Crocus

veretregn

Active Member
ghia_don a spus:
Au inflorit cei salbatici, ca tot ma plingeam ca n-am nici o floricea :D
M-au uimit cu rapiditatea lor, ieri nu erau decit niste frunze acolo...dar ce nu-mi place la ei , e ca se trec la fel de repede :( .
Dar sint de o gingasie deosebita :D ..
Nicio zi nu este la fel primăvara. Atâtea schimbări! Ochii rămân mereu ocupați!
 

ghia_don

Active Member
Ai dreptate Horea! :D
Fiecare zi arata altfel, si sint atitea frumuseti de care sa ne bucuram sufletul!!
 

FlorentinaS

Member
Gradina mea are 2 ani si in fiecare an am cumparat bulbi de crocusi pe care i-am plantat in gazon.
In toamna lui 2010 am cumparat 20 de bulbi, in primavara 2011 au inflorit 19.
In toamna lui 2011 am mai cumparat 20 si am constatat ca in primavara asta au inflorit doar cei plantati in 2011 si absolut niciunul din cei plantati in 2010! Culmea e ca si la astia au dat frunze, chiar foarte mari, dar nici urma de floare.
M-am gandit ca am gresit in primavara 2011 cand, imediat dupa ce au inflorit, am tuns gazonul si odata cu el toate frunzele crocusilor.
Sau e altceva?
Ca sa stiu daca anul asta ii ocolesc sau trec iar cu masina de tuns peste ei :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
Pai eu am mutat in toamna crocusii (ca erau in ghiveci) si in primavara asta am avut doar 2-3 flori la aprox. 20-30 de bulbi.
Sper ca e doar perioada de "acomodare".
Vad la primavara!
 

carla

Active Member
Florentina, si eu am patit la fel cu crocusii din gazon, i-am plantat in toamna lui 2010, anul trecut au inflorit frumos iar anul asta nici jumatate n-au mai facut flori, doar frunze :( Si eu am tuns gazonul cam repede dupa ce au inflorit, deci s-ar putea sa fie asta cauza
 

nick1971

Active Member
nu cred asta cu acomodarea, nici la mine nu au mai iesit anii urmatori asa multi, in primul an au fost ok
 

daisy111

Active Member
Am si eu cativa bulbisori de crocus,culori variate si as vrea sa stiu daca merg tinuti si in ghiveci sa-mi infloreasca la primavara...sau trebuie sa-i pun in pamant sa stea afara peste iarna. :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa stea afara - bulbii infloresc doar daca trec printr-o perioada de frig (parca vernalizare se numeste fenomenul). Se pot si forta cat sa infloreasca in ghiveci la interior dar cred ca procedeul tehnologic e complicat si presupune control strict al factorilor de mediu (temperatura, umiditate, lumina, etc).
Planteaza-i intr-o jardiniera, eventual
 

kerkyra

Well-Known Member
Daisy, eu am incercat vreo doi ani sa plantez crocusi in jardiniera, pe balcon. Au rasarit, insa anemici si nu au inflorit. Afara insa merg mult mai bine.
 

veretregn

Active Member
Re:

carla a spus:
Florentina, si eu am patit la fel cu crocusii din gazon, i-am plantat in toamna lui 2010, anul trecut au inflorit frumos iar anul asta nici jumatate n-au mai facut flori, doar frunze :( Si eu am tuns gazonul cam repede dupa ce au inflorit, deci s-ar putea sa fie asta cauza
Asta și este în cazul tău...
 

sini

Well-Known Member
Am cumparat si eu mai demult bulbi de crocusi de la supermarket.I-am plantat in ghivece.Au inflorit in primul an ,apoi n-au mai vrut.I-am dat cuiva sa-i planteze in gradina si ii infloresc mereu.Deci,nu merge chiar tot ce vrem noi.
 

veretregn

Active Member
Re:

FlorentinaS a spus:
Gradina mea are 2 ani si in fiecare an am cumparat bulbi de crocusi pe care i-am plantat in gazon.
In toamna lui 2010 am cumparat 20 de bulbi, in primavara 2011 au inflorit 19.
In toamna lui 2011 am mai cumparat 20 si am constatat ca in primavara asta au inflorit doar cei plantati in 2011 si absolut niciunul din cei plantati in 2010! Culmea e ca si la astia au dat frunze, chiar foarte mari, dar nici urma de floare.
M-am gandit ca am gresit in primavara 2011 cand, imediat dupa ce au inflorit, am tuns gazonul si odata cu el toate frunzele crocusilor.
Sau e altceva?
Ca sa stiu daca anul asta ii ocolesc sau trec iar cu masina de tuns peste ei :mrgreen:
Interesant. Spune-mi ce soi de crocus ai plantat a doua oară? Sunt în magazine, cel puțin aici, varietăți de Crocus care înfloresc doar toamna, ca de exemplu Crocus sativus sau brândușele noastre Crocus banaticus. Atenție, nu mă refer la Colchicum autmnale. Problema cu brândușele Crocus care înfloresc toamna este că foliajul trebuie menținut în permanență. Apoi păsările (în special pițigoiul mare), dar și șoricei sapă după ei și îi mănâncă. Mie mi-au decimat colecția în toamna și iarna asta. Am avut plantați între dale și nu am mai rămas cu nimic.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Re:

veretregn a spus:
Apoi păsările (în special pițigoiul mare), dar și șoricei sapă după ei și îi mănâncă. Mie mi-au decimat colecția în toamna și iarna asta. Am avut plantați între dale și nu am mai rămas cu nimic.
Ce fauna intensa ai tu pe acolo!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, tu nu ai nici o vietuitoare prin gradina? :? Ca la mine e plin, mai trimit din pasari si la tine ca imi manaca urechile :rofl:
 
Sus