic cu cel pe care am vrut sa il cumpar eu saptamana trecuta, dar nu m-a lasat mama ca deja luasem cam multe flori. :roll:
 

v.cristina

Active Member
cu toate ca am fost foarte reticenta la inceput, datorita conditiilor destul de rigide impuse de aceasta planta, cyclame s-a doveit a fi o planta care ma iubeste la nebunie :oops: :oops: sau cel putin ii place foarte mult la mine :wink: :wink: :wink:

cand am cumparat-o era inflorita , nu la mult timp dupa aceea i s-au uscat florile dar acum a inflorit iara si are si cateva frunzulitze tinere :)

 

adrianam

Well-Known Member
Si la mine a rezistat. Are un an si trei luni de cand am cumparat-o, timp in care a inflorit aproape non-stop.
Acum este cam firava pentru ca nu i-am mai pus din toamna ingrasaminte si probabil va trebui sa-i schimb si pamantul.
 

v.cristina

Active Member
sta la racoare si o ud din an in pasti dar sunt foarte atenta la curatatul frunzelor si florilor uscate ..in rest multa multa dragoste :oops: :oops: :oops:
 
Sus