Cyclamen

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, daca e cyclamen hederifolium ( nu pot incarca pozele marite, ca sa le vad ca lumea) pune-le in gradina si o sa-ti multumeasca :) Poti sa le pui si la soare, dar eu le-am pus in zona semi-umbrita si o duc minunat. Se vor bucura teribil daca in substrat le amesteci si pamant de frunze!
Din cate stiu o duc bine la soare, semi-umbra si la baza copacilor sau arbustilor foiosi

Anyny, daca cyclamele tale sunt din acestea care au inflorit peste iarna, cumparate din florarie, lasa-le sa doarma linistite, nu te intreba de ce nu misca rizomul, primavara e vremea sa treaca la somnicul de frumusete! :wink:
 

anyny

Member
Claude, da cyclamul meu e primit de 1 martie (sigur cumparat din florarie).
mi-a mai ramas 2 frunze acuma, bulbul l-am verificat e tare.
cum sa fac sa-l tin in repaus?
adica nu-l mai ud deloc si il scot din pamant?
unde sa-l tin?
 

nutilepadat

Active Member
Eu am pus seminte de cyclamen la germinat si au umplut ghiveciul ,nici nu ma gandeam sa am eu norocul asta :? .Mersi Kati :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claude ......merci :D Imi trebuia cineva care sa ma determine sa fac acest gest :rofl: .
Dar ma intreb acum dupa ce am luat hotarirea cu pricina daca nu sunt cumva prea mici??Hm........
In fine daca o fi de Doamne fereste ......... am seminte de rezerva :rofl: :rofl: :rofl:
 

anadometia

Member
Dna.Gabiuta,cu incredere scoateti afara puii de cyclamen,le place afara.Si eu am seminte care au germinat si acum au deja cate 2 frunzulite si dupa repicare le voi aseza si eu la umbra copacilor din curte.Eu am seminte din productia unei cyclame cumparate din florarie si care acum isi face pauza .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ok Ana.
Seminte din cyclamen cumparat? :eek: Grozav..........si multe aplauze intii fiindca ai tinut-o in viata si apoi ca ai reusit sa ii iei semintele. :clap: :clap: :clap:
Sa stii ca mai rar cineva sa reuseasca chestia asta. :D
 

anyny

Member
dar cand apar semintele?eu tot m-am uitat la a mea, dar nimic :(
si acuma o sa-l las in repaus (dar nu stiu exact cum se face asta)
adica sa nu0l mai ud, si sa-l tin intr-un loc intunecat si racoros?bulbul il scot din pamant sau nu?
 

Kati

Active Member
Gabiuta a spus:


oare sa ii pun la umbra in gradina?Cine imi da un sfat va rog?Oare vor creste mai frumos si mai repede?
Multumesc inca odata Kati.......Semintele mai asteapta un pic dar o sa le pun curind :)
Sper ca nu am ajuns prea tarziu pentru a-ti raspunde, Gabiuta. Si, sa le stapanesti sanatoasa! :D
Eu zic sa nu le pui in gradina, sunt din seminte din cyclamen cumparat. Am citit tot ce ati scris pana acum, de ce te miri Gabiuta ca se fac seminte din ciclamele cumparate? :D Poti sa le pui afara, fiindca rezista la frig, dar eu ti-as sugera totusi sa le tii in ghivece. Eu am scos deja cateva plantute mici in curte, vroiam sa fac o experienta cu ele. Sunt curioasa cam pana la cate grade (scazute) rezista afara?! Am avut in iarna unele plantute pe pervazul unui geam in care nu aveau mai mult de 3-4 grade cateodata, iar acum, de cand i-am scos afara, cred ca au rezistat si la 0 grade (noaptea).
 

Kati

Active Member
nutilepadat a spus:
Eu am pus seminte de cyclamen la germinat si au umplut ghiveciul ,nici nu ma gandeam sa am eu norocul asta :? .Mersi Kati :wink:
Cu placere, Nuti! :D V-am tot zis eu ca semintele germineaza 99%! :wink:
Cand vor fi mai maricei, doar atunci sa te apuci sa-i separi, da?
Nu stiu, dar mie mi se par niste plante indestructibile, numai sa nu primeasca prea multa apa, si sa nu ii atace fainarea. In rest... numai de bine!
 

