Cyclamen

karmenutza

Member
Care e temperatura minima la care rezista cyclamenul? Merge la 10 grade? De ce i se ingalbenesc frunzele? Am citit despre ea dar tot am nedumeriri. De exemplu, a mea nuare bulb :? Eu nu-l vad. Ar trebui sa-l vad? Sau e ingropat complet si il vad numai cand scormonesc?
 

karmenutza

Member
Uitandu-ma cu atentie in ghiveci, nu vad nici macar radacini :) . La baza pamantului, ies foarte multe tulpinite, ca un buchetel. Care cu frunze, care cu flori. Atat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu inteleg...........Trebuie sa aibe bulb.Mare sau mic dar are..........E clar ca nu il vezi tu :).Cind isi va termina perioada de inflorire o sa il scoti si controlezi ghiveciul.O sa-l gasesti tu pina la urma :D
 

karmenutza

Member
Asa o sa fac. Il caut. Cred ca e bine ingropat. Cand se termina perioada de inflorire se duc si frunzele, sau numai florile? Ramane asa....ghiveciul gol? Sau cum? (Ca eu am mai aruncat niste bulbi de begonii, cand s-a terminat cu floarea, nu stiam ca bulbii se pastreaza :( Ii plantasem in primavara si mi-au facut flori pana in octombrie)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rastorni ghiveciul.Scormoni pamintul.Dai de niste radacini.Le cureti bine.Printre ele alea multe o sa gasesti bulbul.
Sau........mergi in sens invers.Frunzele ies din bulb.Asa ca dupa ce piere si ultima frunza ................precis gasesti si bulbul.
:rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poti sa il lasi si in ghiveci .Numai sa nu ii tulburi somnicul.Vezi sa pasesi in virful picioarelor :mrgreen:
 

v.cristina

Active Member
eu nu pot sa intzeleg ce tot o scormonesti atata la radacina ??? poate sa o afecteze mai ales ca este o floare destul de pretentzioasa

conteaza daca are sau nu bulb?? important este sa fie ea sanatoasa...nu crezi??? :? :?
 

karmenutza

Member
Dar nu am scormonit-o deloc. Am vazut ca toata lumea zice sa nu uzi bulbul, adica sa nu curga apa direct pe el. Si m-am uitat sa vad unde e, ca sa nu-l ud. Si asa am vazut ca nu e. (nu-l vad). Dar de scormonit - numai vizual.
 

penelope_popa

New Member
Salutare!Eu am primit o floare cyclamen saptamana trecuta si nu stiu de ce dar vad ca nu ii merge prea bine la mine in camera. Oare e prea ridicata temperatura din camera pt ea? era atat de frumos inflorita si acuma florile incep sa se usuce si s-au lasat foarte tare. Parca nu mai are "tinuta" de loc. Nici frunzele nu arata prea bine. Oare isi mai revine? Sau ce credeti ca ar trebui sa-i fac?
 

karmenutza

Member
Cyclamenului meu i s-a dus si ultima frunza. Am desfacut ghivrciul si am luat-o de jos in sus sa caut bulbul. :) Pana la urma l-am gasit, e mic, de-aia nu-l vedeam eu. Cam cat un arpagic mai mare :) . Jumatate se inmuiase. Daca il mai lasam se inmuia tot. L-am curatat de jumatatea aia moale, l-am spalat putin si l-am lasat sa se usuce. Are sanse sa mai faca flori? Sau pot sa-l arunc direct?
 

mymo

Active Member
Eu cu floriciunea asta n-am compatibilitati dar,eu nu arunc nimic pana cand nu sunt convinsa ca e totul pierdut,ce sa fac...fata strangareata :)
 

v.cristina

Active Member
karmenutza a spus:
Cyclamenului meu i s-a dus si ultima frunza. Am desfacut ghivrciul si am luat-o de jos in sus sa caut bulbul. :) Pana la urma l-am gasit, e mic, de-aia nu-l vedeam eu. Cam cat un arpagic mai mare :) . Jumatate se inmuiase. Daca il mai lasam se inmuia tot. L-am curatat de jumatatea aia moale, l-am spalat putin si l-am lasat sa se usuce. Are sanse sa mai faca flori? Sau pot sa-l arunc direct?

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: esti amuzanta rau de tot..nu te-ai lasat pana nu ai gasit bulbul ...te carcaterizeaza curiozitatea???

cat despre situatia in care te afli daca esti o persoana norocoasa poate mai ai sanse sa o salvezi daca nu ...asta este poate alta
:) :) :)

trebuie retinut ca cyclame este o planta mofturoasa si nu-i place caldura si nici diferentele de temperatura
 

karmenutza

Member
Da, de obicei sunt curioasa. :rofl: Dar nu ma asteptam sa fie asa de mic. Daca tot cresc o planta, macar sa stiu si eu cum arata de la radacina pana la varf, nu? :) (Si daca tot era pe duca....)
Si daca e sa se salveze saracutul de el, ce sa fac? Sa-l pun acum din nou in pamant sau mai la toamna? Banuiesc ca daca nu-i place caldura - la toamna la ghiveci. (daca o mai fi pana atunci).
Si daca nu - cum spui tu - alta! :)
 

v.cristina

Active Member
sincer sunt cam novice in cresterea acestor floricele dar ma plac la nebunie...si eu pe ele :) :) :)

eu daca as fi in locul tau as lasa bulbul o perioada la intuneric si racoare pentru repaus si ulterior l-as planta intr-un ghiveci fiind atenta la drenaj , un strat pietris si unul nisip

multa bafta!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
eu am mutat-o si pe asta in gradina - de fapt aveam doua, minicyclamen asa scria pe ghiveci. Dupa ce n-au mai vrut sa faca flori au fost plantate in gradina, de vreo 4-5 zile si sunt bine mersi...
 
Sus