Cyclamen

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Kati nu-ti face culpa :) .Am vorbit si cu Lili si mi-a zis la fel ca tine.Pe acestea le las in gradinuta sa vedem cum/daca evolueaza iar pe celelalte le las in ghivecele.Asa ca voi avea planta cit de curind.
Oricum multu :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La cyclama mea de gradina, ceea ce credeam eu in iarna ca sunt boboci pe care i-a prins frigul si au ramas neinfloriti, sunt de fapt capsule cu seminte :) Au crescut! Tija e "carliontata" si stau acolo tupilate sub frunze! Evident ca le pandesc sa vad cand se coc, poate apuc la niste seminte, cine stie, poate reusesc s-o inmultesc asa :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia spune-mi te rog de unde ai tu cyclamenul de gradina?Esti sigura ca este de gradina?Multumesc.
 

bebe Iris

Active Member
in fiecare toamna se vand in pungute bulbisori de cyclame de gradina la Kaufland, albe, roz pal si roz inchis :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Claudia spune-mi te rog de unde ai tu cyclamenul de gradina?Esti sigura ca este de gradina?Multumesc.
Sunt sigura ca e de gradina, pentru ca a iernat in gradina :) Eu pe-al meu l-am carat in ghiveci din Italia, si am mai si dat pe el vreo 10 € :mrgreen: Dar daca apuc la semincioarele astea iti trimit si tie, daca vrei! :D
Am vazut intr-adevar ceva rizomi in primavara asta, parca la Cora, dar nu mi se parea ca aratau prea bine, ca as fi cumparat...Si nici nu eram sigura ca-s chiar de gradina
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am plantat si eu astazi in gradina bulbii de cyclamen hederifolium. Sper ca anul acesta sa ii vad macar cu cateva frunzulite...

(Pentru Gabiuta: i-am luat din Auchan, erau la vrac, in niste cutii. Eu am "cules" 3 bulbi din ce mai ramasese... nu aratau prea bine, dar erau tari si cand am zgambuit putin cu unghia erau verzi sub coaja)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Claudia daca face seminte,da......m-ar tenta.
 

sybilla

New Member
Spuneti-mi va rog voi cum procedati cu cyclamenul vostru atunci cand intra in perioada de vegetatie?Trebuie scos din ghiveci sau il las acolo?As vrea totusi sa-i schimb ghiveciul dar nu stiu nici ce pamant sa-i pun deoarece pe piata nu se gaseste o varietate foarte mare.Pacat ca nu se gasesc in comert pungi cu pamant specific fiecarei flori asa cum exista pentru orhidee sau begonii.Poate ca asa nu am mai da gres in alegerea substratului.As vrea totusi sa stiu ce alegeri ati facut voi si daca le merge bine florilor.
 

anyny

Member
Deci daca vrei sa intre in repaus, dupa trecerea florilor, raresti udarille pana la oprire, iar atunci se vor usca si frunzele.Fie lasi tuberculul in pamant, in ghiveci, sau sa-i scoti si sa-i pui in nisip, dar trebuie tinut intr-un loc intunecos si rece pana pe la sfarsitul lunii iulie. Cand il scoti la lumina si reiei udarile, la inceput doar putin si cu grija, pana la aparitia frunzelor. Dupa ce apar frunzele se uda mai des.
 

sybilla

New Member
anyny a spus:
Deci daca vrei sa intre in repaus, dupa trecerea florilor, raresti udarille pana la oprire, iar atunci se vor usca si frunzele.Fie lasi tuberculul in pamant, in ghiveci, sau sa-i scoti si sa-i pui in nisip, dar trebuie tinut intr-un loc intunecos si rece pana pe la sfarsitul lunii iulie. Cand il scoti la lumina si reiei udarile, la inceput doar putin si cu grija, pana la aparitia frunzelor. Dupa ce apar frunzele se uda mai des.
Multumesc pentru sfaturi. As putea sa-l scot si sa-l plantez in alt ghveci acum cand a intrat in perioada de vegetatie? Ce pamant ii place? Pamantul universal pentru flori este bun? Nu ma pricep deloc in alegerea pamantului si mi-e frica sa nu aleg un substrat nepotrivit si sa-mi moara.
 

