Crocus

popicu

Member
Buna ziua.

Mai am niste bulbi neplantati de crocus si de lalele, s-au precipitat lucrurile in toamna si n-am mai apucat. Mai am sanse cu ei anul asta? Sa astept sa treaca valul asta de ger si sa incerc sa-i pun in gradina sau sa ii bag in niste ghivece si sa incerc varianta cu ei pe terasa, acoperiti cu o folie? Ce ma sfatuiti?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
crocusii nu sint pretentionsi, si una si alta dintre variante ar merge. E mai buna totusi cea cu ei plantati in ghiveci dar nu e bine sa fie expusi la ger cind sint in ghiveci..... apoi cind prinzi prima zi cu temperaturi pozitive... in gradina cu ei. Daca terasa e protejata cit de cit... da.... daca nu, preferabil nu ii pune inca in ghiveci. Gerul afecteaza mult mai mult plantele in ghiveci decit cele din pamint.
 

LadyBug

Well-Known Member
Inainte de 30dec, cand a inceput gerul cel mare la noi, aveam destui crocusi rasariti bine, oare ce se va intampla cu ei acum?
 

popicu

Member
crocusii nu sint pretentionsi, si una si alta dintre variante ar merge. E mai buna totusi cea cu ei plantati in ghiveci dar nu e bine sa fie expusi la ger cind sint in ghiveci..... apoi cind prinzi prima zi cu temperaturi pozitive... in gradina cu ei. Daca terasa e protejata cit de cit... da.... daca nu, preferabil nu ii pune inca in ghiveci. Gerul afecteaza mult mai mult plantele in ghiveci decit cele din pamint.
Multumesc, asa voi face. Terasa e protejata cu o folie si voi mai acoperi ghivecele cu ceva, suplimentar.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am incercat la un moment dat plantarea unor crocusi intr-un ghiveci mare, adanc in care am un buxus. Esec total. Daca iarna e geroasa, n-au nicio sansa. Cu totul alta e situatia daca sunt plantati in sol. Acolo rezista la geruri puternice chiar in lipsa protectiei zapazii. (In zona mea avem foarte rar zapada si cand e, de obicei nu tine mult.)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Vor fi ok, sint rezistenti la ger daca sint in pamint...chiar daca au motzul afara... nu e o problema.

Inainte de 30dec, cand a inceput gerul cel mare la noi, aveam destui crocusi rasariti bine, oare ce se va intampla cu ei acum?
Ideea e sa nu ii prinda gerul de mai mult de -2 -3 grade in ghiveci.
Multumesc, asa voi face. Terasa e protejata cu o folie si voi mai acoperi ghivecele cu ceva, suplimentar.
 
Ultima editare:

popicu

Member
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Voi incerca sa ii pun in ghivece si sa-i protejez in functie de ce temperaturi sunt afara. Si la primul dezghet ii mut in pamant.
 
Sus