Crocus

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu inca n-am inteles cum sta treaba cu cei care infloresc toamna :oops: Ce varietate sunt? Ca n-am gasit nici prin magazine si tare mi-as dori
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce vrednicuti sunt ai tai, Eli! La ai mei de-abia am vazut frunze, si parca nu au iesit toti :(
 

elipopa

Active Member
A fost cald si soare, zona unde am plantati crocusii primeste soare de dimineata pana pe la 14!! Cei care sunt mai umbriti cresc si la mine mai greu! Si depinde si de soi, unii sunt mai timpurii!!
 

kerkyra

Well-Known Member
Parca au auzit ca vorbeam de ei. Cand am ajuns acasa era unul galben deschis, se mai zarea unul crem. Si frunzulite la altii :D
 

veretregn

Active Member
La mine sunt deja trecuți. Iris reticulata au trecut deja. Au început narcisele, muscari, zambilele și primele lalele.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ca de obicei, florile sunt minunate in gradina la Geo.
Corina, si ale tale arata minanat, evident...dar parca aveai zapada cat Everestul in gradina ta acum vreo luna jumatate! :rofl: :rofl:
A venit primavara, nu?? :D
 

ghia_don

Active Member
Da , a venit si la mine :D ..S-a dus zapada de prin unele locuri si ieri am reusit sa greblez un pic locul unde am crocusii mai batrini...li se vad moatele :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daaa, si la mine au rasarit Doina, dar mai e un piculet pana vor inflori. Nu prea mult, insa, din fericire...
 

kerkyra

Well-Known Member
Nici mie nu-mi vine sa cred ca s-a dus muntele de zapada din coltul gradinii, mai ales, unde se aruncase tot de pe alee si trotuar. Dar uite ca au invins plantele: au rasarit cam toti bulbii pusi in toamna, tare mi-a fost drag sa vad crocusii si mai urmeaza, am pus mai multe culori.
 

ghia_don

Active Member
Au inflorit cei salbatici, ca tot ma plingeam ca n-am nici o floricea :D
M-au uimit cu rapiditatea lor, ieri nu erau decit niste frunze acolo...dar ce nu-mi place la ei , e ca se trec la fel de repede :( .
Dar sint de o gingasie deosebita :D ..
 
Sus