anyny

Member
Pune tuberculul acuma in nisip, eu asa am facut...apoi il plantezi in pamant de flori dupa ce da semne ca isi revine la viata
 

ravel

Member
Lamuriti-ma si pe mine va rog, sa vad daca am inteles corect.
Cyclamenul meu ramas doar cu trei frunze. din care doua nu mai stau in picioare nu e bolnav ci de fapt vrea sa intre in perioada de repaus(trebuie mentionat ca i-am controlat bulbul si ca era tare, de unde inteleg ca nu am facut greseli de udare).
Drept pentru care pana trece si ultima frunza trebuie sa-l ud din ce in ce mai putin. Dupa ce nu mai da nici un semn de viata la suprafata pot sa-l duc cu ghiveci cu tot in subsol unde este mai putina lumina si mai racoare.
La sfarsit de iulie il scot si il readuc la viata cu udari treptate ca si cantitate.
Este corect?
 

v.cristina

Active Member
da, ravel este foarte bine chiar ideal sa procedezi asa

eu nu am procedat si el m-a bucurat cu floricele toata vara trecuta ; datorita faptului ca nu i-am acordat pauza necesara s-a imbolnavit ; in cele din urma am resit eu sa-l aduc pe calea cea buna dar a fost o lupta crunta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: si floricica mea a iesit invingatoare

in prezent am mutat-o in gradina la umbra cu o surata mai mare achizitionata in aceasta primavara ; sper sa-i placa noua locatie :)
 

v.cristina

Active Member
iata-le si pe fetitele mele :


le place afara , chiar foarte mult :eek:
sprea deosebire de alte plante s-au acomodat foarte repede in gradina
 

tugatita

Member
floricica delicata

eu am primit in martie ,era inflorita si acum cateav saptamani avea frunzele flostite si galbene unele ,nu toate si ieri am vazut cu din bulb ies alte frunzulite ..ce sa fac?am vazut ca scria cineva vara sa o lasi sa moara sa nu o mai uzi si sa pastrezi bulbul in pamant..ori nu am inteles eu bine,sunt mai aeriana.mutlmesc
 

Roxana

Active Member
Asta scrie in fisa plantei. Cred ca o sa te ajute.
simonag a spus:
Îngrijire, particularităţi:
Pentru a inflori in fiecare an, ciclamena necesita o perioada de repaus. Dupa trecerea florilor, udatul se reduce treptat pana la uscarea frunzelor. In ghiveci ramane doar tuberculul care nu se mai uda pana la sfarsitul lunii iunie (in functie de temperatura, se uda moderat doar in jurul tuberculului), in aceasta perioada pastrandu-se ghiveciul intr-un loc racoros, la umbra. La sfarsitul verii, cand pe tuberculi incep sa se vada muguri, plantele se scot din ghivece, se curata de pamant si de radacinile putrezite si se replanteaza in pamant nou. Se planteaza astfel incat varful tuberculului sa fie deasupra nivelului solului. Ghiveciul se plaseaza intr-un loc luminos, dar ferit de soare puternic si se va uda moderat pana in momentul formarii frunzelor.
Cand apar primii boboci de floare, planta trebuie protejata de frig, sa aiba lumina suficienta si sa primeasca o data la 2 saptamani un ingrasamant lichid, adaugat in apa de udat. Pe timp calduros se uda mai mult iar frunzele se pulverizeaza periodic cu apa. Frunzele si florile care incep sa se ofileasca se vor indeparta in permanenta. Acestea nu vor fi lasate sa putrezeasca pe planta, deoarece pot duce la putrezirea tuberculului. Dupa inflorire, tuberculii isi pierd treptat frunzele dar in toamna urmatoare pot fi plantati in pamant de sera (mranita) si vor avea din nou frunze si flori.
Bine ingrijite, plantele pot inflori cateva luni pe an, iar unele pot trai aproape 20 de ani.
 

tugatita

Member
multumesc

multumesc de raspuns!acum sunt indecisa,nu stiu ce si cum sa fac.deja i-au dat alte frunze si nu a apucat perioada de hibernare:( sa nu o mai ud pana ce ii mor toate frunzele si sa o las vreo 1 luna asa?ajutorrrrrrrrr!!!
 

Roxana

Active Member
pai daca nu are aceasta perioada de repaus nu o sa mai infloreasca a doua oara. acum nu stiu ce sa-ti zic exact.....mi-e sa nu fie prea tarziu pentru repaus. mai asteptam si alte pareri. :D
 
Sus