Clivia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, multumesc de aprecieri. :D Intr-adevar chiar e inflorita acum. Nu e o intamplare, ci o obisnuinta pentru ea. Mi-a inflorit si anul trecut de doua ori la interval de aproximativ 3 luni. Si-a mentinut si anul acesta obiceiul in ciuda faptului ca intre timp a creat si doi pui zdraveni. E drept ca anul acesta a fost mai grabita devansand infloririle cam cu o luna. Asa arata acum:
 

MASCHA

Active Member
Clivia variegata are ceva la frunze :( de anul trecut de cand am luat-o au inceput frunzele sa rugineasca,anul acesta cum am scos-o afara desi este tinuta la umbra ruginirea a inceput din nou,frunzele mai batrine uscandu-se complet
Daca stiti ce are si ce pot sa-i fac ca sa stopez aceasta ruginire va rog sa-mi spuneti.Pana acum nu am tratat-o cu nimic,am curatat frunzele foarte ruginite si am bagat-o in interior.
 

adite

Active Member
Re:

adite a spus:
Acum doi ani, a fost inflorita in aprilie-mai, iar anul trecut in iunie. Ar urma sa infloreasca in iulie, daca se respecta regula. :D
Am avut dreptate! :rofl: Daca nu se intampla nimic rau, clivia mea va avea flori in iulie. Am vazut bobocii acum cateva zile, dar sunt inca mici. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu exista Sorina. Decat daca importi plante sau seminte din Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda.

In Europa sunt 2 furnizori dar nu au chestii spectaculoase. Adica nu altceva decat ce ai putea sa-ti iei din Romania.
 

sorina

Active Member
Multumesc Cornelia . Atunci minunatele voatre Clivii albe si gaelen crem sunt rezultate din seminte _??/
 

geodezia

Well-Known Member
Sorina pai in Germania nu gasesti clivia ? na un pui de potocalie iti dau eu da aici in romania .. nu e chiar pui ca are vreo 2-3 ani
 

sorina

Active Member
geodezia a spus:
Sorina pai in Germania nu gasesti clivia ? na un pui de potocalie iti dau eu da aici in romania .. nu e chiar pui ca are vreo 2-3 ani
Prin supermaketuri sigur nu sunt am cautat . Am intrebat pentr ca am crezut ca aveti voi un furnizoe anume :nu stiu: si iti multumesc frumos pentru oferta dar am si eu acasa in Romania clivia portocalie chiar vreo 3 si foarte floricioase de aceea vroiam si oraritate o alta culoare . Am intrat acum scurt pe Ebay .de si am gasit una cu flori galbene =crem cu 40 euro :nu-mi_place: :nu-mi_place: :nu-mi_place: :aoleu: :aoleu: :aoleu: :incapatanat: :incapatanat: :incapatanat: :incapatanat:
 
Am si eu 2 clivii portocalii.Au stat in balcon toata vara. Si acum tot in balcon sunt. Cred ca le mai las vreo saptamana acolo. Sau sa le bag inauntru? ziceam sa le tin la rece o perioada, poate vor inflori prin decembrie, ianuarie.
 

adite

Active Member
Balconul este inchis? Eu tin clivia si iarna intr-un balcon inchis, in care temperatura n-a coborat sub 12 grade.
 

adite

Active Member
Am vrut sa despart clivia de puiul ei si am constatat ca nu stiu cum sa procedez. :oops: Trebuie sa schimb ghiveciul pentru ca, in toamna aceasta au crescut cateva radacini in sus si nu mai incapeau in ghiveci. Cele doua plante par a avea o parte comuna, care nu se vede si nu se pot separa usor. Cum trebuie sa procedez?
Imi plac radacinile, par de cymbidium.
 

popescu gp

Well-Known Member
Se desfac radacinile cu grija ,se indeparteaza cele putrezite si cand se ajunge la corpul comun cu un cater se taie puiul in asa fel ca el sa aiba si radacini proprii,iar la locul taieturii se da cu praf de carbune de lemn pe ambele bucati dupa care se replanteaza in pamant nou.Succes
 

adite

Active Member
Multumesc, domnule Popescu! Cam asa am facut, doar ca n-am desfacut radacinile. Inseamna ca va trebui sa mut planta intr-un vas mai mare, pentru ca nu va mai incapea in cel vechi cu radacinile desfacute.
 

popescu gp

Well-Known Member
Vasul este in functie de dimensiunea plantei;daca vasul este prea mare si radacinile se lafaiesc inflorirea este mai greoaie.
 
Sus