Kati

Active Member
anyny a spus:
dar cand apar semintele?eu tot m-am uitat la a mea, dar nimic :(
si acuma o sa-l las in repaus (dar nu stiu exact cum se face asta)
adica sa nu0l mai ud, si sa-l tin intr-un loc intunecat si racoros?bulbul il scot din pamant sau nu?
Semintele apar dupa ce florile s-au trecut. Se formeaza niste chestii rotunde, si trebuie asteptat destul de mult pana se coc. Apoi le desfaci, scoti semintele si le poti pune la germinat. Singura chestie pe care nu o mai retin este: daca am polenizat florile sau nu. :nu stiu:
Eu nu am lasat planta mama in repaus, fiindca nu a binevoit sa intre, facea frunze in continuare, si in vara a mai inflorit odata super frumos.
http://picasaweb.google.com/fkatalin/PlanteDeCasa#5392144127165756658
Iar acum e cam cheala, nu are prea multe frunze, dar se apuca iar de "fabricat". Florile le voi astepta mai tarziu - sper.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Kati,fetelor..........azi am plantat mai susmentionatii in gradina.O s arevin curind cu poze.Sper ca macar asa sa am parte de aceasta planta ca altfel la mine nu a vrut si gata! :(
Oricum am pus si un scut "AntiBlanka" ca sa fiu sigura ca vor trai netropaiti :mrgreen: fiindca sunt atit de gingasi :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


astea sunt.Acum Kati o sa te rog sa imi spui daca ceea ce mi-ai daruit cu atita drag sunt cyclame de gradina sau de ghiveci.
Pentru ca desi le va place in gradina fiindca vor creste mari acolo, nu vor rezista peste iarna mai mult ca sigur daca sunt "de interior".
O sa risc cu ele totusi fiindca miine voi pune seminte tot daruite de tine.Deci voi mai avea si alte cyclame care sper sa fie mai indulgente cu mine
:rofl: si.............. sa creasca ,sa infloreasca :dans:
Cu aceasta ocazie iti mai multumesc inca odata! :hug:
 

michaela

Active Member
vai ce frumos!! Felicitari Gabiutz... din seminte? :eek:
Eu aveam niste begonii de gradina care formau la fiecare ramura niste bulbisori, care rasareau in fiecare primavara/bulbul mama murind peste iarna, dupa toata ravaseala de anul trecut din gradina mea nu stiu cum or fi supravietuit :( cu cyclamenul de gradina nu prea cunosc :) dar suna tentant :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anyny a spus:
Claude, da cyclamul meu e primit de 1 martie (sigur cumparat din florarie).
mi-a mai ramas 2 frunze acuma, bulbul l-am verificat e tare.
cum sa fac sa-l tin in repaus?
adica nu-l mai ud deloc si il scot din pamant?
unde sa-l tin?
Da, in mod normal, dupa trecerea florilor, udarile se raresc,dupa care se opresc, permitand frunzelor sa se usuce. Poti lasa tuberii in pamant, in ghiveci, sau sa-i scoti si sa-i pui in nisip. In ambele situatii trebuie tinuti intr-un loc intunecos si rece pana pe la sfarsitul lunii iulie, daca bine imi amintesc. Atunci ii scoti la lumina si reiei udarile, la inceput putin si cu grija, pana la aparitia frunzelor. Dupa ce apar frunzele se uda mai des.
 

Kati

Active Member
Gabiuta a spus:


astea sunt.Acum Kati o sa te rog sa imi spui daca ceea ce mi-ai daruit cu atita drag sunt cyclame de gradina sau de ghiveci.
Pentru ca desi le va place in gradina fiindca vor creste mari acolo, nu vor rezista peste iarna mai mult ca sigur daca sunt "de interior".
O sa risc cu ele totusi fiindca miine voi pune seminte tot daruite de tine.Deci voi mai avea si alte cyclame care sper sa fie mai indulgente cu mine
:rofl: si.............. sa creasca ,sa infloreasca :dans:
Cu aceasta ocazie iti mai multumesc inca odata! :hug:
Cu multa placere Gabiuta!
Dar am mai scris astazi pe-aici ca semintele de cyclamen primite de tine si de catre Nuti, de la mine, sunt de ghiveci. :D De asta iti tot spuneam sa nu le pui in gradina in pamant, ci in gradina dar in ghivece. Acuma lasa-le asa, daca nu le papa melcii, sa vedem ce-o iesi din ele, dar restul semintelor sa le lasi in ghivece, da?
....
Off... Am recitit ce-am scris, si nu reise clar de unde am semintele de ciclame. Sunt ele cumparate, insa nu am precizat ca planta mama a fost cumparata mai intai de la florarie, ea a facut semintele. Pardon, mea culpa. :oops:
 

anyny

Member
claude a spus:
anyny a spus:
Claude, da cyclamul meu e primit de 1 martie (sigur cumparat din florarie).
mi-a mai ramas 2 frunze acuma, bulbul l-am verificat e tare.
cum sa fac sa-l tin in repaus?
adica nu-l mai ud deloc si il scot din pamant?
unde sa-l tin?
Da, in mod normal, dupa trecerea florilor, udarile se raresc,dupa care se opresc, permitand frunzelor sa se usuce. Poti lasa tuberii in pamant, in ghiveci, sau sa-i scoti si sa-i pui in nisip. In ambele situatii trebuie tinuti intr-un loc intunecos si rece pana pe la sfarsitul lunii iulie, daca bine imi amintesc. Atunci ii scoti la lumina si reiei udarile, la inceput putin si cu grija, pana la aparitia frunzelor. Dupa ce apar frunzele se uda mai des.
mersi :)
 
Sus