Clivia

fisulix

Member
Clivia mea a inflorit in prima jumatate a lunii trecute si arata asa:

Dupa ofilirea florilor am taiat tija iar in prezent am o noua tija cu noi boboci si flori insa mai decolorate. E firesc sa infloreasca atat de repede dupa cealalta inflorire?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, depinde de soi. Din imagime clivia ta are o nuanta de portocaliu mai roscat.
Si eu am una cu o culoare aproape de rosu, care anul trecut mi-a facut nu mai putin de 3 tije florale, in timp ce sustinea si o a 4-a tija cu seminte vechi de un an.

Sannamaria, arata atat de frumos clivia ta! Felicitari!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Caramell ! :D apropo si clivia mea facea cite doua tije iarna si doua vara ,acum a facut doar o tija plus tija de la pui ! deci eu zic ca e normal ,adica pt mine e :rofl:
 

ramona

Member
sunt o fericita... in sfarsit am si eu clivia mea. mi-am dorit tare mult una si am gasit un pui tare sanatos de vanzare desi ii trecusera deja florile, dar a costat 15 lei. asa ca nu am stat pe ganduri. abia astept sa o vad la anul cu flori asa superbe ca ale voastre. :)
 

Dea

Active Member
minunate toate!! Felicitari celor bucurati de flori! :clap: :visator:

a mea ma bucura, deocamdata, cu frunze noi! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am remarcat astazi pentru prima oara, un amanunt interesant la clivii: capsulele cu seminte, au aceeasi culoare ca si florile.
In poza semintele cliviei Peach si cele ale cliviei rosii:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu am facut polenizare incrucisata. Am polenizat florile aceleiasi plante. Nu cred ca ar iesi ceva interesant din combinatia celor 2, poate doar o clivie portocalie.
Cea rosie infloreste des, anul trecut a facut 3 tije. Si acum are o tija fara capsule, 2 tije cu capsule si tija florala.
 

Roxana

Active Member
uscarea varfurilor este cauzata de dereglarile de udare, exces de umezeala. Clivia tolereaza aerul uscat si nu suporta umiditatea ridicata.
 

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Magda foarte frumoase;la mine infloreste a doua clivie citrina ,iar celke portovcalii vad cu nu au ganduri.
 
Sus