Cyclamen

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In ce priveste patatul florilor si ingalbenitul frunzelor, poate fi si semn ca planta doreste sa între in repaus. Depinde de cât timp e activa. Nu iti fa griji, in ce priveste umezeala. Nu dauneaza (daca nu stagneaza apa pe bulb),pe cat de mult dauneaza caldura excesiva cyclam-ului. Ii place mult umezeala in aer. Plantele mele stau in camera rece (10-15 grade). Cu toate astea sunt foarte setoase. Se pleostesc imediat, daca nu au apa. Ba stau si pe pietris umed. Acum sunt pline de flori.

In locul tau eu as muta-o imediat in camera mai rece.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bun venit pe aici! Din pacate nu am așa ceva. Nici n-am vazut, mirosit ori :oops: auzit de asa un cyclamen. Daca parfumul ii egaleaza frumusetea si tinuta, atunci e cu siguranta o splendoare.
 

Kati

Active Member
Deosebiti!
Ai mei, este adevarat ca inca sunt pui, fac doar 2-3 flori intr-o tura. Probabil mai incolo vor avea floricele mai multe.
 

francesca

New Member
Cyclamul meu are frunzele pleostite rau .nu am mai udat o deloc de cateva zile ce sa fac sa nu o pierd?
 
Bine v-am regasit,o primavara inflorita,tuturor!
Francesca,cyclamenul isi pastreaza florile timp de catteva luni,intr-un spatiu racoros,udat in farfuriuta,atunci cand se pleostesc frunzele!
 

malina

Member

Atașamente

anca_gl

New Member
Cyclamenul nu ar fi trebuit sa intre in repaus cam acum? Stiu ca anul trecut pe vremea asta asa erau insa acum sunt plini de frunze frumoase si viguroase, chiar unul are un boboc.
 

AnDu

Active Member
Si la mine infloresc de acum :) )) daca noaptea a ajuns la 13-14 grade normal ca infloresc... mi.e teama ce cocotier. Da.l invat cu temperaturile din Romania :) ))
 
Sus