Cum se prinde leandrul?

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una as zice sa astepti pana la primvara dar pana la urma poti sa faci cum crezi tu ca este ok pentru tine.
noi ii mai tundem primavara daca vedem ca unele ramuri s-au uscat peste iarna si nu se supara pentru ca intra in vegetatie foarte frumos.
toamna nu i-am tuns.


numai bine!
 

Roxana

Active Member
Hihu: Salut! Eu am plantat direct in gradina leandri. Sunt de fapt doi si erau in acelasi ghiveci:unul alb, si unui rosu (red hardy). Au trecut zilele astea foarte friguroase si vad ca nu "zice" nimic. Nu le-au cazut frunzele, am tras de ele, si par a fi in regula. Ar fi culmea sa fi rezistat. Ar insemna ca pot sa ii butasesc si sa imi umplu curtea de leandri. A mai tinut cineva(in Bucuresti0 leandri neprotejati plantati in gradina? Eu chiar nu i-am protejat in nici un fel. Astept pareri. (mentionez ca alaturi de leandri mai am 2 palmieri Trachycarpus care au deja doua ierni de cand sunt la mine in gradina dar in ceea ce ii priveste nu imi fac griji; rezista fara probleme la clima noastra)

Gabiuta: Tine cont de faptul ca iarna asta temperaturile nu au scazut prea mult.Nici nu stiu daca au atins -14 in vreuna din zonele bucurestene.
In imprejurimi sigur nu.

popescu gp: Te rugam sa ne tii l curent in legatura cu evolutia lendrilor din gradina.Eu sunt din Medgidia si as fi curios daca as planta in gradina lendri.De altfel mi s-a dat o idee de experimantat.

iudit: Cred ca si passiflora ar supravitui in zona voastra,peste iarna.

Angelinna: acum o saptamana am adus din italia o crenguta de leandru superb rosu. a venit transportata cu avionul intr-o sticla cu putina apa si inchsa ermetic.

am pus-o la prins intr-un vas cu apa la lumina si i-am rupt tija cu boboci ca sa isi foloseasca energia sa faca radacini. i-a mers bine, a fost vioaie. de cateva zile am observat ca baza coditei s-a umflat ca si cum partea alba de sub coaja ar fi inceput sa creasca in volum. m-am gandit ca poate e semn bun si ca de acolo vor creste in curand radacinile. am mutat vasul la un loc mai luminos aproape fara soare direct pe el.

azi cand am verificat ce s-a mai intamplat am gasit leandrul palid si cu frunzele moi si usor decolorate, cu niste punctulete unde decolorarea este mai accentuata. va rog sa ma ajutati din experientele voastre anterioare nu vreau sa il pierd :cry: :cry: :cry:

doina: Este la soare si nu este acoperit cu un pet ? Cred ca s-a deshidratat. Leandrului ii place la soare dar daca nu are radacini cred ca nu-i prea prieste. :? Acolo unde sunt punctuletele poate vor iesi radacinile.

Angelinna: doina, iti multumesc pt raspunsul tau dar tocmai scrisesem ca nu l-am pus la soare deloc si am descris exact conditiile in care l-am pus la prins : intr-un vas cu apa.

va rog mult mai astept si alte pareri

a, si inca ceva: o planta pusa direct in apa se poate deshidrata ???
aceasta varianta ar fi plauzibila numai daca umflatura de la baza este vreo boala care nu mai lasa apa sa ajunga la frunze...
nu stiu ce sa mai cred.

Cornel: Este posibil ca apa sa se fi incalzit iar tesutul s ainceapa sa putrezeasca
Incearca urmatoarele:
in primul rand schimba-i apa, spala crenguta cu apa curata si freac-o cu mana un pic pe tesut(usor pe toata zona care a stat in apa,inclusiv baza dar USOR). Apoi o bagi la loc in apa curata si ai grija ca sa-i inlocuiesti o parte din apa la 3 zile.

Totul cu apa de udat florile(fara clor si daca se poate fara calcar) -apa de la chiveta statuta minim 24 d eore in vas deschis

Multa bafta si tine-ma la curent te rog !

