Cum se prinde leandrul?

Tina

Active Member
Acu' e iarna ? Daca povestesc ca am 2 fire de leandri care stau in apa si au facut radacini (multumesc, Viovett).. mai creste nasul ?? :mrgreen: :mrgreen:
Fac si poze, cu ziarul de azi.. daca e nevoie.. :rofl: :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Se pare ca nu am avut succes cu mutarea butasilor din apa in pamant. Au putrezit toate radacinile! :cry:
Am taiat varful si l-am pus din nou in apa, sa vedem daca mai salvez ceva! :(
 

adiadi

Member
nu stiu ce patesc hotoaicele,dar am rupt aseara de pe un hol,3 crengute de leandru. le-am pus in apa.
insa nu stiu cum le place...la caldurica sau racoare?
adevarul e ca toate florile pe care le am sunt din mici varfuri care au facut radacini. dar atunci nu stiam ca existati voi. acum cu cat citesc mai mult cu atat parca fac radacini mai greu :aoleu:
 

adiadi

Member
hai no. :eek:
pe voi nu va pot ignora...si radacinile le vreeeeeau :)
unde sa-i tin totusi pe viitorii mei leandrii? :wink:
(in atelier peste noapte e rece si in casa e cald asa ca pt copii mici)
 

cory_helen

Active Member
la caldurica cu ei... eu am un lastarel in apa deasupra caloriferului pe pervaz...

are niste mustati de-acum ... o sa-l vedem si inflorit...
ce culoare e al tau? :D
 

cory_helen

Active Member
mi-a facut ditamai barba lastarelul meu de leandru... credeti ca este ok sa-l pun in pamant deja sau sa mai astept?

a durat cam o luna jumate pana i-au iesit mustatile, iar acum este ... de necrezut...

mersi pentru sfaturi...

:D
 

cory_helen

Active Member
are radacini foarte mari si a inceput sa dea niste frunzulite pe tulpina... si eu as zice ca e momentul... gata... maine il "insurubez" in pamant...

mersi, mymo... pup. :D
 

v.cristina

Active Member
la mine leandru a facut seminte si ma gandeam sa le pun in rasadnita dar ma intrebam daca au conditii speciale de germinare???
 

Ariana

Member
Oare acum se poate taia un leandru astfel in cat ceea ce voi taia sa prinda si radacini? totusi e sfarsitul lui martie sper ca de acum vremea sa fie din ce in ce mai frumoasa.o sa incerc sa tund maine leandrul sa vedem daca lastarul taiat va prinde radacini. Din cate am citit e suficient sa-l pun in apa pe pervazul geamului dinspre sud, sau mai aveti si alte sugestii?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In perlit ar fi o sugestie dar cel mai sigur in perioada asta este in apa.Iti doresc succes! :D
 

Rares

New Member
taiere leandru

Am un leandru mic cumparat anul trecut(cca. 40 cm,cu mai multe ramificatii).A fost plin de flori pana tarziu in toamna.Acum ar trebui sa-l tund.Am citit tot forumul dar nu am gasit raspuns la o intrebare pe care din acest motiv v-o adresez.Lastarele de anul trecut pe care a avut florile se taie sau tot pe acestea va face flori si anul acesta ?.Va multumesc.
 
Sus