Crocus

marie_suc

New Member
am cumparat in toamna anului trecut bulbi de crocus.i-am pus in jardiniera,insa am facut greseala sa-i tin in casa, de frica gerului..au evoluat diferit:
prima categorie :frunzulitze destul d inalte(dezvoltate), dar care se usuca la varfuri
a doua categorie:frunzulite mici si verzi, care nu prezinta probleme

in speranta de a ameliora ceva(mai ales pt cele din a doua categorie),le-am scos afara(pe pervaz)...credeti ca mai au vreo sansa?

mentionez ca e prima mea experienta cu bulbi
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Bun venit Marie_suc!
Lasa crocusii afara,eu zic ca vor inflori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie mi-a placut titlul "....nivel incepator"....corect.Ei (adica impricinatii:crocusii)abia acum incep sa iasa.Prin martie vei vedea si florile :D bineinteles .
 

albela

Active Member
Brandusele mele au inflorit toate. Acum este soare afara si sunt deschise, dar seara se inchid. Eu le-am plantat asta toamna afara, in gradina
 

Fleur

Active Member
Am pus si eu crocusi in ghiveci anul trecut si desi i-am tinut afara doar unul a facut doua floricele amarate. Cei din gradina au inflorit mult mai frumos si florile au tinut mai mult timp. Maine chear mi-am propus sa-i scot cu totul si sa-i transfer in gradina.
 

Dirtyangel

Member
Imi plac si mie crocusii! Mi-am cumparat un an in urma si am incercat sa-i cultiv in ghiveci, i-am tinut la rece(in frigider) dar din cauza ca i-am pus prea des au inflorit doar 2 din 10 :cry:
Ceilalti au facut niste frunze suptiri ca acele si i-am aruncat! Acum insa regret! La toamna neaparat imi mai cumpar si de data asta o sa fac totul bine :)
 

v.cristina

Active Member
sunt foarte dragalasi asa de diformi :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: din cauza caldurii cred

ceva de genul am patit si eu anul trecut cu niste lalele planatate in ghiveci si tinute in bucatarie ...aveau o tulpina de 5 cm si floarea ...s-au ofilit foarte repede ..oricum erau haioase :)
 

Simina

Active Member
Diformi? Nu mi s-au parut. :roll:
Locul lor e pe balcon. In casa i-am adus doar pentru a-i poza. E adevarat ca s-au deschis cum au dat de caldurica. :D
 

albela

Active Member
Da, rezista. O parte din crocusii mei nu au fost scosi din pamant anul trecut. Si acum arata super.
 
Sus