Cyclamen

anne`mary

Member
Merci roxana. Am sa-l tin sub observate. Are cateva flori si vreo 2 boboci...nicio miscare in sensul negativ dar sunt in alerta caci tare mult imi place genul asta de floare si tanjesc dupa ea de multa vreme. Sper sa nu o pierd.
 

sybilla

New Member
Buna. Anul trecut am cumparat si eu o astfel de planta, m am bucurat de florile ei superbe dupa care a intrat periada de repaus. Se afla in acelasi ghiveci pusa intr-un loc racoros si umbrit. Spuneti-mi va rog cum trebuie sa procedez in continuare.
 

sybilla

New Member
Nu-mi raspunde nimeni si mie? Spuneti-mi va rog voi cum procedati cu ale voastre? Cand e perioada in care trebuie scoase si udate? Ce pamant sa-i pun deoarece vreau sa o mut intr-un vas mai mare. Multumesc anticipat.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Al meu are pamant pt. flori fara alte adaosuri.E afara si plin de flori momentan.Dupa ce da frigul il duc in locul de iernat,nu-l mai ud pina se apropie vremea sa-l scot iar afara.Daca ai in casa un loc racoros dar luminos, poti planta bulbul in pamant proaspat si reiei udarile ,dar sa nu fie abundente si nici dese.Va da din nou frunze si va inflori iar.Daca nu vrei sa faci asta,pui ghiveciul la odihna ,uzi cam o data pe luna foarte putin si cand vezi ca apar frunzulite,il scoti la lumina,pe un pervaz.Nu-i place soarele puternic si nici caldura uscata din case,iarna.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Iata-l:

Vesel nevoie mare!Ii place racoarea si umezeala din aer.Mai unul rosu care acum e plin de boboci mici,cand infloreste il trag in chip.
 

ianos10

Member
O intrebare: cum se pune in pamant bulbisorul de cyclamen? Cu partea bombata in sus sau cu scobitura in sus?
Am cumparat 2 bulbisori si nu stiu cum sa-i asez in ghiveci!
Multumesc!
 

sybilla

New Member
Multumesc mult pentru sfaturi iudit insa din pacate nu am mai gasit nici un bulb in pamant. Cred ca am gresit ca nu l-am mai udat deloc de cand a intrat in repaus. Asa am citit ca in perioada de rapaus trebuie intrerupta udarea. O sa-mi cumpar altul insa, pentru ca-mi plac foarte mult.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In toate centrele comerciale unde sunt bulbi,apar si bulbi de cyclamen.Sau pe site-urile care comercializeaza.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare sa scot si eu plantutele din gradina si sa le pun in ghivecele??Ce parere aveti?Sau sa mai astept?
 

ianos10

Member
Cum se pune in pamant bulbisorul de cyclamen? Cu partea bombata in sus sau cu scobitura in sus?
Am cumparat 2 bulbisori si nu stiu cum sa-i asez in ghiveci!
Multumesc!

Din baumax Suceava am cumparat 2 bulbi....la reducere. nu stiu inca ce sanse au. Sunt tari, dar cam zbarciti...si cam marisori.
 

lelia

Well-Known Member
Bulbisosii se pun cu partea bombata in jos si ,,scobitura ''in sus .Uneori se observa pe bulb ,locul unde au fost frunzele vechi .
Pune-i intr-un ghiveci potrivit si acopera bulbul trei sferturi ,apoi uda putin pamantul in jurul lor si aseaza ghivecele la lumina ,dar nu soare direct .
Pamantul sa fie drenabil ,poti face un amastec de turba ,nisip ,perlit si pamant de gradina .
Succes !
 

ianos10

Member
Multumesc, am reparat greseala! M-au indus in eroare "radacinutele" care de fapt acum imi dau seama ca sunt frunzulite sau tije florale, firave ce-i drept. Le pusesem taman pe dos.
 
Eu am de vreo doi ani ciclamen cumparat din florarie si cand se trec si ultimele flori tin ghivecele sub raftul cu flori ,udand rar,in farfuriuta.Spre sfarsitul toamnei apar o multitudine de boboci si fiindca raman in balcon tot timpul,infloresc tarziu,pastrand florile pana prin luna mai . Florile delicate sunt foarte decorative!
 

elenafles

Active Member
Primavara prin aprilie - mai dupa ce incep sa se ingalbeneasca frunzele scot bulbii din pamant,ii tin 3-4 zile impachetati intr-un ziar apoi ii plantez in pamant proaspat si din mai -iunie tin ghivecele la umbra in gradina.In septembrie ii aduc in casa si din octombrie incep sa in floreasca.Toata iarna sunt plini de flori. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bun,bun dar.......eu ii am in gradina....ce fac cu ei???Ii scot acum sau mai astept ?.Aceasta-i intrebarea :?
To grow or not to grow??? :evil:
 

Kati

Active Member
Eu nu zic nimic, Gabiuta, ca tot in ghiveci ii tin. Mai sunt inca afara (la noi e mai rece decat la voi), si stiu ca puii rezista (in ghiveci) si pana la 5 grade. Asa ca... faci cum crezi. :)
 

elenafles

Active Member
Gabiuta a spus:
Bun,bun dar.......eu ii am in gradina....ce fac cu ei???Ii scot acum sau mai astept ?.Aceasta-i intrebarea :?
To grow or not to grow??? :evil:
Daca vrei sa-ti infloreasca la iarna,eu cred ca poti sa-i transplantezi in ghiveci acum, in asa fel ca ei sa nu simta prea mult schimbarea.
Daca vrei sa-i pui la iernat ii mai lasi in pamant pana da bruma.
 
Sus