Cum se prinde leandrul?

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Taierea nu este obligatorie pentru inflorirea leandrului.El poate face flori pe aceleasi ramuri ca in anul precedent.Depinde numai de tine cum vrei sa il formezi,cum vrei sa creasca sau cit de mare sa fie.Asa ca...........daca nu vrei s ail tunzi va inflori pe aceleasi ramuri :D .
Sa iti traiasca si sa creasca maaare! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dezavantaje mari nu sunt daca nu il tunzi doar ca va creste haotic fara o forma si nu va lastari .Atit :wink: .

Avantajele "stilizarii" in afara de faptul ca pui foarfeca la treaba :rofl: /eu numai cind o vad si ma furnica buricele degetelor :giggle: / este ca poti sa dai forma dorita dar mai ales ii stimulezi cresterea de noi lastari. :D iar asta va duce inevitabil la flori mai multe si o alura mai frumoasa a intregii plante.

Deci.....hotarirea tot tie iti apartine in cele din urma. :D
 

Mali_

Member
Eu m-am ferit de leandru pana acum din trei motive: pentru lipsa conditiilor de iernare, pentru ca este otravitor si pentru ca se face cam mare. Dar acum tocmai m-am intors din concediu in Muntenegru si sunt indragostita de aceasta planta. M-am lipit si eu de niste lastari galbeni-crem si un piersiciu si sper sa ii conving sa faca radacini. Pe de alta parte imi pare rau ca la noi nu vor avea niciodata conditii sa ajunga la fel de frumosi ca in zona de sud, cum este acesta: . Am mai incercat acum multi ani sa prind leandru si nu mi-a reusit. Intre timp am mai capatat experienta si citind ca nu este atat de greu imi pare rau ca nu am luat mai multi butasi.
 

delilu

Member
al meu nu a inflorit niciodata.
si la un moment dat l-am taiat desi tulpina era lemnoasa. Au dat totusi lastari din acea tulpina si a crescut acum inegal. Deci din tulpina intr-o parte. FAara flori si de data aceasta. Lastarii care i-am taiat i=am pus direct in pamant. Fara pet fara nimic. Acum am alt leandru de vreun an..tot fara flori..ce pot sa fac sa infloreasca?? nu am soare direct pe balcon, asta sa fie problema?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Una din ele si este chiar mare.Mai e posibil sa nu ii fi creat acel repaus pe timp de iarna.Asa ca incearca s ail muti la soooooooare.Muuuult soare.
 

delilu

Member
Gabiuta, asa e, eu l-am udat in permanenta pe balcon, nu am stiut ca trebuie tinut in repaus
Am un singur loc pe balcon in care bate soarele pe balcon pana in ora 10 si ala nu ajunge ca sa urc leandru acolo.. Deci nu va face flori never?:(
si oricum arata nasol asa inegal cum a crescut. Au dat lastarii vreo 3 din tulpina si au crescut mult ..si tot cresc..
 

albela

Active Member
v.cristina a spus:
la mine leandru a facut seminte si ma gandeam sa le pun in rasadnita dar ma intrebam daca au conditii speciale de germinare???
Ce-ai facut cu semintele de leandru? Le-ai pus la germinat? A iesit ceva?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am gasit si eu in Grecia intr-o capsula cateva seminte. Bine ca mi-am amintit sa le pun in pamant. Am si butasi roz, alb, rosu, galben-crem. I-am pus pe toti in apa pana acum, dar vad ca nu le merge foarte bine. In week-end imi fac curaj sa ma ocup de ei. O parte ii pun in pamant, o parte ii las in apa. Am unul singur alb si unul crem, daca ii mai deosebesc, si sunt nehotarata cum sa-i pun ca sa nu-i omor :?
 

ramona

Member
Dupa cateva incercari nereusite mi-am luat inima in dinti si am mai incercat sa prind leandru. Am pus lastarii in apa dar intr-o sticla (nu flacon) mai ingusta la gura si intr-o saptamana au facut mustati. Bafta si voua... :D
 

adrianam

Well-Known Member
Am pus si eu doi butasi de leandru cam cu zece zile in urma, in borcan cu apa mai ingust la gura.
Aseara m-am uitat la ei si parca au inceput sa apara mustati de radacini.
 
A

Anonymous

Guest
io tot de la gretili ,am leandri si i-am pus in nisip ud......si par ok
am prins si in sticla de 0,33l(cu gura mai mica)
 

helisananca

Member
eu am leandru de la bunica :) mi l-a pus la facut mustati si mustatceste foarte repede :rofl: nu-i face nimik deosebit...rupe lastarasii si repepde in apa..atat...
 

aleynad

Active Member
Moderator
asa ii prinde si bunica mea
eu am facut prostia sa-i pun lastarii in pamant, sub pet...si s-au putrezit :(
mai bine ii puneam clasic, in apa
 
Sus