Cum se prinde leandrul?

cory_helen

Active Member
am rupt si eu lastar - am primit unul prins de la oana - din greseala si l-am pus la inradacinat... a facut mustati cam in 2 saptamani... o sa-l pun in pamant in paharel de plastic, ca e puiut mic de tot... sper sa-mi traiasca... :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Voi vreti sa ma ofticati? :suparat: Cum adica in doua saptamani? Butasii mei stau in apa de doua luni si nimic, iar cei pusi in pamant s-au uscat incet dar sigur. :cry: E drept ca sunt din Grecia. O sa mai incerc cu butasi din leandrul propriu si personal, poate asta nu e asa fitos. Ceilalti, la compost cu ei, doar asa sa se faca utili :evil:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Stiu ca sunt otravitori, dar in compost pe cine sa omoare? Bine, n-o sa-i pun. La gunoi cu ei :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ieri am ramas asa :eek:
Faceam ordine in camera in care am adus leandrii de afara si cum aspiram la un moment dat m-am blocat!
Unul din leandrii are niste teci in care probabil are seminte.
ati mai vazut asa ceva?
azi le voi face poze si vi le voi arata?
a mai patit cineva asa ceva?

eu am leandrii de multi ani numai ca anul acesta in primavara am cumparat 2 leandrii mari de la un italian care are aici in Arad o sera si pana acum nu am mai patit cu nici unul asa ceva.

revin cu pozele mai tarziu.

v-am pupat!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai nu e normal sa faca seminte :D mai ales daca stau afara.
Sigur ca sunt seminte.Lasa capsula sa se coaca bine(daca va mai face asa ceva :) ) si cind se desprinde cu usurinta atunci e sigur coapta si se pot lua semintele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Are vreo 3 capsule luuungi si cred ca nu demult i-au aparut asa ca le mai las sa se coaca si vedem ce mai urmeaza.

sunt si eu tare mirata de ce am descoperit.
adevarul e ca acest italian are niste plante de numa'
de acolo mi-am cumparat si maslinul care e plin de masline.
in fine o sa va arat poze.
pupici
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sarselia, nu e ciudatenie :D Asa arata tecile cu seminte la leandru. Am vazut in Grecia o gramada.
 

albela

Active Member
Pastaia de la leandrul meu nu s-a copt inca. Leandrul este pus la racoare dar are lumina. Mai sunt sanse oare sa se coaca?
 

Narcy

Member
:* Am si eu o intrebare la voi:Se poate tunde si luna aceasta leandrul sau este prea rece timpul?Tin sa precizez ca leandrul meu are 4 anisori si este roz. :D Nu l-am tuns niciodata de frica sa nu-i fac vreun rau. :)
 

dana_rusu

Member
daca nu te incomodeaza cumva ramurile lui parerea mea este sa-l lasi asa e pacat sa-l strici mai ales ca el intra in iarna cu flori pe ramuri daca vrei sa-i dai o forma asteapta pana la primavara.
 
Sus