Cornel: Poti citi si acest link ..ca sa iti cresca moralul :)

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=882

doina: Scuze Angelinna , am inteles eu gresit cand am citit , intelesesem ca ai pus leandrul la soare. Plantele puse in apa se pot deshidrata pentru ca nu radacini . Mie mi s-au deshidratat butasi de hibi si pachystachis si cum i-am pus intr-o sera inprovizata si-au revenit. Pe perioada de vara cand pun butasi in apa , ca sa nu am probleme cu putrezirea lor pun in apa o bucatica mica de carbune nears de gratar.

Angelinna: din pacate nu am avut acces la internet in ultimele doua zile asa ca nevazand sfaturile voastre am facut ce am crezut eu de cuvinta.

leandrul il spalasem si schimbasem apa deja o data fara sa vad insa imbunatatiri, dar poate nu am avut eu rabdare.

ieri l-am spalat din nou, i-am taiat cu un cutit 1 cm din codita, oblic, si am pus lastarul infipt adanc intr-un ghivecel mic de plastic in care am ceva pamant de fori cu perlit.
il tin afara mai ferit de soare si il stropesc cu apa pe frunze. acestea nu prea si-au mai recapatat culoarea si nu mai stau drepte in sus dar macar stationeaza, nu se mai inmoaie.

va mai tin la curent, multumesc mult.

sicamin: Angelina incearca sa mai rupi din frunze si lasa doar pe cele din varful lastarului. .Eu am pus lastari de o saptamana ,tot in apa ,dar am lasat doar frunzele din varful lastarului si vad ca sant bine.

doina: Si eu am plantat joi 2 leandri. I-am pus in amestec de pamant, perlit , cocopeat , cantitati egale. Le-am improvizat cate o sera din sticle de plastic si de atunci nu i-am mai bagat in seama , dar nu se vad modificari la ei , deci sunt bine. Am pus in apa acum 10 zile 2 butasi de leandru si deja au inceput sa faca radacini. Ii tin fara sa le fi improvizat o sera, pe pervazul unui geam cu orientare vestica.
 

ioanaflm

Member
Buna fetelor. Scriu pt prima data dar va urmaresc de o vreme discutiile, si am urmat o gramada de sfaturi in ceea ce priveste ingrijirea florilor. Am o problema cu un leandru. Ii cad frunzele si i se rasucesc. e micut, l-am plantat in primavara. La baza are 2 vlastari de 2 cm. Multumesc
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eventual sa ne spui unde o tii ? la caldura ? poate e prea cald ! cit de mare e ? ca daca l-ai planatat in primavara ,atunci ar fi trebuit sa creasca binisor ,deci normal ar trebuii tinut la racoare :?
 

ioanaflm

Member
Pai sunt 2 puiuti luati cu radacina si plantati in august in ghiveci. In noiembrie i-am adus in casa...Unul e in regula, celalalt are frunzele rasucite, intoarse spre interior. Sper sa nu moara. Caldura e aprox 20-23 grade.
 

sicamin

Member
Ioana,eu in perioada asta ud mai rar leandri ,chiar daca sant pui.La tine vad ca le-ai pus si bilute ,asa ca umezeala au destula. Eu pe cei 8 pui de leandru (prinsi din toamna) ii tin cam la 15-18 grade si ii ud odata pe saptamana si intre udari ii mai pulverizez cateodata.
 

anette_b

Member
daca gresesc sa ma corecteze cineva :D dar ghiveciul pare prea mare fata de planta , deci multa umezeala plus bile de argila...si daca e si lumina insuficienta , putrezeste...
am si eu un pui de leandru , il udam des , il tin in balcon. 15 grade celsius...am uitat sa il ud o saptamana si au iesit cateva frunze noi , dupa ce stagnase 2 luni...
mai putina apa si mai multa lumina .
 

sicamin

Member
Ioana ,eu asi scoate bilutele ca nu consider leandri asa pretentiosi .Eu doar puii plantati din toamna ii mai ud dar pe cei mari (am vreo 6) ii tin in ghivece mari ,cu pamant din gradina si ii ud odata pe luna. Nu le-au cazut frunzele si arata bine.(am doar alb si roz dublu)
Asa arata puii plantati din toamna asta. In galetute am avut cate 4 si in pahare cate unul. Arata asa ca i-am pulverizat .
 
Sus