Colectie CristianG

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Chiar ca e ciudat ca nu a mai inflorit de atata timp.Si eu am o grasana din asta care tot asa de vreun an si ceva vad ca numai creste ca nebuna.Lasa ca ii voi face o poza sa o vedeti.Nici eu nu mai stiu sigur cum arata pe vremea cand era inflorita.
Asa ca si eu sunt in aceiasi oala ca si tine.
:wink: :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl: Fitoasele tot fitoase raman...Cred ca depinde de specie.
Chiar daca se numesc phalenopsis au un mediu de viata diferit. Nu cred ca toate se preteaza la acelasi mediu din casa. Pana si durata de viata a florilor difera.Iti vine sa crezi ca am o orhidee inflorita de 3 luni si mai are un boboc in varf? Pai dupa ce o sa infloreasca bobocul daca nu cumva o sa mai faca si altii in varf o sa mai stea inflorita 3,4 luni,...,poate si mai mult....Cine stie? Si uite asa face anul de cand tot are flori. Altele au non-stop flori iar altele sunt fitoase! :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda sa stii ca asa este.Eu nu stiu de ce dar la mine am observat ca cele mai longevive din punctul de vedere al florilor sunt cele albe.
Si parca au si florile mai mari decat celelalte.Dar asta e doar o parere personala de-a mea ce se bazeaza pe ce orhidee am eu.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Mda sa stii ca asa este.Eu nu stiu de ce dar la mine am observat ca cele mai longevive din punctul de vedere al florilor sunt cele albe.
Si parca au si florile mai mari decat celelalte.Dar asta e doar o parere personala de-a mea ce se bazeaza pe ce orhidee am eu.
:D
Asa este...Ai dreptate! Si cele albe sunt longevive...Am observat si eu...Dar patru luni si inca nicio floare ofilita....Ciudat!!! :eek: Rectific, este vorba de patru luni...Am uitat ca am cumparat-o inainte de Sf.Nicolae... :evil:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Oooo dar e frumoasa rau domnisoara ta!
:D
Imi place tare mult!
Sa ai parte de ea mult, mult!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Oooo dar e frumoasa rau domnisoara ta!
:D
Imi place tare mult!
Sa ai parte de ea mult, mult!
O sa am grija de ea...Este mica si ca o printesa.Florile catifelate si cu picatele atrag imediat privirea celor din jur...Love, love,...,love for her! :ingeras: :indragostit:
 

bebe Iris

Active Member
Cu siguranta!
pe la noi e cam zgarcita oferta :(
sunt exemplare superbe de phale roz, mov, albe, cu flori atat de mari :eek: , cat palma, la Real.
dar le-au udat, de balteste apa la radacina, au inceput sa putrezeasca :(
mi-era asa de mila de ele :cry:
minuni cum ai tu, nu prea sunt...
 

CristianG

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
Cu siguranta!
pe la noi e cam zgarcita oferta :(
sunt exemplare superbe de phale roz, mov, albe, cu flori atat de mari :eek: , cat palma, la Real.
dar le-au udat, de balteste apa la radacina, au inceput sa putrezeasca :(
mi-era asa de mila de ele :cry:
minuni cum ai tu, nu prea sunt...
Eu zic ca sunt pe piata insa putine...Cine le vede,..., jump pe ele.Asa ca atunci cand treci tu prin zona deja nu mai sunt.Raman cele clasice pe care le-ai vazut de zeci de ori. Cei de la Real nu stiu sa le ingrjieasca. Le pun in graba o tona de apa si le lasa in plata Domnului. In cateva zile vor putrezi radacinile si in final vor ajunge la gunoi...Pacat! :cry: :nu-mi_place:
 

anyny

Member
da bebeiris are dreptate, asa exemplare nu prea se gasesc nici pe la noi :cry:
si in magazine nu prea stiu cum sa aiba grija de ele :(
 

CristianG

Well-Known Member
Din pacate traim intr-o nepasare totala. Oare comerciantii nu se gandesc ca pierderile sunt suportate tot de ei? Oricum nu ma mai mira nimic....Ma duc la Bricostore unde observ multe orhidee cu radacinile putrezite."Ingrijitorii "baga furtunul in ghiveci si pun apa ca sa le ajunga orhideelor 2 saptamani. :( :|
 

anyny

Member
da am vazut si eu la baumax cand se udau asa cu furtunul...si i-am zis la un tip care uda florile ca nu asa se face...si stii ce mi-a zis?
:x a zis ca nu are timp sa bibileasca fiecare floare in parte si ca le uda pe toate o data si gata :cry:
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
da am vazut si eu la baumax cand se udau asa cu furtunul...si i-am zis la un tip care uda florile ca nu asa se face...si stii ce mi-a zis?
:x a zis ca nu are timp sa bibileasca fiecare floare in parte si ca le uda pe toate o data si gata :cry:
Vai ce imi spui Anyny....Este cumplit! Pai la ce sa te astepti de la un barbat? Ma rog,...,unii barbati! El isi face treaba si daca cumva arunca jumatate din ele nu conteaza.Se fac ca ploua...Nici mie nu-mi vine sa cred ca ai primit un astfel de raspuns. Nu avem deloc responsabilitate. Daca eram seful lui cu siguranta ca la a doua greseala il dadeam afara... :mrgreen: Acum glumesc...Nu-l dadeam pentru ca este nasol in ziua de astazi sa nu ai un loc de munca. Il mutam pe alt raion si puneam pe cineva competent. :D
 
Sus