Cyclamen

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
o sa-ti spun...pana una-alta, primule sunt de vreo doua saptamani in gradina si infloresc, cyclamen pare ok si-am pus si niste garofite (dyanthus).
Experimente! :D
 

lelia

Well-Known Member
Gradinar1 minicyclamenul ,va fi ok in gradina dar nu cred ca mai face flori,pt ca se va incalzi vremea si lor nu le place.
Cei care gasiti seminte de cyclamen nu ezitati sa cumparati e cea mai sigura cale de a avea plante sanatoase care sa infloreasca din noiembrie si pana in martie asa cum au facut plantutele mele.Le-am aratat de foarte multe ori pentru ca m-a surprins perioada lunga de inflorire si sunt din ce in ce mai frumoase.
 

v.cristina

Active Member
lelia a spus:
Gradinar1 minicyclamenul ,va fi ok in gradina dar nu cred ca mai face flori,pt ca se va incalzi vremea si lor nu le place.
Cei care gasiti seminte de cyclamen nu ezitati sa cumparati e cea mai sigura cale de a avea plante sanatoase care sa infloreasca din noiembrie si pana in martie asa cum au facut plantutele mele.Le-am aratat de foarte multe ori pentru ca m-a surprins perioada lunga de inflorire si sunt din ce in ce mai frumoase.
aceste flori sunt obtinute din seminte???
 

lelia

Well-Known Member
Da Cristina,ma ''laud '' cu ele din oct. de cand au facut prima floare,am scris si la ''minunea din samanta''despre ele, sunt foarte incantata si as dori sa mai pun dar nu am gasit pana acum seminte.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia sunt foarte, foarte frumoase, bravo, n-as fi crezut ca le-ai obtinut din seminte! Felicitari!
 

lelia

Well-Known Member
Va multumesc :D
Karmenutza ,daca le plantezi acum la anul in toamna -iarna vei avea flori.
In sectiunea ''metode de inmultire ''Leana a prezentat,. inmultire prin seminte la cyclama.Acolo gasiti sfaturi pentru ca semintele sa rasara mai repede ,eu am avut norocul incepatorului si apoi am facut greseli si dupa aceea , aveam 6 plantute s-am omorat 4 ,asa am ramas doar cu cele doua.
 

Roxana

Active Member
eu pana acum nu am incercat cu Cyclamen, desi imi place tare mult. Dar o sa ma incumet si o sa-mi iau si eu unul.
 

elenafles

Active Member
Cyclamenii mei sunt infloriti din octombrie iar cand a avut cel mai mare numar de flori adica in decembrie -ianuarie aratau asa:

Acum au mai putine flori.Ii mai las pana la sfarsitul lui aprilie apoi ii trec in pauza.
 

nimf3

Member
elenafles a spus:
Cyclamenii mei sunt infloriti din octombrie iar cand a avut cel mai mare numar de flori adica in decembrie -ianuarie aratau asa:

Acum au mai putine flori.Ii mai las pana la sfarsitul lui aprilie apoi ii trec in pauza.
Wow :eek: Ce frumuseti!!!!!Sa iti traiasca!!Mi-as lua si eu ,dar la mine vara....e tare cald..incredibil de cald :roll:, nu cred ca va rezista
 

adana

Member
sunt minunati.tare ma bate gandul sa imi iau si eu.dar mai citesc odata tot ce ati scris despre ei,sa nu fie prea greu de ingrijit :)
 

Hikari

New Member
foarte frumosi! :visator:
Ma fac sa vreau si eu ciclameni! dar nu am spatiu si trebuie sa rezist tentatiei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am renuntat total la aceasta planta desi imi place.Nu reusesc sa o mentin in viata :cry: .
 

numauita

Member
Nu renunta Gabiuta, este atat de frumoasa...poate ii trebuie mai multa racoare. Eu deabia daca o bag in seama...dar sta la racoare intr-un hol neincalzit.
 
Sus