Colectie CristianG

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
CristianG a spus:
"Girafa" a fost achizitionata de la Bricostore iar "vacuta" de la City Garden... :)
aha...pe la noi inca nu au aparut asemenea exemplare :cry:
sunt dificil de crescut sau tot asa ca phale?
Nu sunt dificil de crescut...Tot phalenopsis sunt.De fapt, phalenopsis si paphiopedilum sunt singurele orhidee care poate trai in casele noaste multi ani.Daca avem grija de ele, cu siguranta ca le vom avea multi ani de acum inainte.Insa pot sa apara si greseli in ingrijire si atunci lucrurile pot sa se schimbe... :| :D
 

anyny

Member
ai dreptate, dar cateodata mai dam gres in a le ingriji :(
dar ele daca simt k le iubim, ne rasplatesc ori de cate ori au ocazia :)
 

CristianG

Well-Known Member
Plantele intotdeauna isi vor manifesta bucuria prin flori.O atentie si o ingrijire pe masura asteptarilor lor, se va finaliza cu flori... :)
 

CristianG

Well-Known Member
Update:Pe "Domnisoara" din imagini o am de doi ani si jumatate. Acum este prima data cand imi infloreste in camera... :) Nici nu mai stiam cum arata florile.Culmea este ca au si parfum. :idea: A fost o "obraznica". Este mare si "puturoasa"...Chiar ma suparasem pe ea si eram pe punctul sa o dau! :roll: :astept: Acum nu o mai dau...Imi place foarte tare chiar daca are fite! :incapatanat: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
e superba Cristian!
Imi place enorm combinatia de culori pe care o are.
Lenesa dar frumoasa foc!
:)
 

bebe Iris

Active Member
Vai ce frumoasa e "grasana". Intai a papat bine, s-a ingrasat ca sa poata duce florile :), sa te faca pe tine fericit.
Am cumparat azi si eu una galbena cu putin roz.
Frmusica foc :D , maine o pozez, la lumina naturala...
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
pai asa fac....cand nu te astepti atunci iti infloresc...sunt atre smechere :rofl:
Credeam ca nu o sa mai infloreasca niciodata. Crestea si tot crestea in diametru si flori deloc...Obraznica! Chiar este smechera.... :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:eek:
e superba Cristian!
Imi place enorm combinatia de culori pe care o are.
Lenesa dar frumoasa foc!
:)
Asa este....Lenesa si frumoasa. Mai si miroase....Sper ca nu o sa mai astept alti 2 ani ca sa infloreasca din nou.... :mrgreen: :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca mai si miroase atunci jos palaria!
Sigur nu vei mai astepta 2 ani ca sa reinfloreasca acum ca a vazut ce bine si frumos e pe afara.Si mai ales cu un asemenea stapan care o iubeste si pretuieste cum sa nu mai infloreasca? :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
Acum ca si-a dat drumul, sigur nu mai astepti 2 ani :D
Sa speram...Nu trebuie sa ne punem cu fitoasele! Eu cred ca nu vrea decat sa devina o mare "grasana" si sa leneveasca... :mrgreen: :D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Daca mai si miroase atunci jos palaria!
Sigur nu vei mai astepta 2 ani ca sa reinfloreasca acum ca a vazut ce bine si frumos e pe afara.Si mai ales cu un asemenea stapan care o iubeste si pretuieste cum sa nu mai infloreasca? :wink:
Macar de-ar asculta ceea ce spui tu....O sa va spun daca continua tot asa...Acum ma bucur de flori si de "grasana" bineinteles...Recunosc ca si-a intins "tentaculele" (frunzele) cam mult...Este o scumpa,...,dar obraznica! Insa nu o cert foarte tare pentru ca o sa am surpriza ca o sa-mi faca flori peste 4 ani... :rofl: :mrgreen:
 
Sus